Wałbrzych

wtorek, 14 maj 2019 14:35

Stara Kopalnia w Wałbrzychu Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza wycieczki szkolne Stara Kopalnia w Wałbrzychu zaprasza wycieczki szkolne
Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia zlokalizowane jest na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Otwarta zostało w 2014 roku po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. 

W strukturach Centrum mieszczą się trzy jednostki, które warto odwiedzić razem z dziećmi indywidualnie bądź też w ramach wycieczki szkolnej: 

MUZEUM PRZEMYSŁU I TECHNIKI – odwiedzający mogą poznać historię węgla, górnictwa i górników pracujących w skrajnie niebezpiecznych warunkach. W zbiorach muzeum znajdują się maszyny górnicze oraz ich elementy, pamiątki związane z działalnością kopalń wałbrzyskich, a także materiały audiowizualne i zbiór archiwaliów. Muzeum to także dział archeologiczny oraz geologiczny z bogatymi zbiorami z terenu Wałbrzycha.

GALERIA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ – Można tutaj trafić na pokazy malarstwa, fotografii, grafiki, rysunku, jak i mniej tradycyjnych form sztuki. W ramach działań Galerii odbywają się także spotkania autorskie z postaciami z dziedziny sztuk wizualnych z kraju i z zagranicy, programy edukacyjne dla różnych grup wiekowych, konkursy oraz warsztaty.

CENTRUM CERAMIKI UNIKATOWEJ – oferuje warsztaty ceramiczno-garncarskie indywidualne oraz grupowe, podczas których każdy z uczestników zajmuje się wybraną techniką modelowania w glinie. Prowadzone są zajęcia dla grup przedszkolnych oraz uczniów szkół podstawowych i średnich. 

Muzeum obejmuje najstarszy i największy zachowany zespół górniczych budowli przemysłowych pochodzących z przełomu XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Ze względu na swoje walory zabytkowe obiekt objęty jest trwałą ochroną konserwatorską. Kompleks kopalni zawiera łaźnię, lampownię, kotłownie, warsztat mechaniczny, budynki maszyn wyciągowych, nadszybia, wieże szybów “Julia”, “Sobótka” i “Dampf”, wieżę widokową, podziemny tunel odstawy kamienia, a także budynki zakładu przeróbki mechanicznej węgla, składającej się z pełnego ciągu technologicznego: sortowni, płuczki i flotacji.

Narracja wystawy oparta jest na dniu pracy górnika, specyfice i pracy w kopalni. Ekspozycja stała zawiera elementy kartografii i miernictwa górniczego, przedmioty z zakresu ratownictwa górniczego, tradycji górniczych. Prezentowane jest wyposażenie górników podczas pracy, drobne urządzenia stosowane w pracy na kopalni. Trasa zwiedzania obejmuje również wyjątkowe, zabytkowe elektryczne maszyny wyciągowe szybu “Julia” z 1911 r. i szybu “Sobótka” z 1912 r. wraz z przetwornicami prądu zmiennego na stały, eksploatowane aż do likwidacji kopalni. Ekspozycja to także kopalniane warsztaty mechaniczne z wyposażeniem (hala tokarek, hala frezarek oraz kuźnia). Część wystaw ma charakter multimedialny. W Starej Kopalni znajduje się także plenerowa wystawa elementów zabytkowych maszyn górniczych i podziemna trasa turystyczna.

Galeria zdjęć:

Źródło: Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu
ul. Piotra Wysockiego 29
58-304 Wałbrzych

Telefon kontaktowy: (74) 667 09 70
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

https://starakopalnia.pl 

Parking dla autobusów:

Dostępny

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

BILET NORMALNY: 28 zł

BILET ULGOWY*: 20 zł
* dzieci powyżej pięciu lat, uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, studenci do ukończenia 25. roku życia, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne

BILET GRUPOWY*: 18 zł/osoba
* dotyczy grupy liczącej  15 osób. W przypadku młodzieży szkolnej: wejście bezpłatne dla 1 opiekuna na każde 15 dzieci – zwiedzanie grupowe po wcześniejszej rezerwacji

BILET RODZINNY: 69 zł

POSIADACZE WAŁBRZYSKIEJ KARTY „RODZINA 3 PLUS": jeden z rodziców kupuje bilet normalny, pozostali członkowie rodziny płacą 1 zł/osoba

POSIADACZE OGÓLNOPOLSKIEJ KARTY DUŻEJ RODZINY: jeden z rodziców kupuje bilet normalny, pozostali członkowie rodziny płacą 10 zł/osoba

PREFERENCJA DLA EMERYTOWANYCH GÓRNIKÓW WAŁBRZYSKIEGO ZAGŁĘBIA WĘGLOWEGO: 10 zł/osoba

BILET EXPLORE WAŁBRZYCH: wspólny bilet z Zamkiem Książ, Palmiarnią i Muzeum Porcelany; normalny: 63 zł, ulgowy: 45 zł

Cennik przewodników: W cenie biletu
Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina 
Maksymalny czas zwiedzania:

2 godziny

Godziny i dni otwarcia:

Zwiedzanie odbywa się w godz. 10:00-18:00
(ostatnie wejście o godz. 16:00)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 

Informacje o zajęciach dla dzieci znajdują się tutaj: https://starakopalnia.pl/oferta-edukacyjna/ 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: brak
Stałe ekspozycje:

brak info

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

 

Ostatnio zmieniany piątek, 08 październik 2021 08:23

Artykuły powiązane

  • Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego
    Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego to wyjątkowe miejsce na mapie Kielc, które zaprasza wszystkich chętnych niezależnie od wieku na wyjątkową wyprawę do świata energii. Ideą centrum jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.
  • Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji
    Muzeum Kolejki Wąskotorowej powstałe w 1972r. wraz z ruinami zamku Mikołaja Nałęcza z końca XIV w. Na terenie muzeum znajduje się 17 parowozów wyprodukowanych w Polsce, Niemczech i Belgii.

29 Piotra Wysockiego
Wałbrzych, Województwo dolnośląskie.
Polska ,58-300

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i babskie spra...

on 11 listopad 2021
Małe Licho i babskie sprawki. Recenzja

Bożek to chłopiec niezwyczajny, choć jednocześnie bardzo zwyczajny. Brzmi to jak wstęp do opisu superbohatera,...

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.