Wielkopolskie

poniedziałek, 02 marzec 2020 15:45

Muzeum Regionalne w Pleszewie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Regionalne w Pleszewie zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Regionalne w Pleszewie zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Muzeum Regionalne w Pleszewie zostało założone w 1983 r. w dawnym zajeździe pocztowym z I połowy XIX w. Posiada ciekawe zbiory archeologiczne, historyczne, artystyczne i etnograficzne. Zbiory archeologiczne pochodzą ze stanowisk archeologicznych, na których prowadzono badania ratownicze w Pleszewie, Brzeziu, Pacanowicach, oraz znalezisk jednostkowych.

Zbiór muzealny zawiera głównie pozostałości osadnictwa z okresu od 3000 lat p.n.e. aż do X-XI wieku n.e. Można go podziwiać na stałej ekspozycji archeologicznej pt. „Z pradziejów Pleszewa i okolic”. Poza tym organizowane są wystawy czasowe prezentujące różnorodne tematy. Muzeum posiada jedną z największych w Polsce kolekcji dzieł artysty Mariana Bogusza (1920-1980), która obejmuje 74 obrazy i 144 prace na papierze. Kolekcja pokazywana była na wystawach krajowych w Elblągu, Radomiu, Poznaniu i Katowicach. W planach przewidywana jest w naszym Muzeum ekspozycja stała tego artysty. Wśród zbiorów historycznych do najciekawszych należą dokumenty dotyczące historii miasta i okolic: statut cechu krawieckiego z roku 1592 roku pisany w języku łacińskim na pergaminie, nadany przez Jana ze Złotowa, przywilej dla cechu krawieckiego z 1698 roku w języku polskim wystawiony przez Aleksandra na Otoku Zaleskiego oraz przywilej na jarmarki w Pleszewie z 1783 roku w języku polskim i niemieckim nadany przez Ludwikę Koźmińską Sokolnicką. Ponadto posiadamy pokaźny zbiór pocztówek z Pleszewa oraz miejscowości powiatu pleszewskiego z minionego stulecia. Kolekcja została wykorzystana do wydania dwóch albumów: „Wędrówki po dawnym Pleszewie” i „Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej”. Kontynuacją albumów jest „Pleszew w PRL-u” wydany w 2012 roku, który prezentuje fotografie wykonane w latach 1945-1989.  Wydane w 2014 roku „Imaginacje i transformacje. Pleszew 1989-2014” obrazują wydarzenia 25 lat wolności  a „Historia pleszewskiego sportu w fotografii” z 2017 roku zawiera zbiór fotografii najbardziej popularnych dziedzin sportu jakie rozwijały się na terenie Pleszewa do 1999 roku. Dużą popularnością cieszą się również wydawnictwa Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego , które prężnie działa przy Muzeum Regionalnym w Pleszewie.

Muzeum podejmuje również działania zmierzające do przywrócenia pamięci o wielokulturowości i wieloreligijności naszego miasta. Od 2012 roku prowadzone są prace rewitalizacyjne i inwentaryzacyjne na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Wojska Polskiego. Cmentarz stał się kopalnią informacji na temat dziejów i tradycji naszego miasta z przełomu XIX i XX wieku. Aby zachować pamięć o pleszewskich Żydach zebrano i zabezpieczono pozostałe do naszych czasów macewy.

Od wielu lat redagujemy Roczniki Pleszewskie (dostępne również w wersji elektronicznej na stronie internetowej miasta).  Koordynujemy prace nad nową monografią Pleszewa. Prace badawcze prowadzone są przez naukowców różnych dziedzin, czego efektem są regularnie wydawane zeszyty naukowe.

W ramach działalności Muzeum organizowane są ponadto koncerty, prelekcje, wykłady, spotkania, warsztaty i promocje książek.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Regionalne w Pleszewie

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Regionalne w Pleszewie

Poznańska 34, 63-300 Pleszew

Telefon kontaktowy:

+48 62 742 83 59

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeum.pleszew.pl 
Parking dla autobusów: Brak
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupa zorganizowana:  1 zł ulgowy dla dzieci i młodzieży, 2 zł osoba dorosła.

Cennik przewodników:

Bez opłat

Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

60 minut

Godziny i dni otwarcia:

Wtorek      9.00 – 17.00
Środa         9.00 – 17.00
Czwartek   9.00 – 14.00
Piątek        9.00 – 14.00
Sobota       9.00 – 12.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Z pradziejów Pleszewa i okolic…” oraz lekcje z aktualnej wystawy czasowej

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupa wycieczkowa maksymalnie 30 osób + opiekunowie.

Stałe ekspozycje:

„Z pradziejów Pleszewa…” wystawa archeologiczna /mała sala/

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 02 marzec 2020 15:53

Artykuły powiązane

  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
      Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Poznaniaków, przestrzenią spotkań kulturalnych oraz miejską ostoją różnorodności biologicznej. Otwarty w 1925 roku obiekt początkowo liczył jedynie 2,5 ha powierzchni. Aktualnie na terenie blisko 22 ha prezentowanych jest kilka tysięcy gatunków roślin, pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów.
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego Muzeum Kanału Bydgoskiego
    Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej, pomiędzy IV a V śluzą, około 100 metrów od koryta starego odcinka Kanału Bydgoskiego. W muzeum oglądać można zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę oraz życie codzienne toczące się nad Kanałem oraz Brdą.

38A Poznańska
Pleszew, wielkopolskie.
Polska ,63-300

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i babskie spra...

on 11 listopad 2021
Małe Licho i babskie sprawki. Recenzja

Bożek to chłopiec niezwyczajny, choć jednocześnie bardzo zwyczajny. Brzmi to jak wstęp do opisu superbohatera,...

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.