niedziela, 09 październik 2016 19:27

Muzeum Powozów Galowice

Oceń ten artykuł
(7 głosów)
Muzeum Powozów w Galowicach Muzeum Powozów w Galowicach
Ponad pięćdziesiąt historycznych pojazdów – od sań konnych, przez karety i bryczki po historyczny, konny wóz strażacki – kolekcję siodeł kawaleryjskich, uprzęże i kiełzna, narzędzia używane przez dawnych rzemieślników i wiele innych atrakcji można zobaczyć w Muzeum Powozów Galowice, położonym 8 km na południe od Wrocławia.

Muzeum powozówW zabytkowym spichlerzu z początku XVIII w teatralnej scenografii na powierzchni 1000 mkw prezentowana jest kolekcja pojazdów zaprzęgowych. Składają się na nią m.in. karety, bryczki, omnibusy, wolanty, landolet, lando, milord, victoria, polowiec, sulki, 10 przepięknych sań, a nawet konny wóz strażacki. Nie tylko pojazdy zaprzęgowe tworzą ekspozycję, bo Muzeum Galowice ukazuje też historię i znaczenie konia w rozwoju transportu oraz wyposażenie wsi Śląskiej. Kolekcję powozów dopełnia imponujący zbiór siodeł kawaleryjskich z całego świata przekazany w depozyt przez kolekcjonera Pawła Biczysko, kilkaset kiełzn, uprzęży, setki historycznych kart pocztowych z pojazdami zaprzęgowymi i końmi, narzędzia i urządzenia uczestniczące w procesie produkcji pojazdów zaprzęgowych, ryciny i obrazy. Unikalną ciekawostkę stanowi czynna oryginalna, szwajcarska konna kuchnia polowa z 1905 roku z kompletnym wyposażeniem, m.in. w naczynia cynowe.

Muzeum mieści się na terenie dawnych dóbr rodziny von Lieres und Wilkau w szachulcowym spichlerzu z 1730 roku, stojącym w Galowicach koło Żórawiny pod Wrocławiem. Spichrz, został - podobnie jak powozy uratowany przed zniszczeniem przez Fundację Gallen przy wsparciu finansowym ze środków PROW i Unii Europejskiej. Budynek ten jest ostatnim, zachowanym na Dolnym Śląsku tak dużym, całkowicie drewnianym obiektem gospodarczym. W okresie użytkowania jako magazyn zbożowy na każdej z czterech kondygnacji na powierzchni 1200m² składowano zboże ważące tysiące ton. Od tego ciężaru drewniane podłogi lekko pokrzywiły się, budynek nieco przechylił, a „zjeżdżalnia na worki” poprowadzona przez wszystkie kondygnacje do dzisiaj zachowała drewno wyszlifowane tysiącami zsuwających się, wypełnionych ziarnem worków. Wszystko to świadczy o ogromnej pracy mieszkańców Galowic - rejonu najżyźniejszych gleb i ich pracy wykonywanej na przestrzeni setek lat pod panowaniem Czech, Prus , Niemiec, Polski i sprawia, że kolekcja powozów oraz wyposażenia wsi śląskiej zdaje się w naturalny sposób tutaj przynależeć.

W Muzeum Powozów Galowice prowadzone są zajęcia dla szkół i przedszkoli oraz warsztaty edukacyjne. W sali wystawienniczej cyklicznie mają miejsce wystawy czołowych artystów polskich, odbywają się koncerty i przedstawienia teatralne. Co dwa tygodnie dzieci spotykają się na przedstawieniach pt. Bajki i Legendy ze Spichlerza. Kawiarnia muzealna serwuje potrawy lokalnego koła gospodyń wiejskich ,a weekendy w Muzeum organizowane są wydarzenia kulturalne i rekreacyjne szczególnie zaadresowane do rodzin.

 

Fotografie: przekazane przez Muzeum

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Powozów Galowice
Ul Leśna 5
55-020 Galowice

Telefon kontaktowy: 71 3164116
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumgalowice.pl
Parking dla autobusów: Parking przed zabytkową bramą wjazdową – bezpłatny. 
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet grupowy normalny – 15 zł
Bilet grupowy ulgowy - 10 zł
Lekcje muzealne - 12 zł od dziecka 
Warsztaty: 15 zł od dziecka

Koń przyjacielem człowieka
Muzeum Powozów Galowice i Rekreacja Jeździecka Partynice - 
25 zł od dziecka*

Ognisko z pieczeniem kiełbasek: 15 zł od osoby , 3 zł od osoby - ognisko bez prowiantu lub własny catering

Oferta dla placówek z Wrocławia i okolic:
Muzeum Galowice + amerykański autobus szkolny: 
Istnieje możliwość wynajęcia amerykańskiego gimbusa (na 38 osób), który odbiera grupę z ustalonego punktu we Wrocławiu, przywozi do Muzeum i odwozi. Cena wynosi 24 zł/os (dla placówek położonych od centrum na południe Wrocławia) lub 27 zł/os (dla placówek położonych na północ od centrum Wrocławia) i obejmuje przejazd oraz wstęp do Muzeum z oprowadzaniem. Minimalna ilość osób jadących autobusem powinna wynosić 20.

Muzeum Powozów i Muzeum Motoryzacji w jeden dzień:
Muzeum Powozów Galowice wraz z Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie zapraszają na interesującą podróż przez historię techniki. Amerykański autobus szkolny (38 osobowy) odbiera grupę z ustalonego punktu we Wrocławiu lub pod Wrocławiem i zawozi do obu muzeów. Cena wynosi 34 zł/os (dla placówek położonych od centrum na południe Wrocławia) lub 37 zł/os (dla placówek położonych na północ od centrum Wrocławia) i obejmuje przejazd oraz wstęp do muzeów. Minimalna ilość uczestników 20.

Cennik przewodników:

Usługa przewodnicka wliczona w koszt biletów

Minimalny czas zwiedzania: 45 min 
Maksymalny czas zwiedzania: 1 godz. 30 min
Godziny i dni otwarcia:

Wtorek – piątek, godz. 9.00- 16.00, weekendy: 11.00 – 17.00 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak informacji

Stałe ekspozycje:

Ekspozycja ponad pięćdziesięciu zabytkowych pojazdów konnych, oraz dodatkowo: akcesoriów związanych z podróżami, siodeł i uprzęży i   pocztówek. Wszystko znajduje się w trzystuletnim spichlerzu. 

 Planowane wydarzenia:

Brak informacji

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:15

Artykuły powiązane

  • Park Miniatur Minieuroland Park Miniatur Minieuroland
    Park Miniatur Minieuroland śmiało można nazwać jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej dedykowanych dla szkół i przedszkoli. Rangę tą uzyskał nie tylko dzięki przepięknym miniaturom zabytków z Polski, Europy i świata oraz wyjątkowym roślinom w arboretum.
  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 


Galowice, Województwo dolnośląskie.
Polska ,55-020
+48 71 316 41 16

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation