Kalendarium

Powitanie wiosny w skansenie

Dla małych i dużych
Termin: 2019-03-21 10:00 - 14:00

Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu rozpoczynają się poszukiwania wiosny. Po raz kolejny sierpecki skansen zaprasza dzieci i młodzież do udziału w imprezie plenerowej „Powitanie wiosny w skansenie” i konkursie plastycznym na najciekawszą Marzannę. Uczestnicy imprezy będą mieli okazję zwiedzić wnętrza chałup chłopskich i dworów szlacheckich, przejadą się wozem, a także ognisko.

Mieszkańcy dawnej wsi wierzyli, że w okresie zimowym ziemia i cała przyroda pozostają uśpione. By je na nowo ożywić należało najpierw wypędzić mrozy, choroby i wszelkie zmartwienia związane trapiące wtedy ludzi. Ich symbolem stawała się wykonana ze słomy kukła, Marzanna. Zabierano ją poza wieś, nad rzekę, bądź polanę, gdzie była palona i topiona. Wraz z nią odchodziła zima. Na jej miejsce przynosili potem zieloną gałązkę, gaik jako znak wiosny, życia i radości. Tę niezwykłą tradycję co roku przypomina skansen w Sierpcu. Impreza plenerowa „Powitanie wiosny w skansenie” odbędzie się 21 marca w godzinach 10.00–14.00. Ma charakter zabawy służącej integracji i przybliżeniu folkloru Mazowsza. Jej uczestnicy poznają zwyczaje służące przywołaniu wiosny i zapewnieniu urodzaju, biorą też udział w obrzędzie pożegnania zimowych chłodów. Najważniejszym punktem programu wydarzenia jest konkurs na najciekawszą Marzannę. Mogą w nim wziąć udział grupy zorganizowane, minimum 3-osobowe. Każdy z zespołów powinien przygotować własną słomianą pannę i dostarczyć ją w dniu imprezy do skansenu. W swojej pracy wykorzystać mogą stare ubrania, papier, bądź inne materiały. Ważne też, by Marzanna zawierała elementy zdobnicze nawiązujące do codziennych uczniowskich trosk. Komisja konkursowa oceni nie tylko ich urodę, ale także kreatywność twórców, ilość włożonej pracy i trwałość pracy. Jest o co walczyć, na laureatów czekają wartościowe nagrody. To nie wszystkie atrakcje jakie czekają młodych odkrywców folkloru. Po zmaganiach konkursowych przyjdzie czas na przejażdżki wozem konnym przez skansenowską wieś oraz zwiedzanie wystawy poświęconej zwyczajom i obrzędom związanym z okresem wielkanocnym i wiosennym. Wydarzenie zakończy wspólna zabawa przy ognisku.

Już teraz zachęcamy do udziału w imprezie. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 24 275 28 83, wew. 36 i 37, a także drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Więcej informacji znaleźć można na w regulaminie konkursu dostępnym na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku. Do zobaczenia w skansenie!

Program imprezy:

  • konkurs na najciekawszą Marzannę i parada słomianych kukieł
  • przybliżenie obrzędowości okresu wiosennego
  • topienie Marzanny w rzece jako symboliczne “wypędzenie” zimy
  • ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród
  • zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji prezentowanej w 10 chałupach chłopskich z przełomu XIX i XX wieku oraz ekspozycji stałych prezentowanych w galerii rzeźby, powozowni oraz dworach szlacheckich
  • przejazd wozem po terenie ekspozycji muzealnej
  • ognisko z pieczeniem kiełbasek.

 

Telefon
242752883
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Terminy


  • 2019-03-21 10:00 - 14:00
  • 2019-03-21 10:00

Wspierane przez iCagenda

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

Wielki Dzień Małej Królic...

Wielki Dzień Małej Króliczki - recenzja

 Nie jest dobrze, gdy Małą Króliczkę zżera nuda. Każdy jest czymś zajęty, nikt nie ma...

Psierociniec - Niepiesek

Psierociniec - Niepiesek

Kolejna powieść uroczej psiej serii Psierociniec w żadnym przypadku nie rozczarowuje. Bohaterem tym razem jest...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation