Kujawsko-pomorskie

poniedziałek, 22 listopad 2021 13:25

Muzeum Kanału Bydgoskiego Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Kanału Bydgoskiego zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej, pomiędzy IV a V śluzą, około 100 metrów od koryta starego odcinka Kanału Bydgoskiego. W muzeum oglądać można zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę oraz życie codzienne toczące się nad Kanałem oraz Brdą.

Ekspozycja zawiera wystawę stałą pt. „Kanał Bydgoski – historia i rola”, na której można oglądać liczne makiety śluz Kanału Bydgoskiego, obraz Christiana Rode pt. „Fryderyk Wielki oglądający plany Kanału Bydgoskiego” czy też łódź wioślarską z 1910 roku, którą pływano po Brdzie i Kanale jeszcze w II połowie XX wieku. Na drugiej wystawie stałej “Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym” zaprezentowane są modele jednostek pływających po bydgoskich wodach. W muzeum oglądać można również ekspozycje czasowe. Dodatkowo Muzeum zajmuje się opracowywaniem oraz udostępnianiem archiwalnych materiałów związanych z Kanałem Bydgoskim, prowadzeniem warsztatów, zajęć edukacyjnych o tematyce historycznej i ekologicznej oraz organizacją spływów kajakowych.

Warsztaty historyczne dla grup zorganizowanych prowadzone są przez rekonstruktora i przybierają formę żywiej lekcji historii. Uczestnicy mają okazję nie tylko poznać historię, ale też wysłuchać wielu ciekawych anegdot, zobaczyć jak wyglądały stroje w minionych latach oraz zależnie od tematyki zajęć – wybić monetę, strzelić z łuku czy też uszyć swój mieszek na monety.

Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem hydrotechniki, który odegrał olbrzymią rolę w rozwoju Bydgoszczy. Poprzez połączenie Odry i Wisły połączył drogi wodne zachodu i wschodu, co miało strategiczne znaczenie gospodarcze i wpłynęło na przekształcenie się miasta, które początkowo miało zaledwie 800 mieszkańców, w silny ośrodek przemysłowo-handlowy. Kanał Bydgoski oprócz funkcji gospodarczej pełnił rolę ośrodka społeczno-kulturalnego. Planty nad Kanałem Bydgoskim w połowie wieku XIX stały się wizytówką miasta. Powstawały tam liczne restauracje, sale taneczne, odbywały się plenery malarskie, potańcówki czy spektakle.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy

Ul. Staroszkolna 10
85-209 Bydgoszcz

Telefon kontaktowy:

693765075

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.kanalbydgoski.pl 

Parking dla autobusów:

Brak informacji

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupy zorganizowane:

Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem jest bezpłatne. Dodatkowo oferujemy płatne warsztaty edukacyjne, w zależności od wybranej tematyki cena wynosi od 12 do 17zł za osobę.

 

Goście indywidualni: 

Wstęp jest bezpłatny

Cennik przewodników:

Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem jest bezpłatne

Minimalny czas zwiedzania:

45 min. 

Maksymalny czas zwiedzania:

120 min.

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek – zamknięte

wtorek -  piątek - 10.00 - 18.00

sobota, niedziela - 12.00-16.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://www.kanalbydgoski.pl/images/oferta-edukacyjna-Muzeum-Kanau-Bydgoskiego.pdf 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zachęcamy do łączenia zwiedzania Muzeum z warsztatami edukacyjnymi.

Stałe ekspozycje:

Na wystawie "Kanał Bydgoski - historia i rola" dowiecie się kto i kiedy zbudował Kanał Bydgoski, jak wpłynął on na rozwój miasta i zobaczycie jak toczyło się życie nad nim. Ponadto obejrzycie makiety śluz i nieistniejącego już Mostu Władysława IV.

Na wystawie "Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym" obejrzycie różnorodne barki i holowniki, które pływały po bydgoskich wodach oraz dowiecie się jaką rolę pełniła żegluga w naszym mieście.

Dodatkowo zapraszamy na dwie wystawy czasowe

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 listopad 2021 14:14

Artykuły powiązane

  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
      Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Poznaniaków, przestrzenią spotkań kulturalnych oraz miejską ostoją różnorodności biologicznej. Otwarty w 1925 roku obiekt początkowo liczył jedynie 2,5 ha powierzchni. Aktualnie na terenie blisko 22 ha prezentowanych jest kilka tysięcy gatunków roślin, pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów.
  • Muzeum Walewskich w Tubądzinie Muzeum Walewskich w Tubądzinie
    Muzeum Walewskich w Tubądzinie mieści się w murowanym piętrowym klasycystycznym dworze, który  został zbudowany w II poł. XVIII w. przez Macieja Zbijewskiego. Od 1891 r. właścicielem dworu wraz z majątkiem ziemskim został Kazimierz Stanisław Walewski. Zgromadził on cenne pamiątki, związane z historią swojej rodziny oraz ziemi sieradzkiej.

11 Staroszkolna
Bydgoszcz, Kujawsko-Pomorskie.
Polska ,85-209

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i babskie spra...

on 11 listopad 2021
Małe Licho i babskie sprawki. Recenzja

Bożek to chłopiec niezwyczajny, choć jednocześnie bardzo zwyczajny. Brzmi to jak wstęp do opisu superbohatera,...

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.