poniedziałek, 17 październik 2016 09:43

Jaskinia Wierzchowska Górna

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Jaskinia Wierzchowska Górna Jaskinia Wierzchowska Górna
  Jaskinia Wierzchowska Górna to nie tylko najdłuższa trasa jaskiniowa w Polsce, ale też idealne miejsce, gdzie z klasą poszerzamy wiedzę i  rozbudzamy nowe zainteresowania i pasje. 

Geografia, przyroda, geologia, historia, mineralogia, paleontologia, ekologia – to dziedziny, z których wiedzę w przystępny sposób można przyswoić podczas ekscytującej wędrówki przez labirynt  podziemnych korytarzy i sal. Wyprawa w krainę , gdzie mieszkają: człowiek pierwotny, nietoperze, niedźwiedź jaskiniowy i inne zwierzęta z epoki lodowcowej - to nie tylko aktywna forma edukacji przez zabawę, inspirująca  dzieci do zdobywania wiedzy o prehistorii i walorach krajobrazowych naszej Ojczyzny, ale też doskonała pomoc w realizacji ścieżek edukacyjnych: regionalnej, ekologicznej i prozdrowotnej. Jaskinia Wierzchowska Górna  jako obiekt turystyczny znana jest od pierwszej połowy  XIX wieku. Zyskała popularność w XIX wieku, kiedy zaczęli ją licznie odwiedzać kuracjusze przebywający w pobliskim Ojcowie. Jest jedną z pierwszych jaskiń w Europie przystosowanych do zorganizowanego ruchu turystycznego. Jej bajkowymi korytarzami wiedzie najdłuższa, 700 metrowa, jaskiniowa trasa w Polsce. Prowadzi krętym Przesmykiem Długim poprzez Salę z Kotłami i Hotelik do największej komory jaskiniowej - Sali Balowej i dalej do Sali Człowieka Pierwotnego. Ściany i strop komór pokrywają ciekawe formy krasowe i  szata naciekowa  – kotły wirowe,  stalaktyty, stalagmity , draperie.  Stałymi mieszkańcami tego podziemnego świata są nietoperze (podkowce małe) i pająki (meta Menardi). Prowadzone już w XIX wieku badania naukowe dowiodły, że w okresie neolitu, czyli 7 tysięcy lat temu zamieszkiwali tu ludzie. O osadnictwie świadczą liczne znaleziska: ślady dawnych ognisk, resztki naczyń oraz prehistoryczne narzędzia. Odkryto również kości niedźwiedzi i reniferów jaskiniowych, hieny i innych zwierząt epoki lodowcowej.

Jaskinię zamieszkuje pięć gatunków nietoperzy i pająki. Niektórych turystów zachwycają one, ale innych porządnie potrafią wystraszyć. Dodatkową atrakcją dla turystów jest specjalna wystawa. Prezentowane są na niej narzędzia z epoki kamienia oraz kości dawnych zwierząt zamieszkujących jaskinię. Przemierzając kolejne korytarze turyści oglądają makiety plejstoceńskich zwierząt, a także ludzi pierwotnych. Pochodzą stąd m.in. kości niedźwiedzia jaskiniowego, z których zmontowany szkielet stanowi cenny okaz Muzeum Przyrodniczego PAN w Krakowie. Największe wrażenie, szczególnie na najmłodszych turystach może wywrzeć spotkanie z prawdziwym jaskiniowcem, Dziadkiem Neolitosem. Prehistoryczny mieszkaniec groty opowiada odwiedzającym, jak przed tysiącami lat w okresie paleolitu i neolitu wyglądało życie zamieszkujących tu ludzi. Jaskinia posiada status pomnika przyrody na terenie Jurajskiego Parku Krajobrazowego "Dolinki Podkrakowskie", stanowiąc jeden z kluczowych punktów programu turystyczno-rekreacyjnego pod nazwą Pierścień Jurajski. Położona jest w Dolinie Kluczwody - pełnej zieleni na wiosnę i w lecie, jesienią mieniącą się pięknymi barwami, zimą urzekającą ostańcowymi krajobrazami. U wejścia do Doliny Kluczwody możemy zobaczyć, gdzie niegdyś wzdłuż potoku Kluczwody przebiegała granica pomiędzy Rosją a Austrią.

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Jaskinia Wierzchowska Górna.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Jaskinia Wierzchowska Górna

Położenie jaskini: Dolina Kluczwody na terenie wsi Wierzchowie 
k. Białego Kościoła (gmina Wielka Wieś- kod pocztowy 32 - 830) ok. 16 km 
na pn. – zach. od Krakowa, przy trasie 94  Kraków - Olkusz).

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska, woj. małopolskie.

GPS (parking) N 50°10'09" E 19°48'22"

Telefon kontaktowy: + 48 12 411 07 21 Organizator zwiedzania: Biuro Usług Turystycznych Gacek, Kraków, ul. Bandurskiego 16/11
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.gacek.pl ; www.jaskiniawierzchowska.pl

Parking dla autobusów:

Należy z drogi krajowej 94 skręcić w Białym Kościele w kierunku Zabierzowa 
i dojechać do wsi Wierzchowie, gdzie zostawiamy autokar na bezpłatnym parkingu i pieszo w ok. 10 min spacerem - wygodnym chodnikiem ul. Spacerową - do wejścia do jaskini.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:
 • NOWOŚĆ!!! PREHISTORYCZNI ARTYŚCI W JASKINI WIERZCHOWSKIEJ - warsztaty MALOWANIA NA KAMIENIU (malujemy naturalnymi barwnikami) - Cena 30,00 PLN/os dla grupy od 30 osób.
 • SPOTKANIE Z PREHISTORIĄ W JASKINI WIERZCHOWSKIEJ. Cena 33,00 PLN/os dla grupy od 30 osób.
 • OLIMPIADA JASKINIOWCÓW Cena 39,00 PLN/os dla grupy od 40 osób.
 • SURVIVALOWA PRZYGODA Cena 44,00 PLN/ os. dla grupy od 40 osób.
 • POSZUKIWANIE JASKINIOWYCH SKARBÓW Cena 35,00 PLN/ os. dla grupy od 40 osób
 • UCZYMY SIĘ BAWIĄC Cena 38,00 PLN/ os. dla grupy od 40 osób.
 • CO W TRAWIE PISZCZY? Czyli edukacja ekologiczna dla przedszkolaków Cena 27,00 PLN/ os. dla grupy od 40 osób.
 • PIKNIK POD JASKINIĄ WIERZCHOWSKĄ Cena 28,00 PLN/ os. dla grupy od 30 osób.
 • POŻEGNANIE LATA czyli święto pieczonego ziemniaka Cena 29,00 PLN/ os. dla grupy od 40 osób.
 • ANDRZEJKOWY BAL JASKINIOWY Cena 38,00 PLN/os dla grupy 40 os. z poczęstunek (drożdżówki, herbata) Cena 40,00 PLN/os dla grupy 40 os. z poczęstunek (pieczona kiełbasa, ketchup, chleb herbata ).
 • MIKOŁAJKI JASKINIOWE Cena 38,00 PLN/os dla grupy 40 os. z poczęstunek (drożdżówki, herbata) Cena 40,00 PLN/os dla grupy 40 os. z poczęstunek (pieczona kiełbasa, ketchup, chleb herbata ).
 • KARNAWAŁOWY BAL JASKINIOWY Cena 35,00 PLN/os dla grupy 40 os. z poczęstunek (drożdżówki, herbata) Cena 38,00 PLN/os dla grupy 40 os. z poczęstunek (pieczona kiełbasa, ketchup, chleb herbata ).

Ceny obowiązują do 30.06.2017 r. Szczegółowy opis imprez http://www.jaskiniawierzchowska.pl/index.php?strona=44

Cennik przewodników:

Wykwalifikowany przewodnik w  cenie biletu wstępu.

Minimalny czas zwiedzania:

45 minut  - standardowa trasa turystyczna. Długość trasy - ok. 700 m – najdłuższa trasa jaskiniowa w Polsce!

Maksymalny czas zwiedzania:

4 godziny (dotyczy imprez edukacyjno – rekreacyjnych połączonych 
ze zwiedzaniem Jaskini Wierzchowskiej)

Godziny i dni otwarcia:

- od 9.IV - 30.IV w godz. 9:00 – 16:00
- od 1.V - 31.VIII w godz. 9:00 – 17:00
- od 1.IX - 31.X w godz. 9:00 – 16:00
- od 2.XI - 30.XI w godz. 9:00 – 15:00
również we wszystkie weekendy 1-go kwartału [z wyłączeniem pierwszego
weekendu stycznia] w godz. 10:00 – 15:00

Grupy zorganizowane - w w/w terminach (wskazana wcześniejsza telefoniczna rezerwacja) bądź poza nimi po wcześniejszym uzgodnieniu warunków z Organizatorem zwiedzania

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Rezerwacji można dokonać telefonicznie 12 411 07 21 lub mailowoTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Temperatura wewnątrz stała +7,8oC. Wilgotność ok. 90 - 98 %. Trasa oświetlona elektrycznie. Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem. Trasa jest bezpieczna oraz dobrze oświetlona.

Stałe ekspozycje:

Wewnątrz ekspozycje skamieniałości Jury oraz kości zwierząt epoki plejstocenu (m.in. niedźwiedzia jaskiniowego, nosorożca, mamuta), form naciekowych, kalcytu oraz dot. archeologii. Urozmaiceniem są makiety zwierząt okresu zlodowaceń oraz Człowieka Pierwotnego. Atrakcją są nietoperze oraz pająki meta menardi.

 Planowane wydarzenia:

SPOTKANIE Z PREHISTORIĄ: cały rok

POSZUKIWANIE JASKINIOWYCH SKARBÓW: cały rok

OLIMPIADA JASKINIOWCÓW: kwiecień- październik

DZIEŃ DZIECKA: początek czerwca – polecana opcja „Spotkanie z Prehistorią”  lub standardowe zwiedzanie   z ogniskiem z pieczeniem kiełbasek

UCZYMY SIĘ BAWIĄC – GRY I ZABAWY W PLENERZE: kwiecień – październik

SURVIVALOWA PRZYGODA: kwiecień-październik

ANDRZEJKOWY BAL JASKINIOWY: od połowy do końca listopada

MIKOŁAJKI JASKINIOWE: koniec listopada, początek grudnia

PIKNIK POD JASKINIĄ WIERZCHOWSKĄ – POŻENANIE LATA: wrzesień, październik

KARNAWAŁOWY BAL JASKINIOWY: styczeń, luty 2017

 

Imprezy jak w opisach  powyżej lub na stronie www.gacek.pl

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:06

Artykuły powiązane

 • Kopalnia Soli „Wieliczka”. Najlepsze pomysły na wycieczki z dziećmi. Kopalnia Soli „Wieliczka”. Najlepsze pomysły na wycieczki z dziećmi.
  Poznaj je i zaplanuj niezapomniany czas z rodziną! Dokąd się wybrać na rodzinną wycieczkę? W jaki sposób zaplanować wolny czas, aby dzieci się nie nudziły? W tym artykule podpowiemy Ci jak połączyć przyjemne z pożytecznym, aktywnie spędzić czas i poznać jeden z najcenniejszych polskich zabytków.
 • Kopalnia Soli „Wieliczka” Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice! Kopalnia Soli „Wieliczka” Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice!
  Dokąd zabrać uczniów na jednodniową lub dwudniową wycieczkę szkolną? Jak ją zaplanować aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zrealizować cele edukacyjne? Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub wychowawca to z pewnością zadajesz sobie te pytania. Idealnym miejscem na taki wyjazd jest Kopalnia Soli w Wieliczce.

21 Spacerowa
małopolskie.
Polska ,32-089
poniedziałek: 09:00–17:00,wtorek: 09:00–17:00,środa: 09:00–17:00,czwartek: 09:00–17:00,piątek: 09:00–17:00,sobota: 09:00–17:00,niedziela: 09:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

Psierociniec. Kocia lista...

on 22 sierpień 2019
Psierociniec. Kocia lista życzeń - recenzja

Remik, pies poeta, którego wiersze zmieniają rzeczywistość, zostaje porwany! Autorami spisku są przebiegłe i samolubne...

Strzeżcie się, smoki! - r...

on 20 sierpień 2019
Strzeżcie się, smoki! - recenzja

Claudette, nieustraszona pogromczyni olbrzymów i smoków, nie boi się żadnego niebezpieczeństwa, jest na bakier z...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation