Mazowieckie

środa, 29 kwiecień 2020 17:25

Muzeum Regionalne w Pułtusku

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Regionalne w Pułtusku zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Regionalne w Pułtusku zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Muzeum Regionalne w Pułtusku powstało w 1964 r. Na siedzibę muzeum przeznaczono zabytkową, gotycko-renesansową wieżę ratuszową, której historia sięga już  I poł. XV w. Początkowo muzeum gromadziło głównie zabytki związane z rzemiosłem artystycznym. W tym okresie wzbogaciło się o wyroby konwisarskie, tkaniny i meble. Od lat 90. XX w. instytucja gromadzi zabytki związane z historią miasta i regionu. Od 2011 r. Muzeum Regionalne posiada dwie siedziby: wieżę ratuszową oraz dolną kondygnację kamienicy przy ul. Rynek 36.

Najstarsze dokumenty w zbiorach muzeum to statut cechu szewców z 1540 r. oraz potwierdzenie tego statutu z 1644 r. podpisane przez biskupa Ferdynanda Wazę.

Jedne z najcenniejszych eksponatów pochodzą ze stanowiska archeologicznego na wzgórzu zamkowym i są to: jedwabny szal przetykany złotą nicią z przełomu XIII/XIV w., cynowy medalion pielgrzymi datowany na lata 1233-1368 oraz rękojeść noża sokolniczego z I poł. XIV w. Wszystkie prezentowane są na wystawie stałej w wieży ratuszowej.

Innym cennym zabytkiem pozyskanym przez muzeum jest obraz olejny „Nereidy” autorstwa Teofila Kwiatkowskiego, malarza urodzonego w Pułtusku, przyjaciela i pierwszego portrecisty Fryderyka Chopina.

Ważną częścią zbiorów jest ikonografia. Na wystawie stałej można obejrzeć najstarszą znaną panoramę miasta ukazaną na miedziorycie powstałym według rysunku Ericha Dahlberga z 1657 r. Muzeum posiada bogate zbiory kart pocztowych oraz archiwalnych zdjęć z widokami Pułtuska i okolic.

W dziale etnograficznym znajdują się eksponaty związane z kulturą ludową Puszczy Białej: stroje ludowe, tkaniny, wyroby garncarskie, wyroby sztuki.

Ponadto w zbiorach muzeum znalazł się m.in. zespół kartograficzny Mazowsza, czy też napoleoniana związane z kampanią 1806/1807 na terenie Mazowsza, a także gość z kosmosu – meteoryt Pułtusk, który spadł w okolicy miasta 30 stycznia 1868 r. w największym w historii deszczu meteorytów kamiennych.

Największym wyzwaniem dla Muzeum Regionalnego w Pułtusku było pozyskanie zabytków archeologicznych z badań prowadzonych na terenie miasta, a szczególnie na wzgórzu zamkowym. Ogrom odkrytych materiałów pozwala do dzisiaj podejmować nowe inwestycje związane z ich promocją i dokładnym opracowaniem. Najnowszy projekt pt. Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku. Multimedialna ekspozycja z dziejów kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Jego wynikiem jest m.in. publikacja pt. Informacyjne środowisko rekonstrukcji. Przedlokacyjna struktura osadnicza w Pułtusku w XIII-XIV wieku oraz dwie makiety wykonane techniką druku 3D: proto-miasta i pojedynczej chaty. Makiety prezentowane są na wystawie stałej.

Poza działalnością merytoryczną, związaną z gromadzeniem, opracowywaniem, przechowywaniem, konserwowaniem i udostępnianiem zabytków, Muzeum Regionalne w Pułtusku współpracuje z innymi instytucjami w zakresie oferty edukacyjnej, organizuje imprezy kulturalne, sesje naukowe, wspiera projekty związane z zachowaniem dziedzictwa, uczestniczy w życiu miasta.

 

Lekcje muzealne w Muzeum Regionalnym w Pułtusku

 

LEKCJE MUZEALNE

Dzieci i młodzież zapraszamy do udziału w zajęciach edukacyjnych organizowanych przez Muzeum Regionalne w Pułtusku. Staramy się, by nasze lekcje w atrakcyjny sposób zachęcały do zgłębiania historii miasta. Podczas zajęć uczestnicy, przy pomocy osoby prowadzącej, wypełniają kartę pracy, a także wykonują zadanie plastyczne, bądź techniczne.

Oferujemy przeprowadzenie lekcji muzealnych w następujących blokach tematycznych:

 1.  „Dawne widoki miasta”
 2.  „Życie codzienne mieszkańców Pułtuska”
 3. „Lochy – historia rozwoju szkoły jezuickiej w Pułtusku w świetle zapisów kronikarzy i znalezisk archeologicznych”
 4. „Meteoryt Pułtusk”
 5. „Średniowieczne proto-miasto w Pułtusku. Multimedialna ekspozycja z dziejów kasztelanii majątkowej biskupstwa płockiego”

W celu rezerwacji terminu zajęć prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

 

WARSZTATY

Dzieci w wieku 5–10 lat zapraszamy do udziału w warsztatach organizowanych przez Muzeum Regionalne w Pułtusku. Podczas warsztatów uczestnicy poznają historię Pułtuska od najdawniejszych czasów w sposób dostosowany do możliwości odbioru przez najmłodszych. Mają okazję założyć stroje z epoki lub ich elementy. Poprzez zabawę, jak np. układanie puzzli, wykonywanie różnego rodzaju prac plastycznych, czy technicznych, poznają ciekawostki związane z zabytkami znajdującymi się w muzeum. Z kolei podczas warsztatów bożonarodzeniowych i wielkanocnych dzieci wykonują różnego rodzaju ozdoby związane ze świętami.

Oferujemy przeprowadzenie warsztatów w następujących blokach tematycznych:

 1. „W średniowiecznym grodzie”
 2. „Spotkanie z archeologią”
 3. „Kosmos bliżej nas”
 4. warsztaty bożonarodzeniowe
 5. warsztaty wielkanocne

W celu rezerwacji terminu zajęć prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Regionalne w Pułtusku

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Regionalne w Pułtusku
ul. Rynek 43
06-100 Pułtusk

Telefon kontaktowy:

23 692 51 32

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.muzeum.pultusk.pl

Parking dla autobusów:

Rynek Miejski, obok Muzeum

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny – 4 zł
Bilet ulgowy  – 3 zł

(Bilet ulgowy przysługuje uczniom, studentom, emerytom, posiadaczom Karty 3+ oraz Karty Polaka)

W czwartki wstęp wolny. 

Cennik przewodników:

Przewodnicy muzealni oprowadzają grupę bezpłatnie.

Minimalny czas zwiedzania: 45 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 godz.

Godziny i dni otwarcia:

w miesiącach: październik – kwiecień

od wtorku do niedzieli w godz. 10:00 – 16:30

w miesiącach: maj – wrzesień

od wtorku do piątku w godz. 10:00 – 16:30

sobota – niedziela w godz. 10:00 – 18:00

poniedziałki – muzeum jest nieczynne

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

j.w.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Oprowadzanie grupy zorganizowanej po wystawie przez pracownika Muzeum – w cenie biletu ulgowego. Opiekunowie – wstęp bezpłatny.

Stałe ekspozycje:

1. ŚREDNIOWIECZNE PROTO-MIASTO W PUŁTUSKU – MULTIMEDIALNA EKSPOZYCJA Z DZIEJÓW KASZTELANII MAJĄTKOWEJ BISKUPSTWA PŁOCKIEGO
2. DZIEJE PUŁTUSKA W XVII-XX WIEKU
3. NAPOLEON W PUŁTUSKU

 

Ostatnio zmieniany środa, 29 kwiecień 2020 17:39

Artykuły powiązane

 • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
  Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
 • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
    Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

43 Rynek
Pułtusk, mazowieckie.
Polska ,06-100

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.