Świętokrzyskie

niedziela, 09 październik 2016 19:46

Bałtowski Kompleks Turystyczny

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Bałtowski Kompleks Turystyczny Bałtowski Kompleks Turystyczny
Otoczony zielonymi wzgórzami, położony w widłach rzeki Kamiennej Bałtowski Kompleks Turystyczny to idealne miejsce do nauki i zabawy. Znajdą tu dla siebie atrakcje zarówno fani prehistorii, miłośnicy przyrody i bliskiego kontaktu z naturą jak i amatorzy mocnych wrażeń. 

Główne atrakcje to:
- JuraPark - znajduje się w nim ponad  100 modeli dinozaurów naturalnej wielkości. Największym ulubieńcem dzieci jest oczywiście król dinozaurów – T-Rex. Modele wykonano z wielką dbałością o szczegóły, zgodnie z obecnym stanem wiedzy naukowców,  dlatego robią tak wielkie wrażenie na zwiedzających.
Ścieżka kończy się wejściem do Muzeum Jurajskiego – to dwie sale wypełnione eksponatami pochodzącymi z różnych części świata (skamieniałości i minerały). Tuż za Muzeum znajduje się tajemnicze wejście do Prehistorycznego Oceanarium. Tam, dzięki nowoczesnej technologii 3D możemy stanąć oko w oko z morskimi stworami sprzed milionów lat.

- Zwierzyniec Bałtowski składa się z dwóch części "Górnej" i "Dolnej". Zwierzyniec Górny to ponad 40 hektarów urokliwego terenu. Zobaczymy tu liczne gatunki egzotycznych zwierząt z różnych kontynentów. Zwierzęta żyją na otwartej przestrzeni, w warunkach zbliżonych do ich naturalnego środowiska (żubry, jelenie, daniele, bydło szkockie, watussi, różne gatunki kóz i owiec, strusie i inne). Po terenie Zwierzyńca Górnego poruszamy się żółtym, amerykańskim schoolbusem w towarzystwie przewodnika, który opowie wiele ciekawych historii z życia mieszkańców Zwierzyńca.
Dolny Zwierzyniec zamieszkały jest przez drobne ssaki (małpki makaki, kuce, owce, surykatki, szopy i inne) i kolorowe ptaki (papugi, gołębie, bażanty, łabędzie, kaczki, żurawie i inne). Tą część zwiedzamy pieszo pomiędzy wolierami i wybiegami dla zwierząt. Czas pobytu w Zwierzyńcu Dolnym jest dowolny, ograniczony jedynie godzinami pracy obiektu.

- Sabatówka - świat wiedźm i czarownic. W Sabatówce Czarownica Hogata spali Wasze smutki, nawarzy eliksiru na zwinność lub poczęstuje naparem z różowego ogona myszy. Sycylia zrobi wiedźmową fryzurę i upiorny makijaż. W Chacie u Tekli czarownica Etna ugości Was kolorowymi karaluchami z galaretką, korą dębu z Łysej Góry lub aromatycznym żwirowym naparem, a Hortensja przeprowadzi Was przez wrota czarownicy i tunel odwagi.

- Park Rozrywki - rozrywka dla całej rodziny. Znajdują się tu takie urządzenia jak:  rollercoaster,  karuzele, Kino Emocji Cinema 5D, statek piracki, family coaster, urządzenia wodne, gokarty, eurobungy, baseny z kulkami i wiele innych,

- Kraina Koni - ośrodek oferujący przejażdżki konne pod opieką instruktora. Ośrodek prowadzi naukę jazdy na każdym poziomie zaawansowania. Zajmuje się również organizacją zawodów i inscenizacji historycznych.

- "Zajazd Przystocze" - to kompleks pięciu wielopokojowych domków wypoczynkowych w trzech standardach. Do dyspozycji gości oddajemy pokoje gościnne typu schroniskowego, rodzinnego lub o podwyższonym standardzie. Kompleks noclegowy położony jest na wzgórzu, tuż obok Stacji Narciarskiej „Szwajcaria Bałtowska”, wzdłuż jednej z nartostrad. Tylko minuta spaceru dzieli Was od wyciągów!

