piątek, 24 listopad 2017 13:52

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Oceń ten artykuł
(5 głosów)
Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza wycieczki szkolne Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza wycieczki szkolne
Ośrodek Chopinowski w Szafarni ma na celu popularyzację postaci Fryderyka Chopina i jego twórczości.

Ośrodek powstał dla upamiętnienia dwóch wakacyjnych wizyt Fryderyka Chopina u rodziny Dziewanowskich w Szafarni w 1824 i 1825 roku. Pod wpływem uroku krajobrazu dobrzyńskiej wsi oraz wielu przygód, humorystycznie opisanych w Kurierze Szafarskim, Chopin zaczął komponować pierwsze mazurki, inspirowane muzyką ludową, z którą zetknął się podczas ludowych obrzędów i wycieczek po naszym regionie. 

Ośrodek Chopinowski mieści się w zabytkowym dziewiętnastowiecznym pałacu otoczonym malowniczym parkiem o powierzchni trzech hektarów, z sześcioma pomnikami przyrody (m.in. "Lipa Chopina" i "Dęby Dziewanowskich"). W Ośrodku mieści się sala koncertowa, sala muzealna z wystawami dotyczącymi życia i twórczości Fryderyka Chopina, stylowe pokoje do ćwiczeń i saloniki z pianinami. Najprawdopodobniej w czasie pobytu Chopina w Szafarni istniała już - zachowana do dzisiaj - skromna oficyna, mieszcząca się po prawej stronie pałacyku. 

Ośrodek prowadzi przede wszystkim działalność koncertową. W soboty o godzinie 17.00 odbywają się tu koncerty muzyki poważnej, jazzowej i rozrywkowej, na które publiczność może dojechać z Torunia specjalnym Chopin Busem. Ośrodek prowadzi także działalność edukacyjną, w ramach której organizowane są różnorodne, poświęcone kompozytorowi audycje muzyczne z muzyką na żywo skierowane do grup młodzieży szkolnej, dzieci i osób dorosłych. 
W Ośrodku odbywają się też inne artystyczne wydarzenia, takie jak: wystawy, spotkania autorskie, przedstawienia teatralne, kursy mistrzowskie, warsztaty muzyczne, konkurs wiedzy o Fryderyku Chopinie, konkurs recytatorski, a także prestiżowy, posiadający 25-letnią tradycję Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży. Zwiedzający zainteresowani postacią kompozytora mogą wzbogacić swoją wiedzę, korzystając z bogatego zbioru biblioteki, audioprzewodnika oraz wystaw. W Ośrodku działa także kawiarnia, w której można napić się aromatycznej kawy żołędziowej, takiej, jaką pijał w tym miejscu Fryderyk Chopin. 
Szafarnia jest też miejscem aktywności turystycznej, znajduje się na polskim odcinku Szlaku św. Jakuba (Camino de Santiago).

 

Galeria fotografii:

Fotografie: Ośrodek Chopinowski w Szafarni

 

Oferta edukacyjna:

Bogaty wybór tematów audycji, informacje i ciekawostki o życiu kompozytora, muzyka Fryderyka Chopina na żywo w wykonaniu pianisty, scenariusze zajęć dostosowane do wieku odbiorców, zadania aktywizujące uczestników, film o wakacjach Fryderyka Chopina w Szafarni, przewodnicy o wykształceniu pedagogicznym i muzycznym, mający doświadczenie w nauczaniu dzieci i młodzieży. 
Tematy audycji do wyboru: 

1. Fryderyk Chopin – geniusz wszechstronny 

To interesująca opowieść o najważniejszych wydarzeniach z biografii kompozytora, od urodzenia aż do śmierci, przeplatana różnorodnymi gatunkowo utworami z kolejnych etapów twórczości kompozytora. 

2. Szafarnia w oczach Chopina 

Audycja dotycząca historycznego pobytu Fryderyka Chopina w Szafarni, podczas której słuchacze usłyszą fragmenty redagowanego przez kompozytora „Kuriera Szafarskiego", dowiedzą się jak młody Fryderyk spędzał czas na wakacjach w Szafarni oraz poznają informacje o gospodarzach Szafarni - rodzinie Dziewanowskich. 

3. Chopin -romantyk - patriota 

Audycja przedstawiająca postawę Chopina wobec najważniejszych dziejowych wydarzeń XIX wieku, wzbogacona o informacje historyczne dotyczące burzliwej historii Polski, ukazująca relacje Chopina z przedstawicielami świata literackiego XIX w., m.in. A. Mickiewiczem, J. Słowackim, C.K. Norwidem, M. Mochnackim, G. Sand. Urozmaicona fragmentami dzieł literackich epoki romantyzmu oraz utworami muzycznymi podkreślającymi dramatyzm sytuacji politycznej. 

4. Chopin dla dorosłych 

Audycja ukazująca interesujące szczegóły z osobistego życia kompozytora, jego relacje z kobietami i innymi wybitnymi postaciami XIX wieku. Dzięki fragmentom zabawnej i wzruszającej korespondencji z najbliższymi daje możliwość poznania kompozytora z prywatnej, mniej znanej strony oraz jest okazją do wglądu w towarzyskie życie salonowych elit. 

5. Ludowe inspiracje Chopina 

Audycja ukazująca wpływ polskiej muzyki ludowej na twórczość kompozytora. Zawiera ciekawe informacje na temat folkloru ziemi dobrzyńskiej, tańców narodowych, ludowych obrzędów, w których uczestniczył Chopin podczas pobytu w Szafarni. W trakcie audycji zaprezentowane zostaną słynne mazurki oraz inne utwory kompozytora inspirowane muzyką ludową. 

6. Audycja dla najmłodszych 

To pierwsze spotkanie z postacią Fryderyka Chopina i muzyką poważną, będące wprowadzeniem w czarujący świat muzyki klasycznej. To ciekawe i uaktywniające zajęcia dla przedszkolaków, których celem jest uwrażliwienie na piękno muzyki poprzez zabawę metodą aktywnego słuchania. 

7. Skarbiec pieśni Chopina 

Propozycja dla miłośników muzyki wokalnej. W trakcie audycji zaprezentowane są najbardziej znane, różnorodne tematycznie i stylistycznie pieśni kompozytora do słów polskich poetów epoki romantyzmu w wykonaniu wokalistki z towarzyszeniem fortepianu.

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Ośrodek Chopinowski w Szafarni

Szafarnia 1, 87-404 Radomin

Telefon kontaktowy: 56 682 79 30
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

www.szafarnia.art.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

5zł od osoby za wejście do Ośrodka + opłata od grupy za oprawę słowno-muzyczną 50 zł (grupa do 20 osób) lub 100 zł (grupa powyżej 20 osób)

Cennik przewodników: Przewodnik w cenie audycji. 
Przewodnik bez audycji - 20 zł
Minimalny czas zwiedzania: 45 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 godziny

Godziny i dni otwarcia: wtorek – piątek: 8.00 – 16.00 
sobota – niedziela: 12.00 – 16.00 
poniedziałek: nieczynne dla zwiedzających
Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

brak 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Koniecznośc wcześniejszej rezerwacji audycji pod tel.: 662 117 562/e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Audycje odbywają się od godz.10.30 
Ostatnie wejście grup i turystów indywidualnych do Ośrodka na 45 min przed zamknięciem.
Stałe ekspozycje:
 • Wystawa poświęcona życiu i twórczości Fryderyka Chopina. 
 • Wystawa o kobietach życia Chopina. 
 • Wystawa o rodzinie Dziewanoskich. 
 • Wystawa o historii Ośrodka Chopinowskiego i Szafarni. 
 • Pokoje gościnne. 
 • Wirtualny spacer po miejscach związanych z Chopinem
Planowane wydarzenia:

Mikołajki dla szkół i przedszkoli, Zimowisko ze zwiedzaniem Warszawy.

 

 Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 09:48

Artykuły powiązane

 • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
  Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
 • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
  Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.


Szafarnia, kujawsko-pomorskie.
Polska ,87-404
+48 56 682 79 30
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 08:00–16:00,środa: 08:00–16:00,czwartek: 08:00–16:00,piątek: 08:00–16:00,sobota: 12:00–16:00,niedziela: 12:00–16:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation