wtorek, 04 październik 2016 08:09

Pracownia i Muzeum Witrażu

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Witrażu w Krakowie Muzeum Witrażu w Krakowie
W Krakowie mieści się Muzeum Witrażu ze wspaniałą pracownią, w której okna stają się po prostu piękne... 

W Muzeum Witrażu przestrzenie ekspozycyjne przeplatają się z mieszcząca się tu od 1902 roku pracownią witraży. Podczas zwiedzania można obserwować niezmieniony od setek lat proces powstawania witraży. Struktura kamienicy, w której znajduje się teraz Muzeum, a która wybudowana została specjalnie dla potrzeb Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, również pozostała niezmieniona, a każde pomieszczenie ma swoją funkcję w procesie produkcyjnym. Wnętrza kamienicy i wyposażenie pracowni, przez którą wiedzie szlak "żywego Muzeum" zachowały swój oryginalny charakter. 

Pracownia witraży działa nieprzerwanie i nadal wykonuje zlecenia witrażowe – zarówno do przestrzeni sakralnych, jak i świeckich. Zwiedzający mogą zatem oglądać witrażystów przy pracy. Pracownia od ponad stu lat, i nadal, pełni znaczącą kulturotwórczą rolę otrzymując odznaczenia na krajowych i światowych wystawach za najwyższy poziom wykonywanych dzieł. Współpracowali z nią najznamienitsi polscy artyści początku XX wieku: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Karol Frycz, Wojciech Jastrzębowski i Stefan Matejko (bratanek Jana), który był długoletnim dyrektorem artystycznym pracowni. To tu powstały najwybitniejsze dzieła polskiej sztuki witrażu. W Muzeum można też zapoznać się ze stałą ekspozycją, której każdy eksponat ma swoją niezwykłą, barwną jak szkła, z których został zrobiony, historię. Na przykład nasze najcenniejsze dzieło, witraż „Św. Teresa z aniołami" projektu Józefa Mehoffera został wykonany latem 1939 roku i wyruszył na montaż 3 września. Tę i inne historie zwiedzający mogą usłyszeć z ust naszych przewodników-gawędziarzy. 

Do podziwiania udostępniamy również witraże będące aktualnie w toku produkcyjnym, rozłożone na szklanych sztalugach we wszystkich pomieszczeniach pracowni. 
W Muzeum mieści się sklepik z pamiątkowymi witrażykami - wszystkie ręcznie wykonane w naszej pracowni, oraz kawiarnia, gdzie można obejrzeć filmy i animacje o witrażach oczekując na zwiedzanie przy filiżance kawy.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Pracownia i Muzeum Witrażu
Al. Krasińskiego 23
31-111 Kraków

Telefon kontaktowy: 512937979
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumwitrazu.pl
Parking dla autobusów: 1) parking dla autokarów pod Wawelem, odległość 5 min.spacerem
2) parking dla autokarów na ul. 3 maja (na tyłach stadionu Wisły), odl. 5 min.spacerem
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Dla dzieci (szczegóły na stronie: http://muzeumwitrazu.pl/dzieci/dzieci/) 
1) zwiedzanie z przewodnikiem dla min. 20 osobowych grup szkolnych 15 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie) 
2) warsztaty dla dzieci, obejmujące zwiedzanie pracowni i zajęcia plastyczne: 25 zl od dziecka (opiekunowie bezpłatnie) 
3) lekcje muzealne obejmujące zwiedzanie pracowni oraz prezentację nt. historii witrażu lub nt. artystów młodopolskich 25 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie) 
Dla dorosłych 
1) zwiedzaznie z przewodnikiem - ceny zależne od rozmiaru grupy, szczegóły:http://muzeumwitrazu.pl/grupy/grupy/ 
2) warsztaty witrażowe dla dorosłych już od 2 osób, szczegóły: (http://muzeumwitrazu.pl/warsztaty/)

Cennik przewodników: Włączone w ceny powyżej. Muzeum Witrażu można zwiedzać WYŁĄCZNIE Z PRZEWODNIKIEM. Jest to “żywe muzeum”, zwiedzanie obejmuje oglądanie wciąż funkcjonującej pracowni witraży i witrażystów przy pracy.
Minimalny czas zwiedzania: 45 minut (podstawowe zwiedzanie z przewodnikiem) 
Maksymalny czas zwiedzania: 3 godziny - w przypadku warsztatów dla dorosłych
Godziny i dni otwarcia: od wtorku do soboty 12:00 - 18:00, zorganizowane grupy przyjmujemy dodatkowo od wtorku do soboty o godz. 10:00
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Muzeum Witrażu można zwiedzał wyłącznie z przewodnikiem. Prowadzimy też warsztaty dla dzieci i lekcje muzealne (obejmujące zwiedzanie pracowni) Grupy mogą rezerwować termin zwiedzania lub warsztatów mailowo lub telefonicznie. Więcej szczegółów dla wycieczek szkolnych: http://muzeumwitrazu.pl/dzieci/dzieci/ 
Stałe ekspozycje: Dzieła witrażowe autorstwa wybitnych artystów Młodej Polski (Mehoffer, Frycz, Jastrębowski) oraz współczesne, kartony witrażowe
Planowane wydarzenia: brak informacji
Sprawdź kalendarium wydarzeń: KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

Reklama 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 maj 2019 11:09

Artykuły powiązane

  • Kopalnia Soli „Wieliczka” Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice! Kopalnia Soli „Wieliczka”  Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice!
    Dokąd zabrać uczniów na jednodniową lub dwudniową wycieczkę szkolną? Jak ją zaplanować aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zrealizować cele edukacyjne? Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub wychowawca to z pewnością zadajesz sobie te pytania. Idealnym miejscem na taki wyjazd jest Kopalnia Soli w Wieliczce.
  • AMPA - Park Rozrywki dla Dzieci AMPA - Park Rozrywki dla Dzieci
    AMPA - Park Rozrywki dla Dzieci, to miejsce stworzone z myślą o najmłodszych. Na ponad 500 m2 powstała bezpieczna i przyjazna dzieciom sala zabaw, zaprojektowana w taki sposób, by dzieci w różnym wieku (0-11 lat) znalazły atrakcje dopasowane do swoich potrzeb i umiejętności. Centrum sali AMPA to najwyższej klasy, czteropiętrowa konstrukcja zabawowa, wyposażone w szereg atrakcji, między innymi:

23 aleja Zygmunta Krasińskiego
Kraków, małopolskie.
Polska ,33-332
+48 512 937 979

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation