czwartek, 06 październik 2016 14:44

Zamek Krzyżacki i Brama Chełmińska w Brodnicy

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Zamek Krzyżacki w Brodnicy Zamek Krzyżacki w Brodnicy
Brodnica to niewielkie, pięknie położone miasto w województwie kujawsko-pomorskim, kuszące bogatą historią sięgającą dalej niż Państwo Krzyżackie. Świetna propozycja na szkolną wycieczkę.

Zamek pokrzyżacki

siedziba komturów brodnickich, rozpoczęcie budowy około 1285 r. - zapewne wówczas drewnianej warowni, później murowany z cegły gotyckiej w dwóch etapach: w latach 1305-1317 mury obwodowe przedzamcza i zamku a w latach 1312-39 zakończenie całości założeń obronnych (1339 poświęcenie kaplicy zamkowej). W 1388 r. uszkodzony na skutek powodzi a po 1415, po oblężeniu z czasu tzw. wojny głodowej (1414) unowocześnienie fortyfikacji przez budowniczego Mikołaja Fallensteina. Zajęty przez wojska polskie w 1454 r. W 1462 r. obsadzony przez dowódcę zaciężnych wojsk krzyżackich Bernarda Szumborskiego. Od 1481 r. siedziba starostów królewskich: w latach 1485-1604 -Działyńskich i w latach 1605-1625 królewny Anny Wazówny. Obecnie w piwnicach zamkowych prezentowane są dwie wystawy stałe: "Region brodnicki w średniowieczu" oraz "Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej". Zwiedzać można również wieżę zamkową o wysokości 54 m., która stanowi doskonały punkt widokowy panoramy miasta i okolic.

Wystawa Rzeżby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej w Brodnicy. 

Wystawa prezentuje odkryte w czasie prac konserwatorskich relikty wyposażenia rzeźbiarskiego zamkowego oratorium - jednego z najwspanialszych i największych na terenie konwentualnych zamków w Prusach. Choć ilość eksponowanych fragmentów rzeźb i innych detali jest niewielka, to wartość artystyczna i naukowa tego zbioru jest nie do przecenienia, pozwala bowiem na uchwycenie związków pomiędzy poszczególnymi dziełami i warsztatami twórców na terenie Prus. Jest to także wystawa trudna w odbiorze, umożliwia jednakże odtworzenie w wyobraźni zwiedzających kształtu, bogactwa form i stylu wystroju tej nieistniejącej dziś kaplicy zamkowej, znanej jedynie z lakonicznych opisów w źródłach historycznych i fragmentarycznych pozostałości, znajdujących się w zbiorach brodnickiego muzeum. Warto podkreślić również, że o randze tego zespołu świadczy porównywanie go z wyposażeniem kościoła zamkowego w Malborku i eksponowaniem niektórych zabytków na wielkiej wystawie 800 lat Zakonu Krzyżackiego prezentowanej w Norymberdze.

Wystawa - Region Brodnicki w średniowieczu.

Ekspozycja powstała na podstawie badań wykopaliskowych prowadzonych przez Instytut Archeologii i Etnologii UMK w Toruniu, Muzeum w Grudziądzu oraz przede wszystkim przez Muzeum w Brodnicy. Prezentowane na wystawie zbiory zostały uzupełnione ikonografią dotyczącą różnorodnych zajęć społeczności doby średniowiecza. Na wystawie obejrzeć można zabytki związane z dawnymi rzemiosłami (garncarstwem, myślistwem, rybołówstwem, snycerstwem, kowalstwem, obróbką poroża i kości, uprawą roli, produkcją żywności, broni i budownictwem). Zabytki pochodzą z wykopalisk z grodzisk i osad wczesnośredniowiecznych ze Żmijewka, Szczuki, Osieka Rypińskiego, Lembarga, Grążaw a także późnośredniowiecznych gródków rycerskich ze Słoszew, Bachotka i Radoszk. Ze Słoszew pochodzi najbogatszy w Europie zbiór grotów bełtów (strzał) do kuszy. Na ekspozycji prezentowane są pogladowe makiety grodzisk w Żmijewku oraz w Bachotku a także makieta średniowiecznej Brodnicy. Do wyjątkowych znalezisk należą trzy średniowieczne miecze: z Brodnicy (XI w.) Golubia (XIV w) oraz Jabłonowa Pomorskiego

