Toruń

czwartek, 19 styczeń 2017 16:34

Żywe Muzeum Piernika

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Żywe Muzeum Piernika Żywe Muzeum Piernika
Toruńskie Żywe Muzeum Piernika to pierwsza tego typu interaktywna placówka w Europie. Istnieje od 2006 roku i mieści się w samym centrum miasta – przy ulicy Rabiańskiej 9 – 199 kroków od pomnika Kopernika.

Przekroczenie bram Muzeum gwarantuje dwie podróże w czasie:
- Pierwsze piętro w magiczny sposób przenosi gości do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Pierniarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały.
- Drugie piętro Muzeum przedstawia manufakturę z początku XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Goście zobaczą tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form, a każdy chętny będzie mógł ozdobić piernik lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę.

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poznać tradycję wypieku toruńskiego piernika, historię miasta, średniowieczną kulturę i język w niezwykłej atmosferze i z humorem! Do roboty gonimy wszystkich bez wyjątku, czy to małych, czy dużych. Poznawanie historii i tradycji w naszym Muzeum to radość dla zwiedzających w każdym wieku, nawet najbardziej dojrzałym.

Galeria:

Fotografie: Żywe Muzeum Piernika

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Żywe Muzeum Piernika

ul. Rabiańska 9, 87-100 Toruń

Telefon kontaktowy: 566636617
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumpiernika.pl 

Parking dla autobusów:

Bulwar Filadelfijski 11/15

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Bilet ulgowy 9,5 PLN
Bilet normalny 14 PLN
W przypadku grup zorganizowanych, na 15-cioro uczestników 1 opiekun wchodzi za darmo (nie dotyczy dzieci w wieku przedszkolnym - wtedy 1 opiekun na 10-cioro uczestników).
Cennik przewodników: W cenie biletu
Minimalny czas zwiedzania: 1 h
Maksymalny czas zwiedzania:

1 h 30 min

Godziny i dni otwarcia:

od poniedziałku do niedzieli 10-18 (w przypadku dużego zainteresowania Muzeum wydłuża godziny otwarcia)

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

W przypadku grup szkolnych konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc.
Jedną z głównych misji Żywego Muzeum Piernika jest edukacja historyczna różnych grup wiekowych poprzez niebanalne metody i atrakcyjne zadania, dzięki czemu do Muzeum zapraszamy zarówno przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjów jak i szkół średnich.
Na terenie obiektu znajduje się zaopatrzony sklepik, a w nim tradycyjne pierniki. Pieczone w niewielkiej fabryczce według starych receptur, tylko z naturalnych składników i bez żadnych dodatków chemicznych. Można też zakupić tam pamiątki tak związane z piernikiem, jak i z Toruniem.
Sklepik znajduje się w sali, w której odbywa się pokaz. Jest ona całkowicie bezpieczna i posiada monitoring - dzięki temu dzieci nie mają możliwości się zagubić. Zaopiekowne przez pracowników muzeum będą zawsze widoczne dla opiekunów. Nauczyciele mogą odetchnąć poczęstowani pyszną kawą i herbatą z pierniczkiem.

Stałe ekspozycje:

- pokaz historycznego wypieku piernika (Sala Średniowieczna)
- piernikarnia 1905 roku (Sala Mieszczańska)

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 12:20

Artykuły powiązane

  • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
    Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
  • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
      Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

13 Rabiańska
Toruń, kujawsko-pomorskie.
Polska ,
+48 56 663 66 17
poniedziałek: 10:00–18:00,wtorek: 10:00–18:00,środa: 10:00–18:00,czwartek: 10:00–18:00,piątek: 10:00–18:00,sobota: 10:00–18:00,niedziela: 10:00–18:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Syn Wiedźmy - recenzja

on 25 kwiecień 2020
Syn Wiedźmy - recenzja

Ned jest milczącym chłopcem, odrzuconym przez mieszkańców wioski, w której mieszka wraz ze swoim ojcem...

Eri czarodziejka - recenz...

on 16 styczeń 2020
Eri czarodziejka - recenzja

Eri jest młodą uczennicą szeptuchy Maruszy, która kształci dziewczynkę na czarodziejkę i znachorkę, która będzie...

Małe Licho i Anioł z Kami...

on 09 styczeń 2020
Małe Licho i Anioł z Kamienia - recenzja

Bożka wreszcie dopadła zwyczajność. "Wreszcie" jest tutaj określeniem jak najbardziej prawidłowym. Pół chłopiec-pół widmo mieszkający...

Zabić drozda - powieść gr...

on 28 luty 2020
Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja

"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.