Miodobranie w skansenie

Kategoria
Dla małych i dużych
Termin
2019-07-07 10:00 - 18:00
Miejsce
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Telefon
24 275 28 83
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Miodobranie zwykle rozpoczyna się w lipcu. Właśnie wtedy na łąkach i w lasach jest mnóstwo pożytku dla pszczół, dzięki czemu plastry szybko wypełniają się miodem. 7 lipca w godzinach 10.00–18.00 skansen w Sierpcu zaprasza do wspólnego wybierania z uli pszczelich produktów. Podczas najsłodszej w muzealnym kalendarzu imprezy plenerowej atrakcji nie zabraknie. Zwiedzający poznają zwyczaje pszczelarskie, zajrzą do pasieki, posmakują różnych gatunków miodu i wezmą udział w pokazach prac chłopskich związanych z okresem letnim. Na scenie wystąpią zaś zespoły folklorystyczne.

„Miodobranie w skansenie” to prawdziwe święto pszczół. Wydarzenie służy popularyzacji wiedzy na temat pasiecznictwa i hodowli pracowitych owadów oraz dobroczynnych właściwości produktów pszczelich. Przez cały dzień zawodowi pszczelarze na terenie muzealnych zagród będą prezentować metody pozyskiwania złotego smakołyku – od podkurzania, podbierania miodu, odsklepiania wosku i odwirowywania plastrów, po zakładanie węzy w ramkach. W jednej z nich zwiedzający zobaczą ule słomiane, tzw. koszki i sprzęty używane pod koniec XIX wieku, w drugiej zaś ule ramkowe i współczesne narzędzia pszczelarskie. Latem na wsi jest niezwykle barwnie i gwarno, a pracy dla nikogo nie brakuje. Również w sierpeckim skansenie zagrody tętnią życiem. Podczas muzealnego „Miodobrania…” w każdej z nich będą się krzątać gospodynie, w niektórych zwiedzający spotkają też twórców ludowych zajętych swymi rzemiosłami. Podczas spaceru między kolejnymi domostwami spróbują ubić masło w kierzance, zobaczą jak niegdyś wykonywało się kwiaty z bibuły, wycinało z papieru firany i kręciło powrozy z pomocą kołowrotka powroźniczego. W trakcie wizyty w olejarni z bliska przyjrzą się procesowi tłoczenia oleju rzepakowego na gorąco. Nie zabraknie też hafciarki, tkaczki, krawcowej, a także kowala, plecionkarza, rzeźbiarza, stolarza i szewca. Nietypowe inscenizacje z życia mieszkańców dawnej wsi przedstawią członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Wędrując wiejską skansenowską drogą warto też będzie przyjrzeć się niektórym ze starszych drzew na terenie ekspozycji. Na wielu z nich wiszą drewniane kłody dla dzikich pszczół. Małych i dużych łasuchów z pewnością ucieszy możliwość skosztowania różnych gatunków miodu wprost z plastrów. W programie imprezy znalazło się zresztą wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W dziecięcej pasiece rozwiążą łamigłówki związane z życiem pracowitych owadów i wykleją obrazki z pokazujące różne ich odmiany, a w szkole zrobią własną świeczkę z plastrów wosku. Pod okiem młodych gospodyń uplotą z kwiatów wianki, zaś zielarka opowie im o właściwościach różnych ziół. Podczas warsztatów „Jak to ze zbożem było?” w jednej ze stodół nauczą się m.in. młócić zboże cepami i mielić ziarno na żarnach.

W XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa zostanie odprawiona msza święta w intencji pszczelarzy. Na polanie odbędzie się kiermasz miodu, produktów regionalnych i rękodzieła. Na stoiskach wystawców uczestnicy imprezy będą mogli zrobić słodkie zapasy na całą jesień i zimę. Warto zadbać o to właśnie teraz, kiedy oferta większości pasiek jest tak szeroka, a pszczele produkty najsmaczniejsze. Z pewnością nie zabraknie miodu lipowego, spadziowego, gryczanego, akacjowego, rzepakowego czy wielokwiatowego, ale pojawią się również mniej znane gatunki, takie jak nawłociowy czy faceliowy. Warto też zainteresować się innymi darami ula: pyłkiem kwiatowym, pierzgą, kitem, propolisem, czy wyrobami z wosku, miodami pitnymi i naturalnymi kosmetykami. Na scenie amfiteatru zabrzmią ludowe i folkowe melodie. Tańce i przyśpiewki regionalne z całej Polski zaprezentuje Zespół Folklorystyczny Kurpianka Cepelia z Kadzidła. Grupa White Garden wykona własne kompozycje inspirowane folklorem, a także twórczo rozwinięte, motywy nawiązujące do muzyki dawnej

„Miodobranie w skansenie” to wydarzenie, które powinno zainteresować nie tylko miłośników skarbów z ula, smakoszy miodu i tych, którym tematyka pszczelarstwa jest bliska. Wśród wielu zaplanowanych atrakcji imprezy każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie na kolejną wyprawę w przeszłość mazowieckiej wsi. Szczegółowy program znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.

 
 

Terminy

  • 2019-07-07 10:00 - 18:00
  • 2019-07-07 10:00

Wspierane przez iCagenda

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation