Śląskie

czwartek, 05 marzec 2020 11:01

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Budynek obecnej Galerii Elektrownia powstał w latach 1902-1908 na bazie projektu wybitnego polskiego architekta Józefa Piusa Dziekońskiego (1844-1927), autora projektów wielu monumentalnych obiektów użyteczności publicznej w Europie. Jest to obiekt o rzucie prostokąta z wejściem na osi, o dość rozbudowanej bryle. Jego charakterystycznym elementem jest wieża, stylizowana na gotycką z otworami strzelniczymi, a elewację budynku stanowią ceglane, nietynkowane ściany w podziale ramowym z osiami, gzymsami i ceglanymi detalami architektonicznymi.

Budynek elektrowni zachwyca ze względu na znakomitą architekturę oraz zachowane we wnętrzu w doskonałym stanie oryginalne maszyny i urządzenia byłej elektrowni. Ogromne wrażenie robi okazały generator „Wanda”, pełniący niegdyś rolę bloku energetycznego z silnikiem parowym dwustopniowym i dwucylindrowym. Generator wyprodukowano w 1903 r. przez Maschinenfabrik Oerlikon Schweiz. Od roku 1924 pracował jako silnik, a maszyna parowa jako kompresor. Pozostałe zachowane urządzenia to kompresor, gigantyczne przetwornice, pulpit sterowniczy z połyskującymi zegarami i okazała 8 tonowa suwnica. Miejsce to ma wysoką wartość historyczną.

W 2005 roku rozpoczęło działalność Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych i właśnie Stowarzyszenie było inicjatorem powołania do życia Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia. W latach 2005-2011 Stowarzyszenie, przy współudziale Urzędu Miasta Czeladź, zorganizowało ponad 30 wystaw. W październiku 2010 roku dzięki staraniom STIK i dotychczasowej działalności na rzecz upowszechniania kultury, obiekt został wpisany na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To wydarzenie rozpoczęło nowy rozdział w historii Galerii. 

Tuż obok Galerii Elektrownia powstały 2 parkingi o łącznej liczbie 83 stanowisk oraz pasaż z parkiem tematycznym obejmującym stałą wystawę, zaprezentowaną na 12 panelach informacyjnych, poświęconą tematyce dziedzictwa przemysłowego oraz historii kopalni „Saturn”. Inwestycja ta pn. „Zagospodarowanie terenu i budowa bazy okołoturystycznej Kopalni Saturn w Czeladzi” również uzyskała dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. Prace nad przywróceniem świetności elektrowni ruszyły w 2013 roku. 27.11.2013 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia.

7.05.2014 roku obiekt zdobył tytuł SUPERJEDNOSTKA. To nagroda w plebiscycie organizowanym przez katowickie Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Metropolii Górnośląskiej „Moje Miasto” za najlepszą realizację architektoniczną w regionie

Efektem działań rewitalizacyjnych jest przywrócenie funkcji budynku przy jednoczesnej możliwości uzyskania bogatej oferty kulturalnej w nietuzinkowej scenerii dawnej elektrowni, m.in. wystaw malarstwa, grafiki, rzeźby, fotografii, wydarzeń muzycznych, warsztatów tańca, małych form teatralnych itp.

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w ciągu zaledwie kilku lat działalności zyskała uznanie środowisk artystycznych i stała się liczącym miejscem na kulturalnej mapie regionu. Jednocześnie jest coraz bardziej rozpoznawalnym obiektem na mapie Szlaku Zabytków Techniki. Tu właśnie nastąpiła inauguracja „Industriady 2016” – najważniejszego święta Szlaku Zabytków Techniki.

Dzięki współpracy z Akademiami Sztuk Pięknych w Krakowie i Katowicach, Instytutem Sztuki Uniwersytetu Śląskiego, Związkiem Polskich Artystów Plastyków i Związkiem Polskich Artystów Fotografików i wieloma instytucjami kultury, Galeria stale rozwija swoją działalność kulturalną, wzbogaca ofertę przy jednoczesnej trosce o zachowanie tożsamości, dziedzictwa kulturowego i przemysłowego obiektu.

Zwiedzanie oraz udział w wydarzeniach organizowanych przez Galerię jest bezpłatny.

Od 1 września 2016 roku obiektem zarządza Muzeum Saturn w Czeladzi.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia

ul. Bolesława i Władysława Dehnelów 45, 41-250 Czeladź

Telefon kontaktowy:

+48 32 263 00 88

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://www.galeria-elektrownia.czeladz.pl/ 
Parking dla autobusów: Tak
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

 

Brak odpłatności za zwiedzanie galerii i obiektu przemysłowego – elektrowni byłej KWK „Saturn”
Cennik przewodników:

Brak odpłatności za usługi przewodnickie

Minimalny czas zwiedzania: 45 min
Maksymalny czas zwiedzania:

90 min.

Godziny i dni otwarcia:

Od 9:00 do 17:00 od wtorku do niedzieli

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Oferta opcjonalna za wcześniejszym uzgodnieniem i rezerwacją terminu. W tej sprawie prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Sugerowany podział wycieczki na 15-, 20-osobowe grupy

Stałe ekspozycje: Zabytkowe maszyny i urządzenia elektrowni byłej KWK „Saturn” pochodzące z początku XX w.

 

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 05 marzec 2020 11:13

Artykuły powiązane

  • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
    Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
  • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
      Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

45 Piotra Pawła i Leokadii Dehnelów
Czeladź, śląskie.
Polska ,41-250

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.