czwartek, 13 październik 2016 21:33

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Ogród Zoobotaniczny w Toruniu Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
 Ogród botaniczny i ZOO w jednym. W Toruniu na dzieci i dorosłych czeka bardzo interesujący obiekt, w którym można wiele zobaczyć i wiele dowiedzieć się o zwierzętach i roślinach z całego świata.

Gród Kopernika kojarzy się przede wszystkim ze słynnym astronomem. Odwiedzający Toruń zwiedzają zabytkową starówkę miasta, Dom Kopernika, Planetarium. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że w odległości 400 m od miejskich murów przy ulicy Bydgoskiej w niewielkiej kotlince zlokalizowany jest jedyny w Polsce obiekt łączący funkcję ogrodu zoologicznego z parkiem botanicznym. 

W Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu można podziwiać zarówno egzotyczne i unikatowe zwierzęta, ale także doskonale wypocząć spacerując alejkami wśród różnorodnych kwiatów i drzew, których łącznie jest ponad 800 różnych odmian i gatunków. Aż dziewięć drzew zlokalizowanych na terenie Ogrodu to pomniki przyrody. Połączenie gustownie urządzonych wybiegów dla zwierząt z porastającą Ogród florą sprawia niezwykłe wrażenie. 

Dokładna data powstania Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu nie jest znana. Można powiązać ją z faktem nabycia dworku z budynkami gospodarskimi oraz dużym ogrodem przez dr med. Jahanna Gottlieba Schultza w 1797 r. Uporządkował on istniejący drzewostan, wprowadził wiele cennych okazów roślin z różnych zakątków Europy, urządził m. in. aleje, mosty, altany, zegar słoneczny oraz ptaszarnię. Powstały wtedy Ogród Botaniczny założony został na terenie średniowiecznej osady flisaków i rybaków. Pierwsze zwierzęta sprowadzone zostały do Ogrodu w roku 1965 – były to lamy, papuga ara oraz jak tybetański.

Od tamtej pory oprócz bogatej kolekcji roślin, można tu było także zobaczyć coraz bardziej rozbudowaną kolekcję zwierząt egzotycznych. Ogród został otwarty dla zwiedzających, którzy chętnie korzystali z możliwości podziwiania przyrody w centrum Torunia. W latach 90. XX w. ogród zaczął prężnie się rozwijać – powstawały nowe wybiegi, pojawiały się nowe gatunki roślin oraz zwierząt, rozpoczęto także prowadzenie szeroko zakrojonej dydaktyki przyrodniczej. Ze względu na zmianę charakteru tego miejsca, dokonano także zmiany nazwy Ogrodu Botanicznego na Ogród Zoobotaniczny. W 2009 r. nasza placówka przyjęta została do grona najlepszych europejskich ogrodów zoologicznych i akwariów EAZA (European Association of Zoos and Aquaria), co daje jej możliwość dalszego rozwoju.

Obecnie w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu można podziwiać 250 zwierząt należących do ok. 80 gatunków, w tym wiele skrajnie narażonych na wyginięcie jak np. lemury wari czarnobiałe, kiśćce annamskie czy szpaki balijskie, które obecnie zachowały się już tylko w ogrodach zoologicznych.

Ogród posiada również ciekawą ofertę różnorodnych zajęć dydaktycznych, dostosowanych do uczestników w różnym wieku. Możliwe jest również zwiedzanie z przewodnikiem, który przedstawi różne ciekawostki związane z posiadanymi przez nas zwierzętami.

Ogród Zoobotaniczny od kilku lat bardzo intensywnie się rozwija. Powstało nowe ogrodzenie wokół Ogrodu oraz nowe pomieszczenia i wybiegi dla zwierząt. Na uwagę zasługuje nowoczesny wybieg dla niedźwiedzi himalajskich, zmodernizowane wnętrze herpetarium, zewnętrzne woliery dla małpek z grupy pazurkowców oraz woliery dla kotowatych. Przyjęcie toruńskiego Ogrodu do EAZA nadało rozwojowi Ogrodu nowy kierunek – zaangażowanie w ochronę gatunkową zwierząt i programy hodowlane EEP i ESB. Z uwagi na małą powierzchnię areału – ok. 4 ha oraz brak dodatkowych terenów pod rozbudowę, zdecydowaliśmy się na węższą specjalizację związaną z hodowlą zwierząt mniejszych gabarytowo należących do gatunków zagrożonych wyginięciem. Dzięki projektowi rewitalizacji, wyremontowano alejki, postawiono nowe ławki i kosze na śmieci, wybudowano plac zabaw dla dzieci, fontannę oraz altanę dydaktyczną. Usypano wyspę lemurów oraz wybudowano dla nich domek zimowy.

Nowa infrastruktura pozwala na organizowanie licznych imprez i festynów rodzinnych, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających. W okresie letnim prowadzone są również przejażdżki konne oraz funkcjonuje sklepik, w którym można zaopatrzyć się w jedzenie i napoje.

Galeria:

Zdjęcia przekazane przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Ogród Zoobotaniczny w Toruniu
ul. Bydgoska 7, 87-100 Toruń

Telefon kontaktowy: (56) 622-42-10
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.zoo.torun.pl  

Parking dla autobusów:

ul. Bulwar Filadelfijski 11/15

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Cena biletu wstępu do Ogrodu w miesiącach IV-X: Normalny 8 zł Ulgowy 5 zł
Zajęcia dydaktyczne w miesiącach IV-X: 6,50 zł
Cena biletu wstępu do Ogrodu w miesiącach XI-III: Normalny 6 zł Ulgowy 4 zł
Zajęcia dydaktyczne w miesiącach IV-X: 5 zł

Cennik przewodników:

Wynajęcie przewodnika: 45 zł od grupy

Minimalny czas zwiedzania:

60 min

Maksymalny czas zwiedzania:

120 min

Godziny i dni otwarcia:

V-VIII: 10.00-19.00
IV, IX, X: 10.00-18.00
XI-III: 10.00-16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Możliwość udziału zajęciach dydaktycznych (zapisy pod numerem telefonu 56-654-02-26)
Możliwość wynajęcia przewodnika po Ogrodzie

Stałe ekspozycje:

Galeria Sztuki Przyrodniczej: kilka wystaw w ciągu roku

 Planowane wydarzenia:

Marzec – warsztaty wielkanocne
Czerwiec – Dzień dziecka, Festyn Rodzinny, Dzień Owada
Sierpień – festyn rodzinny
Listopad – „Dzień bez futra”, zajęcia z przedstawicielami Służby Celnej
Grudzień – warsztaty bożonarodzeniowe (zajęcia przeznaczone dla grup zorganizowanych)
Prosimy o śledzenie naszej strony internetowej oraz profilu na Facebooku w celu zapoznania się z ofertą i dokładnymi terminami organizowanych imprez
www.zoo.torun.pl

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Reklama 

Ostatnio zmieniany czwartek, 24 styczeń 2019 10:24

Artykuły powiązane

  • Rancho pod Olszyną Rancho pod Olszyną
    Szukasz pomysłu na ciekawą lekcję przyrody w plenerze lub niezapomnianą wycieczkę integracyjną? Zapraszamy do udziału w wyjątkowych, interaktywnych zajęciach przyrodniczych dla uczniów szkół podstawowych i przedszkoli w naszym ośrodku.
  • Zimowe harce w ZOO – W drodze na Północ Zimowe harce w ZOO – W drodze na Północ
    W niedzielę 09 grudnia zapraszamy do płockiego Ogrodu Zoologicznego na „Zimowe harce w ZOO – W drodze na Północ” W tym dniu w godzinach 11-14 na gości czekać będzie mnóstwo ciekawych atrakcji:- Manufaktura ekologicznych ozdób świątecznych - warsztaty plastyczne: śnieżyca w słoiku, kula śniegowa, bombki, kartki świąteczne oraz wspólne ubieranie choinki,- Świąteczna poczta - napisz i wyślij list do Świętego Mikołaja,

26 Rybaki
Toruń, kujawsko-pomorskie.
Polska ,87-100
+48 56 622 42 10
poniedziałek: 10:00–18:00,wtorek: 10:00–18:00,środa: 10:00–18:00,czwartek: 10:00–18:00,piątek: 10:00–18:00,sobota: 10:00–18:00,niedziela: 10:00–18:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation