środa, 06 czerwiec 2018 08:23

Fort VI Twierdza Poznań

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Fort VI Twierdza Poznań zaprasza wycieczki szkolne Fort VI Twierdza Poznań zaprasza wycieczki szkolne
Fort VI, zbudowany został zaledwie przez 4 lata i oddany do użytku pruskiej armii w roku 1883. Jest jednym z 18 fortów artyleryjskich wchodzących w skład Twierdzy Poznań i zarazem jednym z 9 fortów typu głównego.  Od nazwiska pruskiego generała, otrzymał nazwę Tietzen. 

Otoczony jest suchą fosą o długości 850 m, głębokości 6 i szerokości 9 metrów, do której dostępu strzeże 5 kaponier: rewersowa na czole, dwie barkowe i dwie izby bojowe wewnątrz koszar. Na całej długości czoła i barków fortu rozciąga się wał artyleryjski z remizami dla 22 dział kalibru 15 i 12 cm. Przed stanowiskami dla armat znajduje się natomiast długi wał piechoty, służący do obrony bliskiej. W centralnej części fortu znajdują się dwa dziedzińce, rozdzielone przez nasyp głównego korytarza komunikacyjnego (poterny). Łączy ona ze sobą, umieszczone w szyjowej części fortu, dwukondygnacyjne koszary z podwalnią, czyli pomieszczeniami wykorzystywanymi na potrzeby artylerii fortecznej. 

Przy głównej poternie, wybudowano wielką prochownię wojenną, mogącą pomieścić do 70 ton czarnego prochu, składowanego w beczkach. 

Wjazdu do fortu bronił blokhauz, oraz most zwodzony umieszczony przed bramą. W późniejszych latach fort wzmocniono, dobudowując na jego barkach baterie dołączone dla dodatkowych dział. Kolejne modernizacje przyniosły instalację pancernego stanowiska obserwacyjnego artylerii (PBSt wz.87). 

W dzisiejszym stanie, Fort jest prawdopodobnie najlepiej zachowanym obiektem tego typu w Europie.

 

Oferta dla szkół:

Chcesz swoim uczniom zaproponować coś niestandardowego? 
Pokazać im kawałek zapomnianej historii naszego miasta i regionu, o której nie wspomina się w podręczniku? 
Zachęcić do poszukiwań podobnych miejsc w Polsce i za granicami? 
Rozwinąć wiedzę poprzez kontakt z historią nie tylko z kartek książki? 
Zwiedzić naszą część muzealną z eksponatami, zdjęciami i bronią z epoki? 
Zrobić ze zwykłej lekcji przygodę? 
Potraktować czas , który uczy jednocześnie integrując grupę? 
Dla Was odpalimy armatę :) !!! 

Zadzwoń!!!!!!!!!!!!! 

Koszt oprowadzania to 15 zł/osoba 
godzina do ustalenia, zwiedzanie trwa 1,5 godz. 
Kontakt : Renata Bobryk tel.: 500 487 874 
Fort VI , ul. Lutycka 115 – koniec ul. Dojazd 
Możliwy dojazd autobusem 83, Przystanek Lutycka I

Galeria zdjęć:

{jlex}folder:images/Muzea/0-100-199/151-Fort-Poznan{/jlex}

Źródło: Fort VI Twierdza Poznań

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Fort VI Twierdza Poznań
ul. Lutycka 115 – koniec ul. Dojazd 60-478 Poznań

Telefon kontaktowy: 22 758-72-66
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: http://www.fortpoznan.pl/ 
Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

15 zł/ osoba zwiedzająca 
wychowawca gratis

Cennik przewodników: brak info
Minimalny czas zwiedzania: 1 ,5 h
Maksymalny czas zwiedzania:

Cały dzień

Godziny i dni otwarcia:

terminy do ustalenia telefonicznie, indywidualnie dla grupy

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

J.w. (w opisie)

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Zabieramy wygodne, sportowe obuwie, 
cieplejsze wierzchnie okrycia, ponieważ zwiedzanie obejmuje podziemia. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska za dodatkowa opłatą z własnym prowiantem.
Stałe ekspozycje:

wystawa historyczna, wystawa broni oraz licznych fotografii z okresu budowy fortu jak rowniez fortyfikacji w Polsce i na całym Świecie

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Reklama

{source}
<div id="7bae0f57-5612-411e-93dc-09848af66f61"></div> <script type="text/javascript"> var widgetParams = "{ 'Id':'7bae0f57-5612-411e-93dc-09848af66f61','AffId':'11809'}"; var params=encodeURIComponent(JSON.stringify(widgetParams)); var link = 'https://weben1.com/ElasticWidget2/Generate?query='+params; var iframe = document.createElement('iframe'); iframe.frameBorder=0; iframe.width = "100%"; iframe.height="205px"; iframe.id="webe"; iframe.setAttribute("src", link); document.getElementById("7bae0f57-5612-411e-93dc-09848af66f61").appendChild(iframe); </script>
{/source}

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 08:59

Artykuły powiązane

  • Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
    Blisko 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina, jak również najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, odzwierciedla wystawa główna „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Ekspozycja ułożona chronologicznie, uzupełniona jest licznymi dokumentami i archiwaliami oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego, wzbogacona prezentacjami dźwiękowymi i filmowymi. Prezentuje m.in. osobiste rzeczy pilotów, odznaki lotnicze od czasów zaborów po współczesność.
  • Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach
    Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, muzeum narracyjne, prezentuje zarówno oryginalne eksponaty, jak i reprodukcje, pozwalające na bezpośredni kontakt z przedmiotami. Za pomocą elementów multimedialnych oraz wiodącej ścieżki filmowej, zwiedzający zostaje przeniesiony w realia życia Górnego Śląska na początku XX w. Scenografia pomieszczeń nawiązuje do miejsc najważniejszych wydarzeń. Dla bardziej dociekliwych zwiedzających dostępne są stanowiska multimedialne, pozwalające na indywidualne pogłębianie wiedzy. Najmłodsi zwiedzający znajdą dla siebie elementy multimedialne pozwalające pogłębić wiedzę historyczną poprzez intelektualną zabawę.

Dojazd
Poznań, wielkopolskie.
Polska ,60-631