Zima w Bałtowie

Wioska Świętego Mikołaja co roku w grudniu do Bałtowa przybywa Święty Mikołaj.  Razem z ekipą pracowitych elfów oraz resztą swoich bajkowych przyjaciół czeka na dzieci i ich rodziców w swojej chacie. Obok Wioski Świętego Mikołaja znajduje się ogromny zimowy Park Rozrywki, w którym nikt nie będzie się nudził.

Stacja narciarska „Szwajcaria Bałtowska” - to najlepszy ośrodek narciarski w województwie świętokrzyskim. Wyposażony jest  w najnowocześniejszą infrastrukturę techniczną w postaci systemu sztucznego naśnieżania i odwadniania, a jego oświetlenie pozwoli na wydłużenie czasu korzystania z zimowych atrakcji do późnych godzin nocnych. Systematyczne ratrakowanie tras zapewnia komfort jazdy nawet najbardziej wymagającym narciarzom.

- sześć (niebieskich) tras narciarskich o łącznej długości 2500 metrów.
- 4-osobowa kolej linowa krzesełkowa o przepustowości 2400 os./godz.
- dwa nowoczesne wyciągi orczykowe o łącznej przepustowości 1500 os./godz.
- dwa wyciągi o długości 100 m każdy – szkółka narciarska.
www.szwajcariabaltowska.pl

Galeria:

Fotografie: 

Przesłane przez Bałtowski Kompleks Turystyczny

 

Oferta edukacyjna dla uczniów:

Zajęcia edukacyjne dostępne w ramach oferty Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego obejmują tematykę zawartą w podstawie programowej stanowiąc zarazem jej poszerzenie. Korzystając z naszej oferty mogą Państwo dostosować temat do potrzeb edukacyjnych swych wychowanków i zrealizować treści programowe w zakresie następujących bloków: edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna, przyroda, biologia, geografia i historia.

Jednym z głównych celów Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest popularyzacja nauki - głównie paleontologii, ale także biologii, geologii i geografii. Jesteśmy organizatorami Konkursów wiedzy i quizów, mamy własne publikacje popularnonaukowe. Współpracujemy także z uniwersytetami dziecięcymi.

Zostaliśmy jako instytucja nienaukowa, laureatami VII edycji konkursu „Popularyzator Nauki” organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz PAP.

Staramy się utrzymywać wysokie standardy edukacyjne. Świadectwem tego może być fakt objęcia patronatu nad  JuraParkiem przez instytucje naukowe takie jak Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie czy Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego. Modele kopalnych zwierząt, które można podziwiać w naszych  JuraParkach (Bałtów, Solec Kuj. i Krasiejów) wykonywane zostały przez współpracujących z nami paleoartystów z wielką dbałością o szczegóły oraz w zgodzie z najnowszymi odkryciami i standardami obowiązującymi w paleontologii. Do grona naszych konsultantów należą światowej sławy znawcy i odkrywcy dinozaurów i ich tropów oraz uczeni, którzy zajmują się rekonstrukcją prehistorycznego świata.

 • Jedną z głównych atrakcji JuraParku stanowi Ścieżka Dydaktyczna dająca zwiedzającym możliwość wędrówki przez kolejne etapy dziejów życia na Ziemi. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są liczne plansze, zdjęcia oraz tablice podające informacje o modelach.
 • Zwieńczeniem ścieżki jest „Muzeum Jurajskie” wypełnione skamieniałościami i minerałami.

Wędrówka ścieżką dydaktyczną to doskonała lekcja, będąca uzupełnieniem szkolnych zajęć biologii i geografii.

 

Szczególnie miejsce wśród działań edukacyjnych odgrywają Multimedialne Spotkania z Nauką oraz Zajęcia terenowe.

 • Multimedialne Spotkania z Nauką

Zajęcia przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i placówek ponadgimnazjalnych odbywają się w sali wyposażonej w różnorodne środki i pomoce dydaktyczne. Tematyka zajęć obejmuje szeroki zakres zagadnień związanych z dziejami życia na naszej planecie (skamieniałości, ewolucja, antropogeneza, odkrycia paleontologiczne, historia pisma) i jest w zgodzie z treściami zawartymi w podstawie programowej.

Tematy:

 1. Edukacja wczesnoszkolna:  „W poszukiwaniu śladów życia na Ziemi”
 2. Szkoła podstawowa (klasy 4-6):  „Dzieje życia na naszej planecie” ,  „Morze - świat niezwykłych organizmów żywych”, „Skąd przychodzimy: jak człowiek stał się człowiekiem”
 3. Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne:  „Historia pisma i zapisu”, „Antropogeneza - who is who”

Z Zajęć terenowych skorzystać mogą uczniowie wszystkich typów szkół.  Zajęcia w terenie i związany z tym kontakt z przyrodą ożywioną i nieożywioną z pewnością zwiększą efektywność nauczania przedmiotów przyrodniczych.   Przewodnik dopasowuje przekazywane treści do wieku uczestników. Zajęcia terenowe realizowane są w ramach następujących atrakcji: Zwierzyniec, Żydowski Jar, Sabathówka.

 1. Zwierzyniec (część dolna) – zajęcia trwają ok. 30 minut; Uczestnicy wędrując przez dolną część zwierzyńca poznają tajemnice zwierząt, z którymi stają oko w oko.
 2. Zwierzyniec (część górna) - (podróż schoolbusem trwa ok. 40 minut). Wyprawa przez górną część Zwierzyńca stanowi doskonałą lekcję przyrody i geografii. Przewodnik realizuje temat: „Adaptacja zwierząt roślinożernych do różnych środowisk.” Uczestnicy opanowują elementy ekologii i uświadamiają sobie potrzebę ochrony bioróżnorodności.
 3. Żydowski Jar - to piękny wąwóz lessowy, w którym odkryte zostały skamieniałości wskazujące, że przed ok. 160 milionami lat obszar ten był tętniącą życiem wyspą. Różne typy środowisk, które można napotkać podczas wędrówki oraz świadectwa paleontologiczne czynią z tego miejsca doskonałą bazę dla terenowych lekcji przyrody i geografii.

Tematy:
Jak czas rzeźbi powierzchnię Ziemi?” - uczestnicy odkrywają, jak zmieniała się powierzchnia Ziemi na przestrzeni milionów lat.
Geologia w pigułce” - uczestnicy poznają czynniki wpływające na rzeźbę terenu oraz uświadamiają sobie sposób w jaki warunki naturalne wpływają na rozwój turystyki (na przykładzie Bałtowa).

Sabathówka: Dzięki temu niezwykłemu miejscu, w którym królują czarownice można przenieść się w czasie do świata dawnych Słowian. Przewodnik dostosowuje sposób przekazu do grupy wiekowej. Lekcja trwa ok. 30 minut.

Temat:"Wierzenia dawnych Słowian”.  

Walor edukacyjny mają także dwie Trasy turystyczne:

- trasa przyrodnicza umożliwiająca obejrzenie między innymi wywierzysk, wychodni i grot skalnych czy też pięknych wąwozów lessowych,

- trasa historyczna pozwalająca poznać zabytki Bałtowa m.in. Kościół Parafialny z malowidłami wykonanymi przez Franciszka Woronia ucznia Jana Matejki oraz piękny park i znajdujący się w nim pałac będący do lat 40- tych XX w. siedzibą Druckich - Lubeckich

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Bałtowski Kompleks Turystyczny
27-423 Bałtów 8a

Telefon kontaktowy: 41 264 14 20, 41 264 14 21
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www:

www.juraparkbaltow.pl

Parking dla autobusów: Na terenie obiektu
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

PREHISTORIA

 • JuraPark – bilet upoważnia do zwiedzania ścieżki z dinozaurami, Muzeum Jurajskiego, Prehistorycznego Oceanarium, Gondwany oraz korzystania z placu zabaw. Bilet – 20 zł/os.
 • Żydowski Jar – 5 zł/os.

ZWIERZYNIEC

 • Zwierzyniec Bałtowski (górny i dolny) – 12 zł/os.
 • Zwierzyniec Dolny – 5 zł/os.
 • Pakiet Zwierzyniec Bałtowski + Sabathówka – 15 zł.
 • Zwiedzanie stadniny – 2 zł/os.
 • Przejażdżka wierzchem – oprowadzanie – 3zł/okrążenie

NAUKA

 • Spotkania z paleontologią – 100 zł/grupa.
 • Warsztaty paleontologiczno – plastyczne – 5 zł/os.

ROZRYWKA

 • Park Rozrywki – korzystanie z urządzeń parku Rozrywki bez limitu.
 • Bilet – 16 zł/os. (Bilet nie dotyczy Kina Emocji Cinema 5D, rollercoastera, tyrolki i strzelnicy)
 • Kino Emocji Cinema 5D – 10 zł/os.
 • Rollercoaster – 4 zł/zjazd
 • Sabathówka – Wioska Czarownic – 5 zł/os.
 • Spływ tratwami – 12 zł/os.
 • Kolejka Bałtowska – 3 zł/os.
 • Przejażdżki wozem konnym – 6 zł/os.
 • Strzelanie z łuków 3 zł/5 strzałów.
Cennik przewodników:

Przewodnik po terenie JuraParku – 1 zł/os.

Minimalny czas zwiedzania:
 • Zwiedzanie JuraParku z przewodnikiem – 1 godz.
 • Zwiedzanie Prehistorycznego Oceanarium – 30 min.
 • Zwiedzanie Zwierzyńca Górnego – 45 min.
 • Zwiedzanie Zwierzyńca Dolnego – 25 min.
 • Spotkanie z paleontologią – 45 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

PREHISTORIA

 • JuraPark – zwiedzanie z przewodnikiem – 1 godz.
 • Prehistoryczne Oceanarium - 30 min.
 • Gondwana – Kraina Dziecięcej Wyobraźni – 20 min.
 • Żydowski Jar – 1 godz.

 ZWIERZYNIEC

 • Zwierzyniec Bałtowski – 45 min.
 • Zwierzyniec Dolny – czas dowolny – min. 25 min
 • Pakiet Zwierzyniec Bałtowski + Sabathówka – 45 min + 30 min.
 • Zwiedzanie stadniny – 20 min.
 • Przejażdżka wierzchem – oprowadzanie – 3 min/okrążenie

 NAUKA

 • Spotkania z paleontologią – 45 min.
 • Warsztaty paleontologiczno – plastyczne – 45 min.

 ROZRYWKA

 • Park Rozrywki – czas dowolny – min. 1 godz.
 • Kino Emocji Cinema 5D – 20 min.
 • Rollercoaster – 4 zł/zjazd – 4 min.
 • Sabathówka – Wioska Czarownic – 30 min.
 • Spływ tratwami – 1 godz.
 • Kolejka Bałtowska – 30 min.
 • Przejażdżki wozem konnym – 30 min.
Strzelanie z łuków 3 zł/5 strzałów. – 15 min.
Godziny i dni otwarcia:

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

• Terminy wycieczek należy rezerwować z wyprzedzeniem – szczególnie na miesiąc maj i czerwiec,
• Rezerwacji można dokonać telefonicznie – 41 264 14 20 (21) lub mailowo –Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
• 1 opiekun na 10 osób ma wolny wstęp do atrakcji bałtowskiego kompleksu,
• Parking dla autokarów – bezpłatny.

Stałe ekspozycje:

Cała oferta Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego jest ofertą stałą.

 

Ostatnio zmieniany czwartek, 06 luty 2020 12:52

Artykuły powiązane

 • Park Rozrywki Julinek Park Rozrywki Julinek
  Na terenie dawnej Bazy Cyrkowej istnieje od 2015 roku Park Rozrywki w Julinku, który oferuje – zaledwie 30 km od Warszawy, w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego – połączenie wypoczynku w naturze z beztroską zabawą dla całej rodziny.
 • Park Miniatur Minieuroland Park Miniatur Minieuroland
  Park Miniatur Minieuroland śmiało można nazwać jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej dedykowanych dla szkół i przedszkoli. Rangę tą uzyskał nie tylko dzięki przepięknym miniaturom zabytków z Polski, Europy i świata oraz wyjątkowym roślinom w arboretum.


Bałtów, świętokrzyskie.
Polska ,27-423
+48 41 264 14 21
poniedziałek: 09:00–18:00,wtorek: 09:00–18:00,środa: 09:00–18:00,czwartek: 09:00–18:00,piątek: 09:00–18:00,sobota: 10:00–19:00,niedziela: 10:00–19:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.