Podlaskie

wtorek, 26 październik 2021 10:01

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to jedno z trzech większych muzeów na wolnym powietrzu w województwie podlaskim. W naturalnym otoczeniu można zobaczyć ponad czterdzieści zabytkowych budynków prezentujących tradycyjne drewniane budownictwo naszego regionu.

Wśród tych obiektów z pewnością wyróżnia się ponad dwustuletni dwór z Bobry Wielkiej, dziewiętnastowieczne chałupy wyposażone w meble i sprzęty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu i więcej lat, wiatrak typu kozłowego z zachowanym mechanizmem przemiału ziarna, remiza strażacka, czy też  nietypowy, bo okrągły budynek zwany maneżem, w którym niegdyś znajdował się drewniany kierat. Całość plenerowej ekspozycji uzupełniają obiekty małej architektury, takie jak kapliczki, drewniane przydrożne krzyże czy też studnie z żurawiem. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można zobaczyć kilkanaście stałych wystaw, ukazujących różne aspekty życia mieszkańców dawnej wsi.

W chałupach z Tymianek-Buci i Starej Grzybowszczyzny zwiedzający mogą zobaczyć sprzęty i przedmioty codziennego użytku, których używali dziadkowie i pradziadkowie dzisiejszych mieszkańców województwa podlaskiego. W jednej z zabytkowych stodół można zwiedzić wystawę o dawnych środkach transportu, takich jak wozy drabiniaste, bryczki i sanie. Są  też ekspozycje poświęcone pszczelarstwu, snycerstwu, rybołówstwu, czy garncarstwu. Muzeum organizuje też wystawy czasowe i plenerowe.

 

 

Dość nietypową atrakcją turystyczną jest leśna bimbrownia. Skonfiskowaną na terenie Puszczy Knyszyńskiej aparaturę przekazali do skansenu policjanci. Kolejna atrakcja, której próżno szukać w innych muzeach to sokolarnia. Powstała ona by upowszechniać wiedzę o skrzydlatych drapieżnikach i pomagać je chronić.

Przez cały rok w naszym muzeum odbywają się zajęcia edukacyjne, zaś kilka razy w roku pracownicy organizują duże imprezy plenerowe: „Zapusty w Skansenie”, „Zielone Świątki w Skansenie”, „Smaki Podlasia” i „Podlaskie Ziołami Pachnące”. Każdy z festynów ma swój niepowtarzalny charakter. Wszystkie nawiązują do ludowej tradycji regionu związanej z obrzędami, które towarzyszyły obchodom świąt lub też z naszym kulinarnym dziedzictwem.

Serdecznie zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, które jest usytuowane tuż przy granicy miasta Białegostoku przy trasie wyjazdowej w kierunku na Augustów i Suwałki.

Aktualności, godziny otwarcia oraz inne szczegóły związane z bieżącą działalnością można poznać na stronie internetowej Muzeum: www.skansen.bialystok.pl oraz na Facebooku.

https://www.facebook.com/skansenbialystok/

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Leśna 7, 16-010 Wasilków

Telefon kontaktowy:

85 74 36 082

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://www.skansen.bialystok.pl 

Parking dla autobusów:

Parking dla autobusów dostępny na terenie muzeum

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej Muzeum 

Cennik przewodników:

W cenie biletu

Minimalny czas zwiedzania:

60 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

Muzeum sezonowe, aktualne godziny otwarcia dostępne na stronie internetowej Muzeum

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Tematy lekcji:

 • Od ziarna do chleba
 • Krajka niezwykła
 • Mieszkać piękniej – tradycyjne zdobnictwo wnętrz
 • Tradycyjne zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu
 • Sztuka ludowa na co dzień – zajęcia z etnodizajnu
 • Nie święci garnki lepią
 • Kto ma pszczoły, ten ma miód
 • O sztuce drzeworytu
 • W dawnej szkole
 • Świat wiejskiego dziecka
 • Zabawy naszych dziadków
 • Jak to ze lnem było
 • Dwór ziemiański elementem pejzażu polskiego
 • Sokolnictwo, czyli sztuka układania ptaków drapieżnych
 • Nasze ptaki drapieżne i sowy

Pełna oferta na stronie: http://www.skansen.bialystok.pl/edukacja/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Rezerwacje poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; telefonicznie: 85 74 36 082 wew. 24, tel. kom. 509 336 816

Stałe ekspozycje:

Wystawa wnętrz dworskich we dworze z Bobry Wielkiej; Sztuka Ludowa Podlasia; Dziecięce troski i beztroski. Dziecko w społeczności wiejskiej Podlasia XIX/XX w.; Sochy, sierpy, stępy…czyli o niegdysiejszym gospodarstwie; Mechanizacja rolnictwa na Podlaskiej wsi; Środki transportu wiejskiego; Dawne leśnictwo na Podlasiu; Dolinami rzek; Zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu; Wystawa wnętrz w domu z Jacowlan; O pożytkach z gliny płynących; Wnętrze chałupy ze Starej Grzybowszczyzny; Wnętrze chałupy z Tymianek-Buci; Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu; Wiejska szkoła w czasach PRL-u; Leśna bimbrownia, Ptaki drapieżne i sowy.

Dostępne tylko z przewodnikiem.

Ostatnio zmieniany wtorek, 02 listopad 2021 13:20

Artykuły powiązane

 • Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
    Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Poznaniaków, przestrzenią spotkań kulturalnych oraz miejską ostoją różnorodności biologicznej. Otwarty w 1925 roku obiekt początkowo liczył jedynie 2,5 ha powierzchni. Aktualnie na terenie blisko 22 ha prezentowanych jest kilka tysięcy gatunków roślin, pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów.
 • Muzeum Kanału Bydgoskiego Muzeum Kanału Bydgoskiego
  Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej, pomiędzy IV a V śluzą, około 100 metrów od koryta starego odcinka Kanału Bydgoskiego. W muzeum oglądać można zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę oraz życie codzienne toczące się nad Kanałem oraz Brdą.
Więcej w tej kategorii: « Muzeum w Tykocinie

7 Leśna
Wasilków, Podlaskie.
Polska ,16-010

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i babskie spra...

on 11 listopad 2021
Małe Licho i babskie sprawki. Recenzja

Bożek to chłopiec niezwyczajny, choć jednocześnie bardzo zwyczajny. Brzmi to jak wstęp do opisu superbohatera,...

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.