Dolnośląskie

wtorek, 22 październik 2019 09:50

Muzeum Dawnego Kupiectwa Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza wycieczki szkolne
W 1967 r. w Świdnicy powstało Muzeum Dawnego Kupiectwa Śląskiego, po kilkunastu latach zmieniono jego nazwę na Muzeum Dawnego Kupiectwa. W zabytkowym ratuszu przygotowano ekspozycje i udostępniono je zwiedzającym. Utworzenie placówki o tej specjalizacji było nawiązaniem do kupieckich tradycji miasta.

Muzeum Dawnego Kupiectwa słynie z bogatych kolekcji przedmiotów używanych w handlu. W zbiorze wag znajduje się unikatowa w skali światowej waga systemu Rademacher & Gruedelbach (jedyny publicznie dostępny egzemplarz). Intrygujące są wagi monetarne służące do kontroli złotych monet, z odważnikami o masie określonej monety. Zbiór ołowianych plomb kupieckich z XVII – XVIII w. jest bardzo rzadki. Niektóre z nich są sygnowane datą, herbem miasta lub cechu. Muzeum posiada odważniki żeliwne, mosiężne, kamienne oraz szklane. Pochodzą one z różnych krajów, wśród nich są odważniki polskie, rosyjskie, duńskie, niemieckie, czeskie, angielskie, indyjskie. Przy sprzedaży tkanin używano łokci. Ich długość nie była jednolita w poszczególnych państwach, a nawet miastach jednego kraju. Na wystawie możemy podziwiać m.in. łokcie wrocławskie, berlińskie, hamburskie, hanowerskie. W przeszłości przy handlu zbożem posługiwano się drewnianymi miarami nasypnymi, na bocznej ścianie posiadają one wypalone metalowymi stemplami cechy informujące o ich pojemności i miejscu legalizacji. Miary te są rzadkie w zbiorach muzealnych. Szklane butelki oraz inne opakowania na towary (z metalu, fajansu, papieru czy drewna) zaskakują atrakcyjnością formy, starannością wykonania oraz interesującą stylistyką. Dawne kasy sklepowe, kufle do piwa, szyldy reklamowe, pieniądze i etykiety wprowadzają zwiedzających w magiczny świat dawnego handlu.

W Muzeum przygotowano szereg aranżacji, w tym wiejskiej karczmy, dawnej apteki, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw. Odkryte w ratuszu relikty kramów bogatych kramarzy wykorzystano do celów ekspozycyjnych. We wnękach gotyckich ścian eksponowane są średniowieczne zabytki (krzesiwa, guziki, sprzączki do pasa, kłódki) odnalezione podczas prac archeologicznych. Kolejne wystawy - dzieje świdnickiego piwowarstwa (z aranżacją osiemnastowiecznej izby piwnej), salon mieszczański, galeria obrazów świdnickich malarzy (na niej obrazy wybitnego portrecisty Tadeusza Gadomskiego – ucznia Jana Matejki) stanowią interesujące uzupełnienie stałej ekspozycji. W pięknej, późnogotyckiej Sali Rajców z freskami z ok. 1537 r. (przedstawiającymi Sąd nad Jawnogrzesznicą, Sąd Ostateczny oraz Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa) przygotowano wystawę poświęconą historii miasta oraz księstwa świdnickiego. Na ekspozycji znajduje się makieta przedstawiająca Świdnicę w siedemnastym wieku, a także dawne monety świdnickie (w tym złoty floren z poł. XIV w.), wyroby miejscowego rzemiosła, tłoki cechowe oraz obrazy rajców.

Świdnica jest miastem o fascynującej historii, zachowało się w nim wiele cennych zabytków, w tym ewangelicki Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz gotycki kościół parafialny pw. św. Stanisława i św. Wacława (obecnie katedra – jest wpisana na listę Pomników Historii).

Galeria zdjęć:

Źródło: Muzeum Dawnego Kupiectwa

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Dawnego Kupiectwa
58-100 Świdnica, Rynek 37

Telefon kontaktowy: (74) 8521291
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.muzeum-kupiectwa.pl  

Parking dla autobusów:

Świdnica, ul. Kościelna

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

normalne 6,-zł, ulgowe i wycieczkowe 4,-zł
lekcje muzealne (ok. 45 min.) - 30,-zł

Cennik przewodników: oprowadzanie wycieczek (ok. 45 min.) - 30,-zł
Minimalny czas zwiedzania: 30 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

45 min.

Godziny i dni otwarcia:

MAJ - WRZESIEŃ

wtorek - piątek: 10.00 - 17.00
sobota - niedziela: 11.00 - 17.00

PAŹDZIERNIK - KWIECIEŃ

wtorek - piątek: 10.00 - 16.00
sobota - niedziela: 11.00 - 17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 Muzeum prowadzi lekcje muzealne, jej temat i termin należy uzgodnić z osobami podanymi niżej. Koszt lekcji muzealnej - 30,-zł. Czas trwania ok. 45 minut. W ramach lekcji muzealnej można samodzielnie zwiedzać muzeum bez oprowadzenia.   

„Dawne miary w Polsce i na Śląsku" - dr Radosław Skowron, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Astronom Maria Kunic (Cunitia) 1610-1664. Życie i dzieło" - dr Radosław Skowron, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Tradycje kupieckie Świdnicy" - mgr Agnieszka Dudzińska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Czy Świdnica w średniowieczu rozwijała się dzięki piwu?" - dr Dobiesław Karst, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Świdnica w czasach książąt świdnickich" - mgr Zbigniew Malicki, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Anna - cesarzowa ze Świdnicy" - mgr Zbigniew Malicki, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Tajemnice Wierzbnej" - mgr Zbigniew Malicki, adres emailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Powstanie i rozwój przemysłu na Śląsku w XIX w. na przykładzie Żarowa" - mgr Zbigniew Malicki, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Świdnica i jej mieszkańcy w 1945 r." - mgr Zbigniew Malicki, adres emailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak
Stałe ekspozycje:

Dawna apteka wraz z salonem aptecznym, karczma wiejska, sklep kolonialny, dom wagi, urząd miar, stacja paliw, kramy bogatych kramarzy, piwowarstwo świdnickie (w tym aranżacja XVIII-wiecznej izby piwnej), salon z przełomu XVIII/XIX w., kasy sklepowe, etykiety, pieniądze, wagi, odważniki, miary długości i objętości, dawne akcje i obligacje, historia Świdnicy, galeria obrazów świdnickich malarzy.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2020 10:45

Artykuły powiązane

  • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
    Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
  • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
      Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

37 Rynek
Świdnica, Województwo dolnośląskie.
Polska ,58-100
+48 74 852 12 91
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 10:00–15:00,środa: 10:00–15:00,czwartek: 10:00–15:00,piątek: 10:00–15:00,sobota: 11:00–17:00,niedziela: 11:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.