Wałbrzych

REKLAMA

Ostatnio oglądane

Z nurtem Dunajca i szlakiem pienińskich duchów

28 sierpień 2019 in Małopolskie - wycieczki klasowe

Zarażamy pozytywną energią, pokazujemy piękno Pienin, zapewniamy niezapomniane emocje oraz wrażenia, uczymy szacunku do natury. Organizujemy spływy pontonami i kajakami…

 from 0 votes

Muzeum Współczesne Wrocław

09 kwiecień 2017 in dolnośląskie - wycieczki klasowe

Muzeum Współczesne Wrocław (MWW) – niezwykłe miejsce na kulturalnej mapie miasta, zlokalizowane przy Placu Strzegomskim w schronie przeciwlotniczym wybudowanym dla…

4.90  from 10 votes

Manufaktura Czekolady

15 luty 2018 in Mazowieckie - wycieczki klasowe

Określenie „manufaktura" świetnie oddaje specyfikę tego miejsca. Tutaj czekolada robiona jest ręcznie, przy użyciu najwyższej jakości składników i oryginalnych dodatków.…

3.89  from 9 votes
niedziela, 08 wrzesień 2019 08:02

Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - rzeczy piękne i użyteczne Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Muzeum Porcelany w Wałbrzychu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu
W centrum Wałbrzycha w Pałacu Albertich znajduje się Muzeum Porcelany posiadające imponujący zbiór liczący ponad 10000 sztuk obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Odwiedziny tego miejsca to niezwykła wyprawa, która prowadzi przez stoły i inne niespodziewane wręcz zakątki pałaców, dworów, czy domów mniej lub bardziej zamożnych mieszczan od XVIII wieku, aż do czasów współczesnych, kiedy porcelana zawitała do wszystkich niemal domów.

Historia Muzeum sięga 1908 roku, kiedy to powstało Towarzystwo Starożytności Ziemi Wałbrzyskiej. Po II wojnie światowej zostało przemianowane na Muzeum Okręgowe w Wałbrzychu, a obecną formę i nazwę przyjęło dopiero w 2015 roku.  Główna kolekcja Muzeum to przede wszystkim historyczna i współczesna porcelana użytkowa, dekoracyjna oraz galanteria, a także dzieła współczesnej ceramiki artystycznej i unikatowej. Najliczniejszą grupę stanowi porcelana szkliwiona. Ponadto znajdują się tu również zbiory biskwitów (porcelana nieszkliwiona), kamionki, fajansu, majoliki, terakoty, a także innego tworzywa ceramicznego. Trzon kolekcji to wyroby wiodących XIX-wiecznych manufaktur wałbrzyskich – Carla Franza Kristera, Carla Roberta Tielscha, Hermanna Ohmego i Franza Prausego. 

Wałbrzych, to nie tylko węgiel, którego wydobycie zaprzestano w połowie lat 90-tych XX wieku, ale również przemysł włókienniczy, budowlany, a przede wszystkim przemysł ceramiczny, którego początki sięgają XIX wieku, a którego dzieła, bo trudno inaczej określić te piękne przedmioty, możemy oglądać w Muzeum Porcelany.

Wchodząc do Muzeum mało kto spodziewa się spotkać tak wspaniałą wystawę. W zabytkowych wnętrzach Pałacu Albertich odwiedzający przechodzą przez kolejne pomieszczenia prowadzące przez lata rozwoju produkcji porcelany w Europie. Począwszy od przełomowego odkrycia technologii produkcji porcelany, którego w XVII wieku dokonał Ehrenfried Walther von Tschirnhaus, aż do czasów niemal współczesnych. Z pewnością każdy wie, że porcelana została wynaleziona w Chinach, jednak proces produkcji tych pięknych przedmiotów był bardzo strzeżony i jedynym sposobem pozyskania porcelany w Europie był niezwykle kosztowny import z tego dalekiego kraju. Odkrycie dokonane przez niemieckiego fizyka, matematyka i filozofa było więc wydarzeniem bardzo znaczącym i pozwoliło w późniejszym czasie na powstanie wielu manufaktur w Europie. Przez pierwsze niemal dwieście lat była traktowana jako swoiste dzieła sztuki i była niedostępna, ze względu na swój koszt i ograniczoną produkcję, dla osób niezamożnych.  Porcelanę wyrabianą w Saksonii nazywano „białym złotem”, gdyż zastępowała złoto jako królewski podarunek, osiągając ceny porównywalne do kruszcu. Zmiana nastąpiła dopiero w latach 20-tych XX wieku, kiedy stała się bardziej dostępna. 

Przedmioty prezentowane w Muzeum stanowią zbiór ręcznie zdobionych i wymyślnych waz, pater, talerzy, sosjerek, dzbanów, zestawów do deserów i setek innych pięknych przedmiotów o zaskakujących często funkcjach. Na szczególną pochwałę zasługuje świetnie przygotowany audioprzewodnik. Lektor w bardzo przyjazny i interesujący sposób prowadzi gości muzeum przez kolejne pomieszczenia, zwraca uwagę na szczególne przedmioty ubarwiając opowieść o historię ich powstania. Dzięki temu wizyta w Muzeum jest interesująca nawet dla małych gości. 

