Stefano della Bella i Giovanni Battista Piranesi. Akwaforty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku

Kategoria
Wystawy
Termin
2018-11-06 09:00 - 23:00
Miejsce
Muzeum Narodowe w Gdańsku/Oddział Sztuki Dawnej , ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk - Toruńska 1
80-822 Gdańsk, Polska
Telefon
58 301 70 61 w. 224
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona WWW

Stefano della Bella i Giovanni Battista Piranesi, wybitni włoscy artyści graficy, choć tworzyli w innych epokach i w swoich działach podejmowali odmienne zagadnienia, uchodzą za największych mistrzów w historii grafiki europejskiej. Łączy ich wirtuozeria warsztatu, precyzja linii i wielka inwencja. Każdy z nich jest twórcą około tysiąca płyt akwafortowych.

Pośród zaprezentowanych prac Stefana Della Belli (1610–1664), artysty wykształconego we Florencji i pracującego dla dworu Medyceuszy, na szczególną uwagę zasługuje jego młodzieńcze dzieło pt. Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu, wykonane w Rzymie w 1633 roku. Jest ono uznawane jest za jeden z najwspanialszych siedemnastowiecznych graficznych poloników. Praca ta powstała na bazie wielu szkiców wykonanych przez artystę z natury. Seria ukazuje bogaty korowód jeźdźców i osób towarzyszących polskiemu poselstwu, którego zadaniem było złożenie hołdu papieżowi Urbanowi VIII od nowo koronowanego króla Władysława IV Wazy. Orszak poselski, liczący 300 osób, 20 powozów, wiele koni i jucznych zwierząt, swym ostentacyjnym bogactwem wywarł na współczesnych wielkie wrażenie i znalazł odzwierciedlenie w ówczesnych diariuszach i wspomnieniach. Legat nie dostosował się bowiem do miejscowych zwyczajów, jak zwykle czynili to podróżujący po Europie Polacy, i uczynił z wystąpienia w niezwykłych, kształtowanych pod wpływem Orientu strojach środek oddziaływania propagandowego – był manifestacją wielkości i kulturowej odmienności Rzeczypospolitej. Seria te składa się z sześciu rycin przeznaczonych do oglądania w formie panoramy. W Gdańsku mamy pięć odbitek.

Giovanni Battista PIranesi (1720–1778) miał niezwykłą umiejętność dokumentowania architektury Rzymu w najmniejszym, niemal inwentaryzatorskim szczególe, przy jednoczesnym zamiłowaniu do tworzenia fantazyjnych wizji. Wyróżniało go doskonałe wyczucie bryły i przestrzeni, które kształtował za pomocą szkicowych linii i śmiałych kontrastów światłocieniowych. Jego wielkoformatowe ryciny (na wystawie zostanie zaprezentowanych siedem rycin z serii Vedute di Roma) uważane obecnie za mistrzowskie przykłady akwaforty, zyskały ogromną popularność i przyniosły artyście sławę.

Przygotowany przez Alicję Andrzejewską-Zając pokaz jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Włochy w Gdańsku.

 
 

Terminy

  • 2018-11-06 09:00 - 23:00

Wspierane przez iCagenda

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i tajemnica Ni...

on 24 luty 2019
Małe Licho i tajemnica Niebożątka - recenzja

W pewnym bliżej nieokreślonym miejscu, przy ulicy którą na pewno każdy z Was kiedyś szedł,...

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation