Śląskie

środa, 04 marzec 2020 11:35

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie. W 1992 roku włączona została w struktury Państwowej Straży Pożarnej.

Zbiory muzealne liczą ponad 4 tysiące eksponatów dokumentujących rozwój techniki pożarniczej do czasów współczesnych. Najciekawsze z nich wyeksponowane zostały w pięciu obszernych halach.

Od 2016 roku prowadzona jest działalność edukacyjna dla dzieci i młodzieży z zakresu prewencji. 

Od 2006 roku muzeum znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz bierze udział od 2008 w cyklicznej imprezie – Industrada. Również od 2012 roku muzeum angażuje się w Noc Muzeów, kiedy placówki muzealne można zwiedzać po zmroku.

Muzeum ma doskonałą lokalizację. Jest położone w bliskiej odległości od skrzyżowania dróg – autostrady A4 i drogi krajowej S1.

 

Ekspozycja stała Muzeum:

SZTANDARY
Muzealna ekspozycja przedstawia wartościowy pod względem artystycznym i historycznym zbiór sztandarów z terenu całego kraju. Do najciekawszych należą pochodzący z 1929 roku sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Katowicach-Ligocie nadany z okazji jubileuszu 25-lecia jednostki.

MUNDURY
Muzealne zbiory obejmują kolekcję mundurów galowych oraz bojowych, zarówno polskich jaki zagranicznych. Do grupy najciekawszych zaliczyć można ubranie bojowe wykorzystywane przez Ochotniczą Straż Pożarną z Niepokalanowa, na które składa się czarny habit, bawełniany fartuch wiązany z tyłu oraz pas bojowy z toporkiem.

HEŁMY
To unikatowa kolekcja, na której zgromadzono eksponaty pochodzące z XIX i XX w. Do najcenniejszych należą hełmy skórzane oficerskie i mosiężne, wśród których najstarszy wyprodukowany dla Fabryki Cukrów w Młynowie  pochodzi z 1860 roku.

MOTOPOMPY
Ekspozycja prezentuje bogatą kolekcję motopomp od okresu międzywojennego do lat 80. XX w., wśród których znajdują się zarówno motopompy polskie jak i zagraniczne. Do najciekawszych okazów należy motopompa Leopolia firmy Unia Strażacka  z 1933 roku czy motopompa firmy Scammell z 1936 roku.

SAMOCHODY POŻARNICZE
Ekspozycja obejmuje samochody pożarnicze prezentujące przekrój techniki pożarniczej począwszy od początku  XX w. po współczesność. Najstarszy eksponowany samochód wyprodukowany został przez firmę Benz-Gaggenau w 1913 roku. Czasy PRL-u reprezentowane są m.in. przez pojazdy  marki Star, w tym przez prototyp samochodu Star P 25 z 1957 roku czy Star 20 z 1953 roku. Bogata jest także kolekcja specjalistycznych samochodów pożarniczych, wśród których najstarszym eksponatem jest autodrabina Magirus z 1927 roku.

SIKAWKI RĘCZNE I POWOZOWE
Sikawki ręczne i powozowe stanowią najbogatszy zbiór eksponatów prezentowanych w Centralnym Muzeum Pożarnictwa. Najstarszy zabytek z tej grupy to pochodząca z 1717 roku sikawka konna wykonana w opactwie Cystersów w Henrykowie na Dolnym Śląsku. Na szczególną uwagę zasługuje także sikawka konna z 1844 roku ufundowana dla gminy Neudorf czy sikawki konne firmy Knaust.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach

41-400 Mysłowice
ul. Stadionowa 7a

Telefon kontaktowy:

+48 32 222 37 33

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://cmp-muzeum.pl/ 
Parking dla autobusów: Parking znajduje się naprzeciw muzeum.
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Dla zwiedzających indywidualnie:

10 zł: dorośli.

5 zł: dzieci powyżej 7 roku życia, młodzież szkolna, studenci, emeryci, renciści, strażacy, nauczyciele, wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych, kombatanci.

3 zł bilet specjalny dla osób biorący udział w akcjach promocyjnych.

W niedzielę wstęp wolny dla wszystkich zwiedzających indywidualnie.

Dla zwiedzających grupowo:

5 zł od każdej osoby (grupa powinna liczyć od 10 do 25 osób).

Dla grup zorganizowanych w niedzielę obowiązuje bilet grupowy w cenie 5 zł od osoby (przewodnik w cenie biletu).

Bilet przewodnicki: 20 zł stanowi opłatę za usługę przewodnicką na życzenie dla osób indywidualnych, dla grup zwolnionych z opłaty za wstęp odrębnymi przepisami (np. grupy przedszkole).

Cennik przewodników:

20 zł usługa przewodnicka dla grup przedszkolnych oraz osób indywidualnych, po wcześniejszym zamówieniu.

Minimalny czas zwiedzania: 60 min
Maksymalny czas zwiedzania:

120 min.

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 10:00-16:00
Środa – 10:00-16:00
Czwartek – 10:00-16:00
Piątek – 10:00-16:00
Sobota – 10:00-16:00
Niedziela – 10:00-16:00

W okresie od 1 maja do 30 września muzeum czynne w weekendy w godzinach:
Sobota – 10:00-18:00
Niedziela – 10:00-18:00

W niedzielę wstęp wolny dla wszystkich zwiedzających indywidualnie.

Kasa biletowa jest czynna w godzinach od 10.00 do 15.00, a w weekendy w okresie od 1 maja do 30 września od 10.00 do 17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Dla grup zorganizowanych istnieje możliwość odbycia lekcji muzealnej. Lekcja jest przeprowadzona po wcześniejszym zgłoszeniu. Więcej na temat lekcji muzealnych w CMP w zakładce edukacja.

Koszt jednej lekcji to 15 zł, dla grupy od 10 do 25 osób.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie grup zwiedzających zbiorowo (grupa powinna liczyć od 10 do 25 osób) oraz osoby indywidualne chcące skorzystać z usługi przewodnickiej, a także o punktualne przybycie do muzeum w wyznaczonym dniu. Przybycie bez zapowiedzi, bądź nieterminowe, może się wiązać z koniecznością oczekiwania na przewodnika, lub nawet odmową usługi przewodnickiej.

Płatność gotówką lub przelewem.

Stałe ekspozycje:
 • SZTANDARY
 • MUNDURY
 • HEŁMY
 • MOTOPOMPY
 • SAMOCHODY POŻARNICZE
 • SIKAWKI RĘCZNE I POWOZOWE

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 04 marzec 2020 12:44

Artykuły powiązane

 • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
  Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
 • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
    Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

7A Stadionowa
Mysłowice, śląskie.
Polska ,41-400

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.