Festiwal Literatury dla Dzieci 2017

Największy w Europie Festiwal Literatury dla Dzieci w tym odbędzie się już po raz czwarty. Festiwal rozpoczął się 16 maja w Warszawie, pod koniec maja zawitał w Gdańsku, a już w najbliższych dniach pojawi się Krakowie. Następnie Festiwal będzie gościć w Poznaniu i Katowicach. "I to nie jest nasze ostatnie słowo" - jak piszą organizatorzy...

Program Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 będzie miał kilka wątków przewodnich:

Od kołyski

Miłością do książek zarażać. To pasmo programowe kierujemy do najmłodszych spośród najmłodszych, czyli dzieci w wieku do lat trzech. Pora posypać sobie głowę popiołem i przyznać, że dotychczas w programie niewiele mogliśmy zaproponować maluchom. Dotychczas to tu słowo-klucz. W tym roku rzecz zmieni się diametralnie, a czarnym koniem programu mogą okazać się warsztaty wokół klasycznych polskich wyliczanek. Choć te bynajmniej nie wyczerpią tematu.

Polska klasyka poetycka

Poezja już gościła w programie Festiwalu Literatury dla Dzieci, ale w tym roku postanowiliśmy wziąć się z tematem za bary. Przekonamy was, że dwudziestowieczna klasyka poezji dziecięcej nie tylko Brzechwą i Tuwimem stoi. Nie wierzycie? To się zdziwicie!

Oko na etno

Folk inspiruje nas nie od dziś. Ale dopiero w czasie tegorocznej odsłony Festiwalu Literatury dla Dzieci będzie mógł wybrzmieć w pełnej krasie. Nie tylko w literackim kontekście.

Historie i historyjki

Zapomnijcie o nudzie na lekcjach historii, o datach, bitwach i rewolucjach. Przeszłość opowiedziana z literacką swadą przez wspaniałych pisarzy, oczaruje was, wciągnie po uszy, czasem trochę zafrasuje, częściej szczerze rozbawi.

Nauka po godzinach

Cel: skonfrontować naukę z literaturą. Brzmi poważnie, ale nie o powagę tu chodzić będzie, a o świetną zabawę. Udowodnimy, że wiedza jest cool, a najlepszym jej źródłem są książki. Nie tylko naukowe.

Rzecz jasna nie zabraknie i spotkań z wspaniałymi autorami literatury dziecięcej. Swój udział w Festiwalu Literatury dla Dzieci 2017 już potwierdziła szwedzka pisarka Åsa Lind, a także Grażyna Bąkiewicz, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Andrzej Maleszka, Marcin Szczygielski, Adam Wajrak i Wojciech Widłak. Warsztaty plastyczne poprowadzą m.in. Ola Cieślak, Monika Hanulak i Tomasz Minkiewicz. Do tego wystawy, gry miejskie, spektakle. A to dopiero początek.

W czasie Festiwalu Literatury dla Dzieci przyznana będzie również nagroda dla Najlepszej Polskiej Książki roku 2016. W roku ubiegłym było to „Sto nóg stonogi Fruzi” Agnieszki Horubały z ilustracjami Zosi Dzierżawskiej (Wydawnictwo Dwie Siostry). Jaka książka zwycięży w tym roku dowiemy się w czerwcu w Krakowie. Natomiast już teraz pragniemy ogłosić, że od tej edycji festiwalu nagroda będzie fundowana przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zwycięzca otrzyma nagrodę pieniężną w wys. 10 000 zł oraz statuetkę Ferdynanda Wspaniałego.

Więcej informacji na stronie Festiwalu: http://fldd.pl/2017/ 

 

Reklama

{source}
<div id="abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31"></div> <script type="text/javascript"> var widgetParams = "{ 'Id':'abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31','AffId':'11809'}"; var params=encodeURIComponent(JSON.stringify(widgetParams)); var link = 'https://weben1.com/ElasticWidget2/Generate?query='+params; var iframe = document.createElement('iframe'); iframe.frameBorder=0; iframe.width = "100%"; iframe.height="205px"; iframe.id="webe"; iframe.setAttribute("src", link); document.getElementById("abed3554-007d-40d5-a13a-647422589b31").appendChild(iframe); </script>
{/source}

REKLAMA
REKLAMA