Brama Chełmińska

zwana Kamienną - wzniesiona w latach 1310-30 i nadbudowana około 1370 r., odnowiona w 1898 r., z częściową rekonstrukcją szczytów. Stanowiła element średniowiecznych obwarowań miejskich. W XIX w. użytkowana jako więzienie a w latach 70-tych, wraz z przylegającą kamieniczką adaptowana na siedzibę muzeum. Założona na planie kwadratu, dwukondygnacyjna ze szczytami schodkowymi i sterczynami oraz półkoliście zamkniętymi tynkowanymi blendami okiennymi. Od północy zachował się fragment szyi bramnej. W wejściu zrekonstruowana współcześnie drewniana brona (krata). Obecnie w Bramie Chełmińskiej mieści się galeria, zaś w przyległej kamieniczce na Małym Rynku sale wystaw czasowych. 

Fotografie: przekazane przez Muzeum

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum w Brodnicy – Zamek Krzyżacki
Zamek Krzyżacki
87-300 Brodnica, ul. Zamkowa 1

Muzeum w Brodnicy: Brama Chełmińska – Galeria Brama.
Brama Chełmińska
87-300 Brodnica, ul. Mały Rynek 4

Telefon kontaktowy: 564950570
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www:

http://www.muzeum.brodnica.pl

Parking dla autobusów: Parking przy Pałacu Anny Wazówny, ul Zamkowa  1
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny – 5 pln.; bilet ulgowy – 3 pln. (bilet uprawnia do zwiedzania wieży zamkowej lub piwnic zamkowych).
Karnet normalny – 10 pln.; karnet ulgowy – 5 pln. (karnet upoważnia do zwiedzania wszystkich obiektów Muzeum: wieży zamkowej, piwinic, Bramy Chełmińskiej i Spichlerza).
Bilet i karnet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży uczącej się. Dzieci w wieku do sześciu lat wchodzą za darmo.
Karnet do zakupienia wyąłcznie w zamku krzyżackim.

Cennik przewodników:

Po wystawach czasowych oprowadzają nieodpłatnie pracownicy Muzeum.

Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina
Maksymalny czas zwiedzania: 2 godziny
Godziny i dni otwarcia:

Poza sezonem (od 15 września do 15 maja)
poniedziałek – nieczynne
wtorek – od 8.00 do 16.00
środa – od 8.00 do 15.00
czwartek – od 8.00 do 15.00
piątek – od 8.00 do 15.00
sobota – od 9.00 do 15.00
niedziela – od 10.00 do 14.00
w trakcie sezonu (od 15 maja do 15 września) – wszystkie dni tygodnia od 10.00 do 17.00
Prosimy o wcześniejsze uzgadnianie planowanych terminów zwiedzania.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Prosimy o wcześniejsze uzgadnianie planowanych terminów zwiedzania.

Stałe ekspozycje:

W Bramie Chełmińskiej – Galeria Brama prezentowane są wyłącznie wystawy czasowe

Rzeźby i detale architektoniczne z kaplicy zamkowej w Brodnicy 
Region Brodnicki w średniowieczu.

 Planowane wydarzenia:

Brak informacji 

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:16

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

Aleja Jana Mełnickiego
Brodnica, kujawsko-pomorskie.
Polska ,87-301

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

Psierociniec. Kocia lista...

on 22 sierpień 2019
Psierociniec. Kocia lista życzeń - recenzja

Remik, pies poeta, którego wiersze zmieniają rzeczywistość, zostaje porwany! Autorami spisku są przebiegłe i samolubne...

Strzeżcie się, smoki! - r...

on 20 sierpień 2019
Strzeżcie się, smoki! - recenzja

Claudette, nieustraszona pogromczyni olbrzymów i smoków, nie boi się żadnego niebezpieczeństwa, jest na bakier z...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation