Kujawsko-pomorskie

wtorek, 29 październik 2019 10:10

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie zaprasza wycieczki szkolne
Muzeum Ziemi Pałuckiej zlokalizowane jest w Żninie. W jego skład wchodzą dwa obiekty - Magistrat i Baszta. W jego zbiorach znajdują się artefakty z Pałuk - historycznego i kulturowego regionu w Polsce północnej, leżącego na obszarze województw: kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, na północ od Gniezna. 

Magistrat to budynek, który powstał w 1906 roku. Był siedzibą władz niemieckich potem polskich. Mieściły się w nim także różne instytucje. Od 1997 roku ma tam swoje miejsce Muzeum Ziemi Pałuckiej. Oprócz ekspozycji stałych znajduje się tam Galeria wystaw czasowych im. Tadeusza Małachowskiego w której to odbywają się wystawy malarstwa, rzeźby, fotografii itp.

Baszta – symbol Żnina, usytuowana  na Rynku gotycka budowla. W średniowieczu ceglana wieża pełniła funkcje siedziby władz  miejskich. Na wieży zobaczyć można także XVIII wieczny zegar, który nieprzerwanie odmierza czas mieszkańcom Żnina

W Magistracie znajdują się ekspozycje stałe takie jak: Dzieje drukarstwa-poświęcone bardzo dużemu wydawnictwu prasowemu Państwa Anny i Alfreda Krzyckich istniejącemu w Żninie w latach 1919-1939, Etnografia Pałuk i Muzeum Sportów Motorowodnych. Baszta przybliża zwiedzającym życie mieszkańców Żnina z okresu średniowiecza. Znajdują się tam: zbrojownia, na pierwszym piętrze wyeksponowane są przedmioty codziennego użytku, które znaleziono podczas rewitalizacji Rynku i głównych ulic Żnina, następnie w wieży zwiedzić można salę narad dawnych władz miejskich oraz skarbiec miejski.

Galeria zdjęć:

Źródło: Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie
Plac Wolności 1,88-400 Żnin

Telefon kontaktowy: 52 30 20 293
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://muzeumznin.pl/en 

Parking dla autobusów:

brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

5 zł - bilet ulgowy, 7 zł- bilet normalny

Cennik przewodników: 50 zł- usługa przewodnicka
Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

45 minut

Godziny i dni otwarcia:

wtorek - piątek 9,00-16,00 sobota- niedziela 10,00-15,00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

brak informacji 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: W skład Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie wchodzą dwa obiekty- Magistrat i Baszta. Bilety wstępu kupuje się oddzielnie w każdym z obiektów.Za Przewodnika również płaci się oddzielnie w każdym z obiektów. Istnieje także możliwość zwiedzania tylko jednego obiektu.
Stałe ekspozycje:

jak w opisie

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 styczeń 2020 10:46

Artykuły powiązane

  • Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej
    Pierwsze międzyrzeckie muzeum (wówczas wchodzącym w skład Niemiec) powstało w okresie międzywojennym. Idea utworzenia w mieście placówki muzealnej pojawiła się w 1922 roku. Początkowo wystawa ograniczona była do sali obrad rady miejskiej w ratuszu. Do 1935 roku w mieście mimo prób powołania stałego muzeum powiatowego (Kreismuseum) nie udało się utworzyć takiej placówki. Gromadzono natomiast zbiory, odbywały się także czasowe wystawy krajoznawcze. Obiekty zabytkowe, którymi opiekował się najpierw nauczyciel miejscowej szkoły średniej Oschinski, a później Paul Krüger były przechowywane od 1934 roku w domu Fundacji Knispel i dawnej siedziby Rosyjskiej Kampanii Sukienniczej. Dopiero w 1935 roku utworzono stałą placówkę muzealną (Meseritzer Heimatmuseum).
  • Muzeum Miejskie w Nowej Soli Muzeum Miejskie w Nowej Soli
    Muzeum Miejskie w Nowej Soli położone jest u zbiegu ulicy Muzealnej i Gimnazjalnej. Muzeum obejmuje trzy budynki, ustawione w podkowę w stosunku do wewnętrznego dziedzińca. Gmach główny został stworzony przez Aleksandra Gruschwitza (właściciela nowosolskiej fabryki nici). Budynek ten był prezentem dla jego syna Alfreda. Powstanie tego gmachu szacuje się na rok 1883, a już w rok później powstały dodatkowe budynki. Pierwsze muzeum powstało w 1916 roku. Urządzone zostało w budynku znajdującym się przy ulicy Witosa. W 1947 roku otwarto dzisiejsze muzeum, a trzy lata później przeniesiono wszystkie pozostałe eksponaty do obecnej siedziby. Liczba tych eksponatów była już pomniejszona, większość została zniszczona podczas wojny. Dawniej muzeum zajmowało się wystawiennictwem typowo regionalnym i nie posiadało sprecyzowanych zbiorów rekwizytów. Obecnie placówka ta stała się ośrodkiem wielodziałowym.

1 plac Wolności
Żnin, kujawsko-pomorskie.
Polska ,88-400

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Strzeżcie się, potwory!-...

on 02 luty 2020
Strzeżcie się, potwory!- recenzja

Olbrzymy i smoki już padły. Teraz ciemny strach powinien paść na potwory, gdyż znalazły się...

Ella i jej sekret - recen...

on 05 styczeń 2020
Ella i jej sekret - recenzja

Ella MacKay jest nowa. W nowej szkole, w nowym domu, w nowej miejscowości. Wyprowadziła się...

Jak uratować czarownicę w...

on 11 listopad 2019
Jak uratować czarownicę w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka powraca. A w zasadzie czarownica Magenta powraca. Marudna, egoistyczna i traktująca innych z...

Zula i jednoskrzydły smok...

on 11 listopad 2019
Zula i jednoskrzydły smok - recenzja

Zula jest dziewięcioletnią rezolutną i bardzo inteligentną dziewczynką, która od jakiegoś czasu mieszka w Poziomkowie,...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.