wtorek, 04 październik 2016 09:55

Pamiątki po potężnej Twierdzy Przemyśl

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Muzeum Twierdzy Przemyśl Muzeum Twierdzy Przemyśl
Muzeum Twierdzy Przemyśl przechowuje w swoich zbiorach duży zbiór pamiątek po jednej z największych twierdz w Europie...

Twierdza Przemyśl – potężny zespół obiektów obronnych, jedna z 200 wielkich fortyfikacji stałych istniejących w Europie w 1914 roku oraz trzecia co do wielkości twierdza (po Antwerpii i Verdun). Wyróżnia się jednak wśród nich aż trzema oblężeniami (rzeczy niespotykanej w dotychczasowej historii wojen) oraz najdłuższym okresem oblężenia w oderwaniu od stałego rodzimego frontu (173 dni). Więcej wytrzymały jedynie; francuska twierdza Verdun oraz carska niezdobyta Twierdza Osowiec (203 dni), które jednak nigdy nie walczyły w całkowitym okrążeniu. (informacje za Wikipedia).

W muzeum zgromadzone są przedmioty pochodzące z terenu dawnej Twierdzy Przemyśl z końca XIX i początku XX wieku, z okresu budowy twierdzy i pierwszych lat wojennych. Wśród eksponatów można zobaczyć broń białą i palną, wyposażenie żołnierzy, zdjęcia, elementy pancernego wyposażenia fortów, pociski i zapalniki artyleryjskie oraz wszelkiego rodzaju przedmioty osobiste i użytkowe, należące do załogi twierdzy. Przedmioty wielkogabarytowe takie jak pancerna wieża obserwacyjna, część pancernej wieży bojowej oraz części wysadzonych dział znajdują się na terenie fortu XV Borek w Siedliskach, który jest filią Muzeum Twierdzy Przemyśl.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Twierdzy Przemyśl
Ul. Katedralna 6/4, 37-700 Przemyśl

Telefon kontaktowy: 796700088, 66344449
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: http://www.festung.vot.pl/muzeum.php
Parking dla autobusów: Rybi Plac
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

5 zł./osoba

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania: 20 minut
Maksymalny czas zwiedzania: 40 minut
Godziny i dni otwarcia:

Codziennie 10-16, we wtorki nieczynne

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak

Stałe ekspozycje:

brak informacji

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 11:58
REKLAMA