Podkarpackie

poniedziałek, 09 marzec 2020 14:31

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
  Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega powstało w 1992 roku z siedzibą w spichlerzu dworskim Tarnowskich z XIX wieku,  w którym obecnie mieści się oddział - Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego.

Muzeum - Zamek Tarnowskich w Dzikowie powstało w 2008 roku. Obecnie jest siedzibą główną Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega. Dawna rezydencja hr. Tarnowskich wraz z otaczającym go parkiem i budynkami towarzyszącymi stanowi najcenniejszy zespół zabytkowy Tarnobrzega. Jak wykazała analiza zachowanych materiałów archiwalnych, potwierdzona badaniami archeologicznymi i architektonicznymi, początki rezydencji sięgają czasów średniowiecza.

W zamku, poza piwnicami z XV i XVII w. oraz wnętrzami z XIX i początku XX w., mieszczą się wyjątkowe zbiory malarstwa polskiego (m.in. Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jacka Malczewskiego i Jana Matejki) oraz europejskiego (m.in. Bonifazio Veronese, bracia Carracci, Guercino, Francesco Albani, Antoon van Dyck, i inni), jedyna na Podkarpaciu kolekcja miniatur, pokój myśliwskim z trofeami Tarnowskich oraz zbiór rzadkich rękopisów i starodruków z dawnej biblioteki dzikowskiej. W zachodnim skrzydle zamku prezentowana jest także wystawa poświęcona historii miasta i okolic.

Tarnobrzeskie Muzeum posiada również swój oddział – Muzeum Polskiego Przemysłu Siarkowego, które znajduje się w XIX-wiecznym spichlerzu. Gromadzi ono geologiczne okazy siarki rodzimej, fragmenty maszyn i urządzeń pracujących niegdyś w głębinowych, odkrywkowych i otworowych kopalniach siarki, oraz dokumentuje historię wydobycia i przetwórstwa siarki, zarówno w dawnych polskich ośrodkach wydobywania siarki jak i w Tarnobrzeskim Zagłębiu Siarkowym.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega

ul. Sandomierska 27
39-400 Tarnobrzeg

Telefon kontaktowy:

15-823-79-99

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://mhmt.pl/ 
Parking dla autobusów:

Przy Muzeum znajduje się parking dla autobusów.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

bilet normalny – 14 zł

bilet ulgowy – 8 zł (młodzież szkolna, emeryci i renciści)

bilet grupowy – 6 zł (lekcje muzealne – zwiedzanie tematyczne)

bilet rodzinny – 25 zł (rodzice z dziećmi)

bilet wstępu na wystawy czasowe – 4 zł

Dzieci do lat 7, pracownicy muzeów – wstęp wolny

Dla grup minimum 15 osób – przewodnik w cenie biletu

Cennik przewodników:

bilet edukacyjny (opłata za przewodnika):

w języku polskim – 20 zł (od 1.04. - 30 zł)

w języku angielskim – 20 zł (od 1.04. - 50 zł)

Minimalny czas zwiedzania: ok. 50 min. (wejście bez przewodnika)
Maksymalny czas zwiedzania:

90 min.

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek – nieczynne

wtorek – piątek

od 16 kwietnia do 15 października w godz. 10.00 – 18.00

od 16 października do 15 kwietnia w godz. 10.00 – 16.00

sobota, niedziela

od 16 kwietnia do 15 października w godz. 12.00 – 18.00

od 16 października do 15 kwietnia w godz. 13.00 – 18.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Informacje o ofercie edukacyjnej:

https://mhmt.pl/wp-content/uploads/2019/11/Lekcje-podstaw19.pdf

https://mhmt.pl/wp-content/uploads/2019/11/Lekcje-srednie19.pdf

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zanim Państwo przyjadą do muzeum prosimy o telefoniczne lub e-mailowe zgłaszanie grup. Prosimy o informacje ile osób będzie zwiedzało muzeum, ilu będzie opiekunów danej grupy (opiekunowie wchodzą bezpłatnie), czy w grupie są osoby niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo, ile osób porusza się na wózku inwalidzkim (osoby te wchodzą bezpłatnie). Muzeum w zamku jest dostosowane do osób poruszających się na wózku inwalidzkim, posiada również windę do komunikacji piwnice-parter-I piętro (ekspozycja stała muzeum). Ponadto prosimy także o podanie dokładniej daty i godziny zwiedzania muzeum, potwierdzenie zgłoszenia grup lub rezygnację oraz kontakt (tel., e-mail) z Państwem.

Stałe ekspozycje:

Zamek Tarnowskich w Dzikowie posiada  2 ekspozycje stałe:

1. Zamek i zbiory Tarnowskich w Dzikowie

W jej skład wchodzą:

Piwnice zamkowe z XV i XVII wieku - ekspozycja archeologiczna oraz historia zamku w Dzikowie.

Parter zamku - 10 wnętrz przywróconych wyglądem do dawnych pokoi Tarnowskich tj. kaplica zamkowa, biblioteka, garderoba, gabinet hr. Zdzisława, łazienka z sypialnią, pokój biały, pokój żółty, salon zwany salą wielką, pokój czerwony i kredens - ekspozycja oryginalnych rękopisów i starodruków (zbiory od XV do XIX wieku) z biblioteki dzikowskiej.

Piętro I zamku – korytarz, pokój myśliwski, galeria obrazów z kolekcji dzikowskiej, gabinet miniatur, łazienka, gotowalnia i garderoba Hrabiny oraz archiwum.

2. Tarnobrzeg. Z Leliwą ku siarce.   

Wystawa poświęcona historii Tarnobrzega podzielona została na trzy segmenty. Pierwszy pokazuje dzieje miasta, jego symbole i czynniki miastotwórcze. Drugi przedstawia te wydarzenia z historii Tarnobrzega, które swoim znaczeniem wpisały się w „dużą” historię państwa i narodu. Trzecia część ukazuje życie codzienne tarnobrzeżan widziane przez pryzmat pracy, szkoły, działalności społecznej, kultury i sportu.

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 09 marzec 2020 14:51

Artykuły powiązane

  • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
    Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
  • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
      Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

2 Nadole
Tarnobrzeg, Województwo podkarpackie.
Polska ,39-400

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Syn Wiedźmy - recenzja

on 25 kwiecień 2020
Syn Wiedźmy - recenzja

Ned jest milczącym chłopcem, odrzuconym przez mieszkańców wioski, w której mieszka wraz ze swoim ojcem...

Eri czarodziejka - recenz...

on 16 styczeń 2020
Eri czarodziejka - recenzja

Eri jest młodą uczennicą szeptuchy Maruszy, która kształci dziewczynkę na czarodziejkę i znachorkę, która będzie...

Małe Licho i Anioł z Kami...

on 09 styczeń 2020
Małe Licho i Anioł z Kamienia - recenzja

Bożka wreszcie dopadła zwyczajność. "Wreszcie" jest tutaj określeniem jak najbardziej prawidłowym. Pół chłopiec-pół widmo mieszkający...

Zabić drozda - powieść gr...

on 28 luty 2020
Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja

"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana...

« »
© 2020 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.