Dolnośląskie

POMAGAMY

Kalendarium Wydarzeń

REKLAMA

Ostatnio oglądane

Atofri - Teatr Najmłodszych

15 wrzesień 2017 in Wielkopolskie - wycieczki klasowe

Teatr Atofri jest niezależnym teatrem dla dzieci działającym w ramach Poznańskiej Fundacji Artystycznej, istnieje od 2008 roku.

4.50  from 2 votes

Muzeum Krasińskiego

06 październik 2016 in Śląskie - wycieczki klasowe

 Zapraszamy wycieczki szkolne do Złotego Potoku. Pozycja obowiązkowa, gdy w podręcznikach pojawiła się epoka romantyzmu.

3.00  from 1 votes

Wyjątkowy Rezerwat Archeologiczny w Poznaniu

04 październik 2016 in Wielkopolskie - wycieczki klasowe

To wyjątkowe miejsce eksponujące zabytki związane z początkami Polski.

 from 0 votes
wtorek, 22 październik 2019 09:50

Muzeum Dawnego Kupiectwa Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy zaprasza wycieczki szkolne
W 1967 r. w Świdnicy powstało Muzeum Dawnego Kupiectwa Śląskiego, po kilkunastu latach zmieniono jego nazwę na Muzeum Dawnego Kupiectwa. W zabytkowym ratuszu przygotowano ekspozycje i udostępniono je zwiedzającym. Utworzenie placówki o tej specjalizacji było nawiązaniem do kupieckich tradycji miasta.

Muzeum Dawnego Kupiectwa słynie z bogatych kolekcji przedmiotów używanych w handlu. W zbiorze wag znajduje się unikatowa w skali światowej waga systemu Rademacher & Gruedelbach (jedyny publicznie dostępny egzemplarz). Intrygujące są wagi monetarne służące do kontroli złotych monet, z odważnikami o masie określonej monety. Zbiór ołowianych plomb kupieckich z XVII – XVIII w. jest bardzo rzadki. Niektóre z nich są sygnowane datą, herbem miasta lub cechu. Muzeum posiada odważniki żeliwne, mosiężne, kamienne oraz szklane. Pochodzą one z różnych krajów, wśród nich są odważniki polskie, rosyjskie, duńskie, niemieckie, czeskie, angielskie, indyjskie. Przy sprzedaży tkanin używano łokci. Ich długość nie była jednolita w poszczególnych państwach, a nawet miastach jednego kraju. Na wystawie możemy podziwiać m.in. łokcie wrocławskie, berlińskie, hamburskie, hanowerskie. W przeszłości przy handlu zbożem posługiwano się drewnianymi miarami nasypnymi, na bocznej ścianie posiadają one wypalone metalowymi stemplami cechy informujące o ich pojemności i miejscu legalizacji. Miary te są rzadkie w zbiorach muzealnych. Szklane butelki oraz inne opakowania na towary (z metalu, fajansu, papieru czy drewna) zaskakują atrakcyjnością formy, starannością wykonania oraz interesującą stylistyką. Dawne kasy sklepowe, kufle do piwa, szyldy reklamowe, pieniądze i etykiety wprowadzają zwiedzających w magiczny świat dawnego handlu.

W Muzeum przygotowano szereg aranżacji, w tym wiejskiej karczmy, dawnej apteki, sklepu kolonialnego, domu wagi, urzędu miar, stacji paliw. Odkryte w ratuszu relikty kramów bogatych kramarzy wykorzystano do celów ekspozycyjnych. We wnękach gotyckich ścian eksponowane są średniowieczne zabytki (krzesiwa, guziki, sprzączki do pasa, kłódki) odnalezione podczas prac archeologicznych. Kolejne wystawy - dzieje świdnickiego piwowarstwa (z aranżacją osiemnastowiecznej izby piwnej), salon mieszczański, galeria obrazów świdnickich malarzy (na niej obrazy wybitnego portrecisty Tadeusza Gadomskiego – ucznia Jana Matejki) stanowią interesujące uzupełnienie stałej ekspozycji. W pięknej, późnogotyckiej Sali Rajców z freskami z ok. 1537 r. (przedstawiającymi Sąd nad Jawnogrzesznicą, Sąd Ostateczny oraz Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa) przygotowano wystawę poświęconą historii miasta oraz księstwa świdnickiego. Na ekspozycji znajduje się makieta przedstawiająca Świdnicę w siedemnastym wieku, a także dawne monety świdnickie (w tym złoty floren z poł. XIV w.), wyroby miejscowego rzemiosła, tłoki cechowe oraz obrazy rajców.

Świdnica jest miastem o fascynującej historii, zachowało się w nim wiele cennych zabytków, w tym ewangelicki Kościół Pokoju pw. Trójcy Świętej wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz gotycki kościół parafialny pw. św. Stanisława i św. Wacława (obecnie katedra – jest wpisana na listę Pomników Historii).

Galeria zdjęć:

Źródło: Muzeum Dawnego Kupiectwa

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Dawnego Kupiectwa
58-100 Świdnica, Rynek 37

Telefon kontaktowy: (74) 8521291
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.muzeum-kupiectwa.pl  

Parking dla autobusów:

Świdnica, ul. Kościelna

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

normalne 6,-zł, ulgowe i wycieczkowe 4,-zł
lekcje muzealne (ok. 45 min.) - 30,-zł

Cennik przewodników: oprowadzanie wycieczek (ok. 45 min.) - 30,-zł
Minimalny czas zwiedzania: 30 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

45 min.

Godziny i dni otwarcia:

MAJ - WRZESIEŃ

wtorek - piątek: 10.00 - 17.00
sobota - niedziela: 11.00 - 17.00

PAŹDZIERNIK - KWIECIEŃ

wtorek - piątek: 10.00 - 16.00
sobota - niedziela: 11.00 - 17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 Muzeum prowadzi lekcje muzealne, jej temat i termin należy uzgodnić z osobami podanymi niżej. Koszt lekcji muzealnej - 30,-zł. Czas trwania ok. 45 minut. W ramach lekcji muzealnej można samodzielnie zwiedzać muzeum bez oprowadzenia.   

„Dawne miary w Polsce i na Śląsku" - dr Radosław Skowron, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Astronom Maria Kunic (Cunitia) 1610-1664. Życie i dzieło" - dr Radosław Skowron, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Tradycje kupieckie Świdnicy" - mgr Agnieszka Dudzińska, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Czy Świdnica w średniowieczu rozwijała się dzięki piwu?" - dr Dobiesław Karst, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Świdnica w czasach książąt świdnickich" - mgr Zbigniew Malicki, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Anna - cesarzowa ze Świdnicy" - mgr Zbigniew Malicki, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Tajemnice Wierzbnej" - mgr Zbigniew Malicki, adres emailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Powstanie i rozwój przemysłu na Śląsku w XIX w. na przykładzie Żarowa" - mgr Zbigniew Malicki, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Świdnica i jej mieszkańcy w 1945 r." - mgr Zbigniew Malicki, adres emailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak
Stałe ekspozycje:

Dawna apteka wraz z salonem aptecznym, karczma wiejska, sklep kolonialny, dom wagi, urząd miar, stacja paliw, kramy bogatych kramarzy, piwowarstwo świdnickie (w tym aranżacja XVIII-wiecznej izby piwnej), salon z przełomu XVIII/XIX w., kasy sklepowe, etykiety, pieniądze, wagi, odważniki, miary długości i objętości, dawne akcje i obligacje, historia Świdnicy, galeria obrazów świdnickich malarzy.

 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 październik 2019 14:05

Artykuły powiązane

  • Kościół Wang Kościół Wang
    Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIIIw. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd też wywodzi się jego nazwa.
  • Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
    Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy.

37 Rynek
Świdnica, Województwo dolnośląskie.
Polska ,58-100
+48 74 852 12 91
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 10:00–15:00,środa: 10:00–15:00,czwartek: 10:00–15:00,piątek: 10:00–15:00,sobota: 11:00–17:00,niedziela: 11:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak uratować czarownicę w...

on 11 listopad 2019
Jak uratować czarownicę w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka powraca. A w zasadzie czarownica Magenta powraca. Marudna, egoistyczna i traktująca innych z...

Zula i jednoskrzydły smok...

on 11 listopad 2019
Zula i jednoskrzydły smok - recenzja

Zula jest dziewięcioletnią rezolutną i bardzo inteligentną dziewczynką, która od jakiegoś czasu mieszka w Poziomkowie,...

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

« »
© 2019 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.