Muzeum Porcelany w Wałbrzychu - rzeczy piękne i użyteczne

W centrum Wałbrzycha w Pałacu Albertich znajduje się Muzeum Porcelany posiadające imponujący zbiór liczący ponad 10000 sztuk obiektów kolekcji porcelany śląskiej (w tym pochodzącej z fabryk wałbrzyskich) oraz historycznej porcelany z manufaktur i fabryk europejskich (m.in. Niemiec, Austrii, Czech, Rosji, Danii, Francji, Holandii i Anglii). Odwiedziny tego miejsca to niezwykła wyprawa, która prowadzi przez stoły i inne niespodziewane wręcz zakątki pałaców, dworów, czy domów mniej lub bardziej zamożnych mieszczan od XVIII wieku, aż do czasów współczesnych, kiedy porcelana zawitała do wszystkich niemal domów.

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia zlokalizowane jest na terenie zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia”. Otwarta zostało w 2014 roku po gruntownym rozbudowaniu Muzeum Przemysłu i Techniki mieszczącego się w tym miejscu od 1999 roku. Stara Kopalnia – Centrum Nauki i Sztuki została wpisana 2015 roku na listę Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. 

Palmiarnia w Wałbrzychu

Palmiarnia w Wałbrzychu powstała z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV. Książę budował ją z myślą o swojej małżonce Marii Teresie Cornwallis - West, zwanej Daisy, która była miłośniczką pięknych kwiatów i oryginalnych roślin. To jedyny taki obiekt w Polsce zachowany w swej historycznej konstrukcji.

Szczawno Zdrój - Pijalnia Wód Mineralnych

 

W bezpośrednim sąsiedztwie Wałbrzycha zlokalizowana jest niewielka miejscowość Szczawno-Zdrój, która zachwyca XIX-wieczną architekturą budynków, wspaniałym Parkiem Zdrojowym oraz pięknym budynkiem o nazwie Pijalnia Wód Mineralnych, który w połączeniu z halą spacerową tworzy niezwykły klimat uzdrowiska sprzed wieku.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA