piątek, 28 lipiec 2017 08:12

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu zaprasza wycieczki szkolne
Muzeum posiada 7 sal wystawienniczych w których eksponowane są muzealia dotyczące poczty polskie od początku jej istnienia aż do dzisiaj oraz akcesoria związane z telekomunikacją.

W Muzeum obecne jest pięć wystaw stałych:

Historia Poczty Polskiej - Wystawa ukazuje rozwój urządzeń pocztowych na ziemiach polskich od utworzenia w 1558 r. Poczty Polskiej do reaktywowania państwowego przedsiębiorstwa „Polska Poczta, Telegraf i Telefon” po II wojnie światowej. Szczególnie bogato została udokumentowana poczta XIX wieku.
Na wystawie można zobaczyć mundury pocztowe od XVI do XX w., trąbki i zegarki pocztyliońskie, zegar dyliżansowy, listy i wagi listowe, piórniki i kałamarze podróżne, a ponadto inne liczne eksponaty oraz archiwalia, w tym dokumenty świadczące o udziale pocztowców w powstaniu listopadowym i styczniowym. Malowniczy obraz życia dawnej poczty przedstawiają ryciny i oleje ze scenami rodzajowymi związanymi z przesyłaniem listów i podróżowaniem.

Szyldy i skrzynki pocztowe - Na wystawie są prezentowane polskie i zagraniczne szyldy i skrzynki pocztowe od 2. pol. XVIII w. do końca XX w. Wśród nich jest najstarszy zachowany polski szyld pocztowy pochodzący ze stacji przeprzegowej w Słonimiu z czasów panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W ekspozycji znajduą się również szyldy i skrzynki z zaboru rosyjskiego, pruskiego i austriackiego oraz z międzywojnia, w tym rosyjska skrzynka przemalowana na polską w 1918 r., a także pierwsza automatyczna polska skrzynka na listy Syrena z 1924 r. Szczególne miejsce zajmują skrzynki pocztowe z powstania warszawskiego.

Konne pojazdy pocztowe - W ekspozycji, obok akcesoriów związanych z dawnymi środkami transportu pocztowego, można zobaczyć trzy konne pojazdy pocztowe: dwukabinowy dyliżans z XIX w., mieszczacy 23 pasażerów i dwie osoby obsługi, dyliżans mieszczący 9 pasażerów wykonany w latach 1938-39 na wzór Berline mit Coupe Carskiej Poczty Niemieckiej z 1873 roku oraz furgon do przewożenia listów i paczek z 1925 r. Wystawę wzbogaca angielska litografia przedstawiająca scenę związaną z podróżowaniem dyliżansem i pocztową mapę komunikacyjną Europy z 1856 r.

Telegraf i telefon - Wystawę otwiera model telegrafu optycznego zainstalowanego w 1830 r. na linii Warszawa – Modlin. Rozwinięciem ekspozycji jest zbiór urządzeń teletechnicznych, głównie aparatów telegraficznych i telefonicznych. Obok telegrafów Morse’a, Hughesa, Baudota i Wheatstona, wynalezionych w XIX w., są także dalekopisy wprowadzone do użytku w koncu XX w. W kolekcji telefonów zwracają uwagę ścienne i biurkowe telefony z rozdzielonym mikrofonem i słuchawką produkcji szwedzkiej i amerykańskiej z przełomu XIX i XX w., np. telefon biurkowy Ericssona produkcji rosyjskiej z 1898 r. oraz aparat telefoniczny polskiej konstrukcji z 1928 r.

Radio i telewizja - Wystawa stanowi przegląd zgromadzonych w Muzeum aparatów radiowych i telewizyjnych używanych w Polsce od 1929 r. Wśród nich wyróżnia się prototyp telewizora z 1947 r. oraz polskie radioodbiorniki detektorowe, tzw. detefony produkowane w latach 1930 – 1931, a także pierwsze po wojnie radia polskiej konstrukcji typu „Pionier” z 1948 r.

 

Muzeum prowadzi lekcje muzealne, na które zaprasza zarówno uczniów jak i przedszkolaków:

"PROJEKT ZNACZKA" - WARSZTATY PLASTYCZNE 
Warsztaty projektowania poprzedza lekcja na temat znaczków pocztowych przeprowadzona przez pracownika muzeum. Podczas zajęć zwiedzamy wystawę filatelistyczną, oglądamy oryginalne projekty znaczków, maszyny drukarskie. Omawiamy funkcję i znaczenie znaczka pocztowego. Czas trwania zajęć ok. 55 min. 

„PODRÓŻ Z LISTEM" – GRA PLANSZOWA W ROZMIARZE XXL 
Grę przeprowadzaną na planszy o wymiarach 4x4m poprzedza zwiedzanie tych wystaw muzealnych, które tematycznie wiążą się z transportem pocztowym, sztuką epistolarną, wynalazkami, które zrewolucjonizowały szybkość dostarczania przesyłek. W grze używane są rekwizyty w postaci kart z zadaniami oraz kapeluszy imitujących nakrycia głowy pocztylionów. W grze może uczestniczyć jednocześnie 30 osób. 
Czas trwania zajęć 90 min. 

„TAJEMNICE KOMUNIKACJI" - GRA PLANSZOWA W ROZMIARZE XXL 
Grę przeprowadzaną na planszy o wymiarach 4x4m poprzedza zwiedzanie tych wystaw muzealnych, które tematycznie wiążą się z odkryciami teletechnicznymi: telefonem, telegrafem, radiem i telewizją. 
W grze używane są rekwizyty w postaci indywidualnych kolorowych identyfikatorów dla wszystkich uczestników gry, kostki oraz karty z zadaniami. W grze może uczestniczyć jednocześnie 30 osób. 
Czas trwania zajęć 90 min. 

„DROGA LISTU" – ZABAWY PRZY POCZTOWYM OKIENKU 
Podczas zajęć zapoznajemy dzieci z „drogą listu", czyli omawiamy kolejne etapy pracy poczty: od wrzucenia listu do skrzynki do dostarczenia go przez listonosza do skrzynek odbiorczych. Uczestnicy mogą też wysłać swój list w muzealnym okienku pocztowym. Zapoznajemy uczestników wycieczek z prawidłowym adresowaniem listów, paczek i kart pocztowych. 
Czas trwania zajęć 60 min 

„HISTORIA POCZTY" 
Zapoznajemy dzieci z najciekawszymi eksponatami w muzeum oraz historią przesyłania informacji od najdawniejszych czasów do dziś. Uczestnicy mają możliwość późniejszego sprawdzenia własnej wiedzy wypełniając karty pracy. 
Czas trwania zajęć 60 min 

„OD TAM-TAMU DO TELEFONU KOMÓRKOWEGO" – ZAGADKI TELEKOMUNIKACJI 
Czas trwania zajęć 60 min 

Zwiedzanie Muzeum połączone z muzealną grą terenową dla dzieci i dorosłych. 

Udział w zajęciach dla grup szkolnych w cenie 5 zł/os plus 20 zł/grupa za przeprowadzenie zajęć. 
Grupy przedszkolne za przeprowadzenie zajęć płacą 40 zł/grupa.

 

Fotografie: Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

ul. Krasińckiego 1, 50-954 Wrocław

Telefon kontaktowy:

713436765

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.muzeum.wroclaw.pl/ 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

5 zł/os grupy przedszkolne wejście bezpłatne

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania: 60 min

 

Maksymalny czas zwiedzania:

bez ograniczeń

Godziny i dni otwarcia:

od wtorku do niedzieli w godz. 10-16 w środy do 17, w niedzielę wstęp bezpłatny

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

informacja w opisie wyżej

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

opłata za lekcje muzealne 20 zł za grupę szkolną po wcześniejszym uzgodnieniu terminu zwiedzania, przedszkola - lekcja muzealna 40 zł za grupę

Stałe ekspozycje:

brak informacji

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:27

Artykuły powiązane

  • Park Miniatur Minieuroland Park Miniatur Minieuroland
    Park Miniatur Minieuroland śmiało można nazwać jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej dedykowanych dla szkół i przedszkoli. Rangę tą uzyskał nie tylko dzięki przepięknym miniaturom zabytków z Polski, Europy i świata oraz wyjątkowym roślinom w arboretum.
  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 

5 aleja Słowackiego
Wrocław, Województwo dolnośląskie.
Polska ,
+48 71 346 95 82
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 10:00–16:00,środa: 10:00–17:00,czwartek: 10:00–16:00,piątek: 10:00–16:00,sobota: 09:30–16:00,niedziela: 09:30–16:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation