środa, 21 czerwiec 2017 15:25

Apteka pod Orłem

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Apteka Pod Orłem zaprasza wycieczki szkolne Apteka Pod Orłem zaprasza wycieczki szkolne
Bazą scenariusza wystawy są wspomnienia Tadeusza Pankiewicza, właściciela apteki i świadka wydarzeń, opublikowane po raz pierwszy tuż po wojnie w książce Apteka w getcie krakowskim.

Ekspozycja zajmuje wszystkie pomieszczenia dawnej apteki, a pierwotne funkcje użytkowe poszczególnych sal stanowią bazę do analizy wątków z historii getta, postaci Tadeusza Pankiewicza oraz pracujących z nim Ireny Droździkowskiej, Aurelii Danek-Czortowej i Heleny Krywaniuk.
W izbie ekspedycyjnej zwiedzający pozna historię miejsca i ludzi, w sali recepturowej odkryje różnorodne recepty na przeżycie w rzeczywistości getta, w pokoju dyżurnym spotka Tadeusza Pankiewicza, świadka i kronikarza Zagłady, w materialni poczuje atmosferę Apteki jako miejsca spotkań i schronienia dla mieszkańców getta. Wreszcie w laboratorium zmierzy się z powojenną historią pamięci i niepamięci o krakowskich Żydach.
Personel apteki był w latach 1941–1943 świadkiem dokonywanego przez okupanta aktu niszczenia wielowiekowej historii krakowskich Żydów. Zasługą Pankiewicza i jego współpracownic jest to, że nie pozostawali obojętni na ludzkie cierpienie, udzielali pomocy potrzebującym, a po wojnie świadczyli o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się w krakowskim getcie.
Wystawa Apteka Tadeusza Pankiewicza w getcie krakowskim składa się z sześciu części prezentowanych w dawnych pomieszczeniach aptecznych. Niestety, po likwidacji apteki w latach 60. XX w. zniszczeniu uległo także jej wyposażenie. Meble, sprzęty i naczynia apteczne, które znajdują się obecnie w muzeum, zostały zrekonstruowane na podstawie zachowanej dokumentacji i relacji świadków. Autorzy ekspozycji starali się jak najwierniej oddać charakter wystroju apteki Pod Orłem, a obok rekonstrukcji prezentowane są oryginalne przedmioty z epoki oraz kilka odnalezionych obiektów, pochodzących z dawnej apteki Pankiewiczów. Uzupełnienie aranżacji stanowią filmy, prezentacje multimedialne, zdjęcia i dokumenty związane z historią apteki oraz historią getta i Zagłady Żydów krakowskich. Autorzy oparli się na wspomnieniach Tadeusza Pankiewicza Apteka w getcie krakowskim, relacjach z czasów Zagłady zgromadzonych w archiwach Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie oraz innych wspomnieniach, pamiętnikach i świadectwach tego czasu, jak również notacjach audio i wideo.
Podstawowym kluczem do poznania wystawy jest sama apteka, odtworzony układ jej wnętrza. Miejsce, meble i sprzęty apteczne stanowią nośniki informacji, za pomocą których zwiedzający dociera do kryjącej się w nich historii. Tak jak najważniejsza działalność apteki w czasie wojny odbywała się w ukryciu, tak teraz zwiedzający musi wykonać pracę polegającą na odszukaniu właściwych treści. W szufladach mebli aptecznych została ukryta część informacyjna wystawy: eksponaty, zdjęcia i dokumenty. Odnalezienie ich, zestawienie z własną wiedzą i pamięcią o tym czasie jest zadaniem widza.

Fotografie: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Apteka pod Orłem

plac Bohaterów Getta 18, 30-547 Kraków

Telefon kontaktowy:

12 656-56-25

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.mhk.pl/oddzialy/apteka-pod-orlem 

Parking dla autobusów:

Nie

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Ceny biletów na wystawę: 
normalny 10 zł 
ulgowy 8 zł 
grupowy, szkolny 7 zł 
grupowy (dorośli) 8 zł 

Wstęp wolny w poniedziałki.

Cennik przewodników:

oprowadzanie po wystawie 85 zł od grupy + bilety wstępu

Minimalny czas zwiedzania:

60min

Maksymalny czas zwiedzania:

90 min

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek 10.00-14.00 
wtorek - niedziela 9.00-17.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://www.mhk.pl/przedszkola-szkoly 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

oprowadzanie po wystawie 85 zł od grupy + bilety wstępu 
lekcje muzealne 100 zł od grupy 

Wstęp wolny w poniedziałki. 

Bilety będzie nabyć w kasie oddziału lub w Centrum Obsługi Zwiedzających, Sukiennice, Rynek Główny 1. 
Rezerwacja usługi przewodnickiej (oprowadzanie) na stronie www.bilety.mhk.pl

Stałe ekspozycje:

Na podstawie wspomnień Tadeusza Pankiewicza, właściciela apteki stworzony został oddział w jej dawnych pomieszczeniach. Przybliża on losy budynku, oraz ludzi w nim pracujących, sposobów na przeżycie getta. Całość wyposażenia apteki została zrekonstruowana na podstawie zachowanych informacji i relacji świadków. Uzupełniają je zachowane oryginalne sprzęty, materiały multimedialne, zdjęcia, Część informacji ukryta została w samych meblach, a ich odnalezienie jest zadaniem zwiedzającego.

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 maj 2019 11:14

Artykuły powiązane

  • Kopalnia Soli „Wieliczka”. Najlepsze pomysły na wycieczki z dziećmi. Kopalnia Soli „Wieliczka”. Najlepsze pomysły na wycieczki z dziećmi.
    Poznaj je i zaplanuj niezapomniany czas z rodziną! Dokąd się wybrać na rodzinną wycieczkę? W jaki sposób zaplanować wolny czas, aby dzieci się nie nudziły? W tym artykule podpowiemy Ci jak połączyć przyjemne z pożytecznym, aktywnie spędzić czas i poznać jeden z najcenniejszych polskich zabytków.
  • Kopalnia Soli „Wieliczka” Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice! Kopalnia Soli „Wieliczka”  Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice!
    Dokąd zabrać uczniów na jednodniową lub dwudniową wycieczkę szkolną? Jak ją zaplanować aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zrealizować cele edukacyjne? Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub wychowawca to z pewnością zadajesz sobie te pytania. Idealnym miejscem na taki wyjazd jest Kopalnia Soli w Wieliczce.
Więcej w tej kategorii: « Zamek Królewski na Wawelu Barbakan »

18 plac Bohaterów Getta
Kraków, małopolskie.
Polska ,33-332
+48 12 656 56 25
poniedziałek: 10:00–14:00,wtorek: 09:00–17:00,środa: 09:00–17:00,czwartek: 09:00–17:00,piątek: 09:00–17:00,sobota: 09:00–17:00,niedziela: 09:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation