poniedziałek, 24 lipiec 2017 08:48

Wieża Ratuszowa

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Wieża Ratuszowa w Krakowie zaprasza wycieczki szkolne Wieża Ratuszowa w Krakowie zaprasza wycieczki szkolne
Gotycka wieża z XIV w. ocalała ze zburzonego w XIX w. ratusza. Niegdyś znajdowały się w niej Izby Pańska i Ławnicza, oraz więzienie.

Obecnie prezentowane są tutaj pamiątki związane z historią miasta. Zachowały się także unikatowe gmerki- znaki umieszczane na pieczęciach czy budowlach przez autorów dzieł.

Pierwsza wzmianka o architektonicznym symbolu potęgi, władzy i prestiżu politycznego Krakowa pochodzi z 1316 roku. W średniowieczu budowla była stale rozbudowywana. Rajcy miejscy w 1454 roku sprowadzili z Torunia mistrza Jana do prac przy budowie dachu, wówczas to najprawdopodobniej kończono prace przy budowie obiektu. Rozbudowywany jeszcze w XV stuleciu, a następnie powiększony o obszerną część renesansową w połowie XVI wieku, ratusz przetrwał do roku 1820, to jest do czasu zburzenia. W 1967 roku po kompleksowej konserwacji, która podkreśliła gotycki charakter budowli, obiekt przekazano w "administrację i użytkowanie" Muzeum Historycznemu miasta Krakowa.
Do 70-metrowej budowli, wzniesionej z cegły i kamienia wchodzimy szerokimi schodami, ujętymi po bokach kamiennymi rzeźbami dwóch lwów, pochodzącymi z parku pałacowego w Pławowicach. Sala parterowa służyła niegdyś jako miejsce zasobnego skarbca, gdzie przechowywano insygnia władzy rajców oraz cenne przedmioty ze złota, srebra i cyny. Możemy w niej podziwiać unikatowy zestaw znaków kamieniarskich zwanych gmerkami, pochodzący z 1444 r.
To swego rodzaju zespołowy podpis rzemieślników wieńczących prace budowlane.
Dostęp do górnych pomieszczeń wieży prowadzi wąskim schodami kamiennymi, zlokalizowanymi w grubości potężnego muru. Przestronna sala na pierwszym piętrze, należy do najpiękniejszych wnętrz gotyckich w Krakowie. Restauracja przywróciła mu piękne sklepienie krzyżowo - żebrowe, resztki polichromii i ślady złoceń. Na ścianach znajdują się kamienne ławy, nad którymi w głębokości murów pokazano wnęki zwane almariami. Służą one obecnie jako miejsce eksponowania zachowanych detali kamieniarskich. W sezonie letnim to wspaniałe wnętrze do niedawna wykorzystywano jako miejsce wystaw czasowych. W niedalekiej przyszłości pojawi się tam ekspozycja prezentująca dzieje krakowskiego samorządu i losy jej głównej siedziby.
Sala II piętra niestety nie jest udostępniana publiczności, gdyż znajduje się w niej Stacja Monitoringu Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska. Wnętrze pomieszczenia znacznie wyższe od sali I piętra, nakryte jest stropem drewnianym, kasetonowym i oświetlone trzema ostrołukowymi oknami. Ściany utrzymane są w wątku ceglanym z wmurowanymi kamiennymi elementami architektonicznymi, znalezionymi w trakcie remontu obiektu.
Pomieszczenie III piętra Wieży ma charakter belwederu. Możemy tu podziwiać ekspozycję archiwalnych, urokliwych fotografii autorstwa Ignacego Kriegera, Henryka Hermanowicza i Stanisława Kolowcy, prezentujących krakowski Rynek w początkach minionego stulecia oraz olbrzymie zdjęcie zatytułowane Portret Własny Krakowian Początku Trzeciego Tysiąclecia, wykonane 24 marca 2001 przez Ryszarda Horowitza.
Trudny dostęp do kolejnej, najwyższej udostępnianej od niedawna zwiedzającym kondygnacji, wynagradza zwiedzającym wspaniały widok na panoramę Krakowa. Istnieje tutaj również możliwość dokładniejszego oglądania miasta z "lotu ptaka" przez zainstalowane w pomieszczeniu lunety. Drugą atrakcją jest znajdujący się na środku stary mechanizm zegara ufundowany przez Izbę Rzemieślniczą. Odwiedzający mają możliwość podziwiania wszystkich jego elementów .Dodajmy, że obecny mechanizm zegara sterowany jest falą radiową , odbierającą sygnały z nadajnika z Mainfligen, co zapewnia mu dokładność chodu zgodną z atomowym wzorcem czasu. W przypadku braku zasilania zegar zatrzymuje się i po ponownym dopływie energii ustawia automatycznie mechanizmy wtórne na właściwy czas. Zegar również sam ustawia sobie zmianę czasu z zimowego na letni. Dzięki tym funkcjom mechanizm właściwie nie wymaga konserwacji ani obsługi.
W podziemiach pozostały jeszcze mury dawnych piwnic ratusza, które pełniły ongiś różnorakie funkcje. Główne piwnice zajmowała słynna "Piwnica Świdnicka" zwana również "Indiami", gdzie rada miejska na swój dochód sprzedawała piwo i wino. Jej nazwa została przyjęta od wybornego piwa śląskiego, sprowadzanego ze Świdnicy. Dotrwała ona prawie do czasów zburzenia Ratusza, a od XVIII wieku zaczęła cieszyć się złą sławą wśród krakowian, którzy zwali ją pospolicie "świńską". Nazwy te znalazły nawet oddźwięk w aktach urzędowych, lustracjach i inwentarzach.
Piwnica oddzielona była jedynie murem od lochów więziennych, z którymi sąsiadowała torturia, przeznaczona do przeprowadzania śledztwa za pomocą wyszukanych tortur. Urzędował tu kat miejski, który przy pomocy ceklarzy potrafił wymóc każde zeznanie.
Współcześnie piwnice ratuszowe również mają dwóch gospodarzy. W podziemiach wieży swoją siedzibę ma Scena pod Ratuszem, należąca do Teatru Ludowego oraz kawiarnia.
Udostępnienie tych wnętrz przysporzyło miastu nowego miejsca, pełnego tajemniczości, gdzie spuścizna dziejów i masywność ceglanej konstrukcji tworzą niepowtarzalny nastrój.

Fotografie: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Wieża Ratuszowa

Rynek główny 1, Kraków

Telefon kontaktowy:

(+48) 12 426-43-34, 12 61-92-335, 12 426-41-75

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.mhk.pl/oddzialy/wieza-ratuszowa 

Parking dla autobusów:

Nie

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

grupowy (ulgowy) 5 zł 
grupowy (dorośli) 6 zł

Cennik przewodników:

oprowadzanie 85 zł od grupy + bilety wstępu 
wypożyczenie audioprzewodnika 5 zł

Minimalny czas zwiedzania:

45 min

Maksymalny czas zwiedzania:

60 min

Godziny i dni otwarcia:

Wstęp wolny w poniedziałek. Każdy pierwszy wtorek miesiąca oddział nieczynny. 
Ostatnie wejście 30 min przed zamknięciem. 
Sezon letni (kwiecień- październik): 
poniedziałek- niedziela 10.00-18.30 
Sezon zimowy: 
OD 5 MARCA 
poniedziałek- niedziela 10.30-18.00 
LISTOPAD- GRUDZIEŃ 
poniedziałek- niedziela 12.00-18.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

lekcje muzealne 100 zł od grupy 
warsztaty 120 zł od grupy 
lekcje w terenie 120 zł od grupy 
lekcje w szkole 140 zł od grupy 
zajęcia z Krzysztoforkiem lub Dorotką koszt warsztatu + 200 zł za udział aktora (od grupy)

http://www.mhk.pl/oddzialy/wieza-ratuszowa 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Ostatnie wejście 30 min przed zamknięciem 

Stałe ekspozycje:

brak informacji

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 maj 2019 11:17

Artykuły powiązane

  • Kopalnia Soli „Wieliczka”. Najlepsze pomysły na wycieczki z dziećmi. Kopalnia Soli „Wieliczka”. Najlepsze pomysły na wycieczki z dziećmi.
    Poznaj je i zaplanuj niezapomniany czas z rodziną! Dokąd się wybrać na rodzinną wycieczkę? W jaki sposób zaplanować wolny czas, aby dzieci się nie nudziły? W tym artykule podpowiemy Ci jak połączyć przyjemne z pożytecznym, aktywnie spędzić czas i poznać jeden z najcenniejszych polskich zabytków.
  • Kopalnia Soli „Wieliczka” Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice! Kopalnia Soli „Wieliczka”  Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice!
    Dokąd zabrać uczniów na jednodniową lub dwudniową wycieczkę szkolną? Jak ją zaplanować aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zrealizować cele edukacyjne? Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub wychowawca to z pewnością zadajesz sobie te pytania. Idealnym miejscem na taki wyjazd jest Kopalnia Soli w Wieliczce.
Więcej w tej kategorii: « Stara Synagoga Dzieje Nowej Huty »

1 Rynek Główny
Kraków-Śródmieście, małopolskie.
Polska ,31-042
+48 12 426 43 34
poniedziałek: 10:30–18:00,wtorek: 10:30–18:00,środa: 10:30–18:00,czwartek: 10:30–18:00,piątek: 10:30–18:00,sobota: 10:30–18:00,niedziela: 10:30–18:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation