Dolnośląskie

POMAGAMY

Kalendarium Wydarzeń

REKLAMA

Ostatnio oglądane

Atofri - Teatr Najmłodszych

15 wrzesień 2017 in Wielkopolskie - wycieczki klasowe

Teatr Atofri jest niezależnym teatrem dla dzieci działającym w ramach Poznańskiej Fundacji Artystycznej, istnieje od 2008 roku.

4.50  from 2 votes

Muzeum Krasińskiego

06 październik 2016 in Śląskie - wycieczki klasowe

 Zapraszamy wycieczki szkolne do Złotego Potoku. Pozycja obowiązkowa, gdy w podręcznikach pojawiła się epoka romantyzmu.

3.00  from 1 votes

Wyjątkowy Rezerwat Archeologiczny w Poznaniu

04 październik 2016 in Wielkopolskie - wycieczki klasowe

To wyjątkowe miejsce eksponujące zabytki związane z początkami Polski.

 from 0 votes
wtorek, 05 listopad 2019 12:34

Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej zaprasza wycieczki szkolne
Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej  mieści się w gotyckim ratuszu. Odrestaurowany budynek zajmuje centralną część rynku. Od wschodu i zachodu otoczony jest zabudową śródrynkową, która swój początek bierze w Średniowieczu.

Wraz z ratuszem tworzy ona wewnętrzny dziedziniec o niepowtarzalnym klimacie, co pozwala zaliczyć to miejsce do jednego z najpiękniejszych zakątków w Środzie. Najcenniejszym zabytkiem naszego muzeum jest bez wątpienia "Skarb Średzki". Dawna sala rajców użycza swego miejsca wystawie "Średzkie insygnia cechowe", poświęconej bogatej historii średzkich cechów. Prezentujemy na niej cechowe pieczęcie, wilkomy, konwie, kubki, wywieszki oraz tarcze trumienne. Warto podkreślić, że wspomniane zabytki są jedynymi zachowanymi eksponatami z dawnego niemieckiego Heimatmuseum, które możemy prezentować w dzisiejszym muzeum średzkim.

Krzyżowo - żebrowe sklepienie sali rajców zdobione jest szesnastowieczną i siedemnastowieczną polichromią o motywach roślinnych. Przedstawiony w jednym ze zworników śląski orzeł, a w drugim czeski lew dokumentują polityczną przynależność Środy w XIV wieku. Makieta ilustrująca dawny wygląd Środy, z przedstawieniem nieistniejących już budowli, takich jak chociażby zamek kasztelański, ciszy się niesłabnącym powodzeniem u zwiedzających. Z sali rajców, pełniącej również funkcję sali posiedzeń sądu miejskiego, możemy się udać do sąsiadującej z nią od zachodu wieży więziennej. Zachowały się dwie oryginalne, gotyckie cele więzienne. Na uwagę zasługują ryty więźniów, wśród których data "1413" pozwala datować powstanie najstarszych z nich co najmniej na XV w. Prostotą wykonania ujmują również drzwi do celi z 1628 r., wykonane przez cieślę Melchera Kravse, który pozostawił na nich dla potomnych nie tylko swoje nazwisko, ale również znak cechu cieśli. Na drugim piętrze, w dwu niewielkich salach prezentujemy wystawę pt. "Warstat. Dawne narzędzia do obróbki drewna". W formie rekonstrukcji dawnych warsztatów rzemieślniczych prezentujemy przyrządy używane dawniej przez bednarzy, kołodziei, stelmachów i stolarzy. W większości pochodzą one z drugiej połowy XIX w. i pierwszej połowy XX w.

W salach wystaw czasowych, będących również częścią dawnego ratusza, prezentujemy wystawy organizowane na podstawie zbiorów z różnych muzeów w Polsce. W muzeum prowadzone są lekcje muzealne tematycznie związane z archeologią, etnografią, historią i historią sztuki. Bardzo duże znaczenie w działalności Muzeum Regionalnego mają badania archeologiczne prowadzone na terenie miasta i okolic, najczęściej w związku z nowymi inwestycjami budowlanymi. Konieczność ich prowadzenia w sposób najbardziej dobitny i bolesny uświadomiły okoliczności, w jakich został odkryty Skarb Średzki.

Cała działalność Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej nastawiona jest na zachowanie i prezentację lokalnej przeszłości oraz innych ciekawych wydarzeń kulturalnych (koncerty, kiermasze, itp.).

Autor Zbigniew Aleksy

Galeria zdjęć:

Źródło: Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Regionalne w Środzie Śląskiej
pl. Wolności 3 55-300 Środa Śląska

Telefon kontaktowy: (71) 396 09 11
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://mr.powiat-sredzki.pl/PL/ 

Parking dla autobusów:

Brak. Aby zaparkować autokar w pobliżu Ratusza, prosimy kontaktować się ze Strażą Miejską w Środzie Śląskiej (tel. 71 3960738).

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny - 8 zł; bilet ulgowy - 4 zł. Grupom powyżej 10 osób przysługuje bilet ulgowy - 6 zł Wycieczki szkolne z terenu powiatu średzkiego objęte są zniżką –3 zł.

Cennik przewodników: Przewodnik po muzeum – 45 zł. Przewodnik po mieście -100 zł.
Minimalny czas zwiedzania: 45 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

90 minut

Godziny i dni otwarcia:

wtorek – piątek w godz. 9.30 – 15.30 sobota, niedziela w godz. 12.00 – 15.00 (kasa biletowa zamykana jest pół godziny przed zamknięciem muzeum)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Proponujemy ciekawą formę prowadzenia zajęć, będących połączeniem prelekcji z realizacjami okołoplastycznymi. Tematy lekcji obejmują cykl spotkań dotyczących historii sztuki, rzemiosła, historii Środy Śląskiej oraz prelekcje mające charakter rozszerzonego komentarza do aktualnych wystaw: - Ceramika pradziejowa - Historia czasu. Jak zmierzyć czas - od kalendarza do zegara - Historia pisma - Środa Śląska w średniowieczu - Zabytki Środy Śląskiej - Życie codzienne w mieście średniowiecznym - Architektura gotycka - Rzemiosło drzewne. kołodziejstwo i bednarstwo - Historia Skarbu Średzkiego Każda lekcja trwa dwie godziny lekcyjne (90 min.) Ilość uczestników biorących udział w lekcji nie powinna być większa niż 30 osób. Opłata za jedną lekcję wynosi 55 zł od grupy. Lekcje realizowane są na terenie Muzeum (poza lekcją plenerową Zabytki Środy Śląskiej). Terminy lekcji należy ustalać z kilkudniowym wyprzedzeniem, kontakt z Działem Naukowo-Oświatowym – Małgorzata Bogucka, Renata Mazur (71 369 09 15)

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak
Stałe ekspozycje:

Archeologia ziemi średzkiej, Średzkie insygnia cechowe, wieża więzienna, Skarb średzki, Mały skarb średzki, Warstat. Dawne narzędzia do obróbki drewna.

 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 05 listopad 2019 12:54

Artykuły powiązane

  • Kościół Wang Kościół Wang
    Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIIIw. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd też wywodzi się jego nazwa.
  • Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
    Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy.

3a plac Wolności
Środa Śląska, Województwo dolnośląskie.
Polska ,55-300

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak uratować czarownicę w...

on 11 listopad 2019
Jak uratować czarownicę w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka powraca. A w zasadzie czarownica Magenta powraca. Marudna, egoistyczna i traktująca innych z...

Zula i jednoskrzydły smok...

on 11 listopad 2019
Zula i jednoskrzydły smok - recenzja

Zula jest dziewięcioletnią rezolutną i bardzo inteligentną dziewczynką, która od jakiegoś czasu mieszka w Poziomkowie,...

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

« »
© 2019 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.