Wielkopolskie

piątek, 01 maj 2020 19:44

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Historia rakoniewickiego muzeum sięga czerwca 1974 roku, kiedy to przedstawiciele władz miasta, lokalni i wojewódzcy działacze – głównie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej dokonali otwarcia muzealnej placówki pożarniczej. Na ich starania bez wątpienia wpłynęła idea ratowania przed zniszczeniem starego sprzętu strażackiego oraz zrujnowanego, ponad 200-letniego budynku byłego zboru ewangelickiego. Przez następne 45 lat swojego funkcjonowania muzeum powiększyło swoją przestrzeń ekspozycyjną o następne trzy budynki, ratując i udostępniając zwiedzającym kolejne eksponaty oraz publikacje książkowe.  W 1995 roku Muzeum stało się Odziałem Zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Dziś Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach dzięki zaangażowaniu i poświęceniu kolejnych pokoleń muzealników oraz współpracy z innymi instytucjami i organizacjami prezentuje prawie 4.000 eksponatów udostępnia ponad 2.000 publikacji książkowych, promuje pożarnictwo dzięki organizowanym wydarzeniom i wystawom na terenie muzeum oraz na zewnątrz, edukuje dzieci i młodzież z zakresu ochrony p. poż. i historii pożarnictwa, przekazując cenne wartości strażackie i patriotyczne, co czyni je miejscem o charakterze kulturotwórczym nie tylko dla Wielkopolan Jednak największą atrakcję turystyczną Muzeum stanowi multimedialna Sala Edukacji Ratowniczej, w której każdy zwiedzający może bezpośrednio doświadczyć różnego rodzaju zagrożeń. Wszystko to sprawia, że każdego roku nasze muzeum, które de facto stało się centrum edukacji ratowniczej, odwiedza ponad 20 tysięcy gości z Polski i zagranicy!

W 2018 roku nasze muzeum wzbogaciło swoją ekspozycję o salę poświęconą płk. poż. Władysławowi Pilawskiemu, składającą się głównie z jego osobistych pamiątek i opracowań oraz rozpoczęło swój udział w czteroletnim projekcie „Strażacka Niepodległa 1918-1921” obejmującym m.in. wystawy, konferencje naukowe, publikacje książkową, mające na celu przedstawić udział strażaków w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Muzeum zaprasza zarówno grupy zorganizowane (oferujemy specjalny program dydaktyczny – „Lekcja bezpieczeństwa” – dostosowany do poszczególnych grup wiekowych), jak i turystów indywidualnych. Szczególne atrakcje czekają na rodziny z dziećmi – z naszego strażackiego mini-ześlizgu równie chętnie zjeżdżają dzieci, jak i ich rodzice. Zwiedzanie naszego Muzeum można dodatkowo połączyć w ramach całodniowej wycieczki z odwiedzinami w zabytkowej Parowozowni w Wolsztynie i uczynić z tego dzień pełen wyjątkowych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci. Zapraszamy do Rakoniewic!

 

Lekcje muzealne w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

 

Sala Edukacji Ratowniczej „Ognik+” to nowoczesne multimedialne narzędzie komunikacyjne, mające za zadanie przekazywać treści edukacyjno-profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i bezpiecznych zachowań. Składa się z kilku części:

 • spalone mieszkanie: zwiedzający wchodzą do środka spalonego mieszkania, w którym zapoznają się z przyczynami pożarów i oglądają skutki nieostrożnych zachowań z ogniem, szczególnie duże wrażenie akcja sprawia spalony pokoik dziecięcy,
 • wypadek komunikacyjny: na oczach zwiedzających toczy się ratownicza po wypadku drogowym (z autentycznym wrakiem samochodu!), dwa
 • stanowiska interaktywne: „jak ciężka jest praca strażaka?” oraz „czy umiesz udzielać pierwszej pomocy?”, nauka prawidłowego wykonywania zgłoszeń alarmowych,
 • pokaz pożaru lasu w 4D!!! – nauka o pięknie lasu i jego roli w ekosystemie, a także o niebezpieczeństwie jaki niesie dla niego pożar,
 • symulator jazdy do akcji zrobiony w autentycznej kabinie wozu strażackiego Star 25,
 • wystawa fotografii – „Wielkopolscy strażacy w walce z powodzią 2010”.

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
ul. Kościelna 1
62-067 Rakoniewice

Telefon kontaktowy:

87 4273242

Adres e-mail:

rakoniewice@cmp–muzeum.pl

Adres www: www.wmp-muzeum.psp.wlkp.pl 
Parking dla autobusów:

Z uwagi na lokacje muzeum w ścisłym centrum miasteczka przy rynku(pl. Powstańców Wlkp.) parkowanie możliwe na rynku oraz na przeznaczonej w tym celu ulicy dra Stefana Kamińskiego, przylegającej do muzeum oraz rynku.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych: Bilet zbiorowy – 5zł od osoby
Cennik przewodników: Przewodnik w cenie biletu, za wyjątkiem dni wolnych od biletu (wszystkie niedziele w roku. Możliwość darmowego zwiedzania bez przewodnika lub z przewodnikiem po wykupieniu biletu przewodnickiego – 20 zł.) oraz grup zorganizowanych, którym przysługuje zwiedzanie darmowe ze względu na wiek poniżej 7 roku życia.
Minimalny czas zwiedzania: Około 1 godz.
Maksymalny czas zwiedzania:

Około 2 godz.

Godziny i dni otwarcia:

 

wt – pt – 8:00 – 15:00
so – nie – 9:00 – 16:00 (kasa do 15:00),
w okresie od maja do września – 09:00 – 17:00 (kasa do 16:00)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

j.w.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

 

W trakcie zwiedzania istnieje możliwość: przymierzenia hełmu strażackiego, wejścia do lotniskowego samochodu strażackiego, użycia (zakręcenia) syreny ręcznej, zjechania z miniześlizgu strażackiego (mini wersja rury strażackiej) oraz skorzystania z lekcji muzealnej.
Stałe ekspozycje:

9 wystaw stałych przedstawiających m.in.; sikawki konne, pochodzące z okresu XIX i XX wieku, w tym wóz bojowy konny z 1786 roku; samochody strażackie; sprzęt ratowniczo gaśniczy; elementy umundurowania; hełmy; sztandary; medale i odznaczenia pożarnicze; materiały archiwalne

 

Ostatnio zmieniany piątek, 01 maj 2020 20:00

Artykuły powiązane

 • Zagroda Jamneńska Zagroda Jamneńska
  Pomysł na Zagrodę Jamneńską wziął się z marzeń o skansenie, w którym można by ukazać wyjątkowość oraz bogactwo kultury rozwijającej się niegdyś w Jamnie. W Zagrodzie Jamneńskiej znajduje się wystawa, która opowiada o tym jak wyglądało życie w dawnym Jamnie. Składa się ona z dwóch części – interaktywnej, gdzie można między innymi obejrzeć makietę dawnego Jamna lub przebrać się w kopię stroju jamneńskiego.
 • Muzeum w Koszalinie Muzeum w Koszalinie
    Muzeum w Koszalinie, ze swoją stuletnią historią i różnorodnością oraz bogactwem zbiorów z zakresu sztuki, archeologii, etnografii i historii jest kuszącą alternatywą dla turystów spędzających czas na pięknym Pomorzu Środkowym. Przyciąga również mieszkańców miasta imprezami cyklicznymi jak Noc Muzeów, programami edukacyjnymi oraz wystawami czasowymi.  

1A Kościelna
Rakoniewice, wielkopolskie.
Polska ,62-067

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.