Łódzkie

poniedziałek, 03 luty 2020 12:15

Skansen Lokomotyw Zduńska Wola Karsznice Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Skansen Lokomotyw Zduńska Wola Karsznice Skansen Lokomotyw Zduńska Wola Karsznice
Na terenie Powiatu Zduńskowolskiego, w Zduńskiej Woli Karsznicach, znajduje się Skansen Lokomotyw. Jest pamiątką z lat świetności ważnego węzła kolejowego jakim były Karsznice na trasie magistrali węglowej Śląsk-Porty. Powstał w 1990 r. z inicjatywy ówczesnych pracowników i naczelnika Zakładu Taboru Zduńska Wola Karsznice. Po wielu latach, nieco zapomniany i zaniedbany, na skutek przekształceń własnościowych stał się Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Dzięki włączeniu w struktury istniejącej placówki kultury, zaangażowaniu lokalnych władz i pasjonatów kolejnictwa, powoli wraca do dawnego blasku i już teraz jest swego rodzaju wizytówką kolejarskiego osiedla, a także miasta i regionu.

W ciągu ostatnich lat Skansen odwiedzili goście z wielu zakątków Polski, jak i świata. Wizytówką Skansenu jest wąskotorowa lokomotywa parowa Px48-1723 z 1953 r. z tenderem ustawiona przy wjeździe na osiedle Karsznice u zbiegu ulic Karsznickiej i Łaskiej w Zduńskiej Woli. Zanim trafiła do zbiorów, przez krótki czas stanowiła atrakcje na terenie karsznickiego przedszkola.

Po przekroczeniu bramy Skansenu zwiedzających witają trzy parowozy manewrowe: TKp-20 "Śląsk". TKh-4027 "Ferrum", TKb-10 "Baziel". Na przeciwko nich stoi parowy żuraw samojezdny z 1943 r. wyprodukowany przez amerykańską firmę Industrail Brownhoist Corporation i przekazany Polsce w 1945 r. w ramach pomocy gospodarczej. Obok niego znajduje się wirowy pług odśnieżny W-14 z 1944 r. również o napędzie  parowym.

Jednym z największych eksponatów Skansenu jest parowóz Ty 246-22 "American" wyprodukowany w 1947 roku w USA. Jest jednocześnie jedynym zachowanym w Polsce parowozem tej serii!

Polska kupiła 100 sztuk tej lokomotywy z przeznaczeniem do prowadzenia pociągów towarowych na magistrali Śląsk-Porty. W swoim czasie były to maszyny o wielu nowoczesnych rozwiązaniach technicznych. Jednym z nich był mechaniczny podajnik węgla, tzw. stoker (w Skansenie również jako oddzielny eksponat).

Na terenie Skansenu znajdują się liczne parowozy używane do prowadzenia lekkich i ciężkich pociągów, a także pociągów pospiesznych, towarowych, manewrowych, ratunkowych czy obsługi bocznic.  Niektóre z nich budowane były z części niemieckich parowozów wojennych. Ciekawymi eksponatami są: wagon bagażowy z 1922 roku (Wirtemberskiej Kolei Miejskiej) oraz wagon towarowy kryty z 1914 roku (spotykany w składach pociągów towarowych w okresie II Wojny Światowej, używany w transportach wojskowych, a także do przewozu więźniów obozów koncentracyjnych. Najstarszym obiektem na terenie Skansenu jest wrak "Wirtemberskiego" wagonu osobowego systemu amerykańskiego z 1866 roku.  

Na terenie Skansenu  znajduje się również Izba Historii zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej olejarni z 1931 r. Zgromadzone są tam pamiątki, dokumenty, fotografie, prezentujące dzieje tutejszego zakładu i ludzi  z nim związanych.  Wśród zbiorów są trofea sportowe, modele lokomotyw, a także pamiątki dokumentujące działalność kolejarskiego ruchu oporu w czasie II Wojny Światowej.

W Skansenie zobaczyć można szereg innych urządzeń technicznych eksploatowanych na kolei. Są to między innymi:

 • Lokomobila z 1942 r. - maszyna parowo-tłokowa produkcji niemieckiej przeznaczona do napędu generatora prądu i pomp w małych elektrowniach.
 • Silnik spalinowy Perkun z 1928 roku. Ten typ silników był stosowany w przepompowniach kolejowych stacji wodnych.
 • Agregat prądotwórczy z 1936 r.
 • Tokarka kołowa produkcji amerykańskiej z 1945 r.
 • Ślimakowy podajnik stokera.

Ciekawostką jest wagonik kolejki z Gubałówki z 1936 r. wraz z maszyną napędową, silnikiem i hamulcem produkcji szwajcarskiej.

 

Galeria zdjęć:

Autor: Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Skansen Lokomotyw i Urządzeń Technicznych Zduńska Wola Karsznice - Filia Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Ul. Kolejowa 6
98-220 Zduńska Wola

Telefon kontaktowy: 43 823 48 43 lub 667 041 898
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://muzeumzdunskawola.pl/skansen/ 

Parking dla autobusów:

Obecnie w trakcie budowy (zakończenie planowane na marzec 2020 r.), tymczasowy parking na podjeździe do bramy wjazdowej.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

bilet normalny 5,00 zł
bilet ulgowy 3,00 zł
bilet dla młodzieży do lat 16 1,00 zł
dzieci do lat 6 nie płacą.

Cennik przewodników:

przewodnik 20,00 zł

Minimalny czas zwiedzania: 60 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

120-180 minut

Godziny i dni otwarcia:

wtorek-piątek w godzinach 10.00-16.00
niedziela w godzinach 11.00-16.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Obszerny pakiet edukacyjny znajduje się na stronie: http://muzeumzdunskawola.pl/edukacja/oferta-edukacyjna/lekcje-muzealne/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Ze względów BHP zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem
Stałe ekspozycje:

Unikatowa kolekcja Taboru Kolejowego z XX w.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 luty 2020 12:32

Artykuły powiązane

 • Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli
  Muzeum Etnograficzne w Ochli to miejsce szczególne – położone na skraju lasu, przy leśnym źródlisku tworzy niesamowite teatrum dawnej wsi. Zebrano tu wiele niezwykle cennych zabytków kultury ludowej z regionu. Zobaczymy tu największy w kraju zbiór drewnianych chałup z Dolnych Łużyc. Unikatowa jest również XVIII wieczna wieża winiarska z Budachowa z ziemną piwniczką i dwoma winnicami. Odmiennym typem architektonicznym są zabudowania wielkopolskie.
 • Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej
  Pierwsze międzyrzeckie muzeum (wówczas wchodzącym w skład Niemiec) powstało w okresie międzywojennym. Idea utworzenia w mieście placówki muzealnej pojawiła się w 1922 roku. Początkowo wystawa ograniczona była do sali obrad rady miejskiej w ratuszu. Do 1935 roku w mieście mimo prób powołania stałego muzeum powiatowego (Kreismuseum) nie udało się utworzyć takiej placówki. Gromadzono natomiast zbiory, odbywały się także czasowe wystawy krajoznawcze. Obiekty zabytkowe, którymi opiekował się najpierw nauczyciel miejscowej szkoły średniej Oschinski, a później Paul Krüger były przechowywane od 1934 roku w domu Fundacji Knispel i dawnej siedziby Rosyjskiej Kampanii Sukienniczej. Dopiero w 1935 roku utworzono stałą placówkę muzealną (Meseritzer Heimatmuseum).

4 Kolejowa
Zduńska Wola, województwo łódzkie.
Polska ,98-220

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Strzeżcie się, potwory!-...

on 02 luty 2020
Strzeżcie się, potwory!- recenzja

Olbrzymy i smoki już padły. Teraz ciemny strach powinien paść na potwory, gdyż znalazły się...

Ella i jej sekret - recen...

on 05 styczeń 2020
Ella i jej sekret - recenzja

Ella MacKay jest nowa. W nowej szkole, w nowym domu, w nowej miejscowości. Wyprowadziła się...

Jak uratować czarownicę w...

on 11 listopad 2019
Jak uratować czarownicę w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka powraca. A w zasadzie czarownica Magenta powraca. Marudna, egoistyczna i traktująca innych z...

Zula i jednoskrzydły smok...

on 11 listopad 2019
Zula i jednoskrzydły smok - recenzja

Zula jest dziewięcioletnią rezolutną i bardzo inteligentną dziewczynką, która od jakiegoś czasu mieszka w Poziomkowie,...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.