Niewątpliwie jest to miejsce do polecenia dla dorosłych i dzieci.

Zdjęcia: podrozezklasa.pl

 

Oferta edukacyjna dla dzieci

Muzeum prowadzi różnorodne zajęcia dedykowane dzieciom. Poprzez różnorodne zajęcia warsztatowe i edukacyjne przybliżana jest dzieciom i młodzieży historia Wałbrzycha i przemysłu oraz historia sztuki. Dzieci uczą się wrażliwości na piękno, edukatorzy pomagają zrozumieć, w jaki sposób i w jakich okolicznościach powstały eksponaty, które można oglądać w trakcie zwiedzania muzeum, odkrywają tajniki produkcji porcelany, czy też tworzenia rzeźb i obrazów. 

Oferta zajęć edukacyjnych skierowana jest do różnych grup wiekowych – od przedszkola, poprzez szkołę podstawową, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne aż po osoby dorosłe i seniorów, a także do osób ze specjalnymi potrzebami.

Oferta edukacyjna prezentowana jest na stronie Muzeum: https://muzeum.walbrzych.pl/edukacja/oferta-stala/ 

 

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek z dziećmi:

Adres:

MUZEUM PORCELANY W WAŁBRZYCHU
ul. 1 Maja 9, 58-300 Wałbrzych

Telefon kontaktowy: 74 664 60 30
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://muzeum.walbrzych.pl 
Parking dla autobusów:

Brak

Cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny – 15 zł
Bilet ulgowy – 10 zł
Bilet rodzinny (do 5 osób, w tym przynajmniej 1 dziecko w wieku do lat 16) – 30 zł
Bilet grupowy (dla grup liczących minimum 10 osób) – 10 zł / osoba;
Bilet “Explore Wałbrzych” – łączony bilet wstępu do Muzeum Porcelany, Zamku Książ, Palmiarni oraz Centrum Nauki i Sztuki “Stara Kopalnia” w Wałbrzychu:
– normalny – 52 zł
– ulgowy – 37 zł

Cennik przewodników:

Usługa przewodnika (tylko dla grup zorganizowanych) – 20 zł / grupa.

Wypożyczenie audioprzewodnika – bezpłatnie w cenie biletu, we wtorki – 5 zł

Minimalny czas zwiedzania: 1 godz.
Maksymalny czas zwiedzania:

2 godz.

Godziny i dni otwarcia:

codziennie od poniedziałku do niedzieli: 10.00 – 16.00
w środy: 10.00 – 18.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 https://muzeum.walbrzych.pl/category/edukacja/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zasady rezerwacji:

- Prosimy o wcześniejsze rezerwowanie zwiedzania dla grup zorganizowanych większych niż 10 osób. Rezerwacji wraz z ewentualnym zamówieniem usługi przewodnika (w cenie 20 zł od grupy) można dokonać telefonicznie: 74 664 60 30 wew. 35 (od poniedziałku do piątku w godz. 8-16), e-mailem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub poprzez system sprzedaży biletów online pod adresem http://bilety.muzeum.walbrzych.pl
- Grupom zorganizowanym, które nie dokonały wcześniejszej rezerwacji, Muzeum nie gwarantuje możliwości zwiedzania ekspozycji przez całą grupę jednocześnie – będzie to uzależnione od ilości zwiedzających.
- Zwiedzanie dla grup zorganizowanych odbywa się w czasie określonym podczas dokonywania rezerwacji z tolerancją do 15 minut. Jeśli grupa planuje wcześniejsze bądź późniejsze przybycie do muzeum, prosimy o jak najszybszy kontakt telefoniczny pod numerem 74 664 60 30 w celu zmiany rezerwacji (o ile będzie taka możliwość). W przypadku braku kontaktu telefonicznego rezerwacja ulega anulowaniu po upływie 15 minut od zarezerwowanej godziny zwiedzania.

Stałe ekspozycje:

kolekcja porcelany, kolekcja polskiego malarstwa współczesnego

 

Ostatnio zmieniany środa, 11 wrzesień 2019 10:28

Artykuły powiązane

  • Kościół Wang Kościół Wang
    Kościół Wang został zbudowany na przełomie XII i XIIIw. w południowej Norwegii, w miejscowości Vang, położonej nad jeziorem Vang. Stąd też wywodzi się jego nazwa.
  • Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
    Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy.
Więcej w tej kategorii: Palmiarnia w Wałbrzychu »

9A 1 Maja
Wałbrzych, Województwo dolnośląskie.
Polska ,58-300

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak uratować czarownicę w...

on 11 listopad 2019
Jak uratować czarownicę w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka powraca. A w zasadzie czarownica Magenta powraca. Marudna, egoistyczna i traktująca innych z...

Zula i jednoskrzydły smok...

on 11 listopad 2019
Zula i jednoskrzydły smok - recenzja

Zula jest dziewięcioletnią rezolutną i bardzo inteligentną dziewczynką, która od jakiegoś czasu mieszka w Poziomkowie,...

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

« »
© 2019 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.