Przeczytaj również

Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Zagroda Czernikiewiczów w Bodzentynie - Muzeum Wsi Kieleckiej

Teatr Atofri jest niezależnym teatrem dla dzieci działającym w ramach Poznańskiej Fundacji Artystycznej, istnieje od 2008 roku.
Teatr STU został założony w 1966 roku przez Krzysztofa Jasińskiego, który kieruje nim do chwili obecnej. To ewenement na polskiej mapie teatralnej.
Miejski Teatr Miniatura to jedyny profesjonalny teatr dedykowany dzieciom i młodzieży w regionie Trójmiasta i jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce.
Olsztyński Teatr Lalek to niewątpliwie perełka na kulturalnej mapie Warmii i Mazur. Misternie przygotowane przedstawienia prowadzą dzieci, ale też dorosłych w świat baśni i magii teatru.
Twórcą Opery Śląskiej był światowej sławy artysta – Adam Didur. Autorytet jakim się cieszył pozwolił w krótkim czasie skupić wokół siebie oddany zespół doświadczonych pracowników i oprzeć tworzoną placówkę na mocnych, wiarygodnych podstawach nazwisk pierwszej klasy artystów, z wysoką pozycją w świecie opery.
"Gdy człowiek wstępuje na drogę teatru, to bywa, że z czasem rozkręca się energetycznie. Wchodzisz do lasu, w którym jest coraz więcej pięknych, magicznych pejzaży, których wcześniej nie widziałeś. Chcesz się do nich zbliżyć. Potem chcesz podzielić się tym, co widziałeś.
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie to jedna z najważniejszych scen dramatycznych na teatralnej mapie Polski.
Teatr Capitol założony został w 2008 roku, w miejscu dawnego kina Oka i późniejszego kina Capitol. Powstał dzięki pasji i odwadze jego założycieli – aktorki teatralnej i filmowej Anny Gornostaj i jej męża – reżysera Stanisława Mączyńskiego.
Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu działa od ponad 40 lat. Oficjalne otwarcie Teatru Dramatycznego w Elblągu odbyło się 13 listopada 1976 roku, zainaugurowane premierą spektaklu "Balladyna" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jacka Grucy.
Teatr Maskarada powstał w 2013 roku. Celem Teatru jest edukacja oraz zabawa teatralna z dziećmi. Jego twórcą jest scenograf Małgorzata Domańska, co gwarantuje wspaniałą ucztę wizualną przedstawień.
Jedyny teatr dramatyczny w Gdyni w ciągu swojej pięćdziesięcioletniej historii wielokrotnie zmieniał formułę i nazwę.
Teatr Muzyczny w Lublinie wywodzi się z założonego tuż po II Wojnie Światowej w 1947 roku Prywatnego Teatru Muzycznego. Od 2000 roku, po ukończeniu remontu gmachu Centrum Spotkania Kultur, Teatr Muzyczny otrzymał nowe pomieszczenia i Scenę obok Filharmonii Lubelskiej. Obecnie jest to jedyny teatr muzyczny w Polsce położony na wschód od Wisły. W Teatrze wystawiane są opery, operetki, musicale, balety i baśnie muzyczne. Teatr oprócz Lublina wystawiał spektakle w wielu miastach Polski, a także poza jej granicami.
Teatr Nowy w Krakowie założony został w 2006 roku przez grupę młodych artystów i absolwentów krakowskich uczelni (Piotr Sieklucki, Tomasz Kireńczuk, Łukasz Błażejewski, Dana Bień).
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jest największą sceną dramatyczną na Górnym Śląsku.
Teatr Stary w Lublinie jest najstarszym po Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zachowanym teatrem w Polsce. XIX-wieczny obiekt powstały w 1822 roku znajduje się w granicach lubelskiego Starego Miasta. Oryginalnie budynek był podzielony na cztery piętra: parter, krzesła na I piętrze, balkon i galerię. Scenę oświetlano przy pomocy oświetlenia olejowego, później naftowego. Obecnie, po przebudowie zakończonej w 2012 roku, budynek uzyskał dwie dodatkowe kondygnacje podziemne.
STUDIO BUFFO sp. z o. o.. powstało w 1992 roku. Powołało je dwóch artystów: Janusz Stokłosa – kompozytor (prezes), Janusz Józefowicz – reżyser i choreograf (dyrektor artystyczny). Postanowili oni założyć niezależny teatr by choć w części uchronić odnoszący spektakularny sukces zespół musicalu METRO, który od dnia premiery korzystał z obcych scen, a nad którym zawisła groźba rozwiązania.
Teatr Syrena został założony w 1945 roku w Łodzi przez satyryka Jerzego Jurandota. W 1948 roku teatr przeniósł się do stolicy i zajął lokal po przedwojennej ujeżdżalni przy ulicy Litewskiej 3, gdzie mieści się do dzisiaj.
Wrocławski Teatr Lalek ma w swoim stałym repertuarze adaptacje utworów z kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz najpopularniejszych baśni, gra jednak nie tylko klasykę.