wtorek, 04 październik 2016 08:09

Pracownia i Muzeum Witrażu

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Witrażu w Krakowie Muzeum Witrażu w Krakowie
W Krakowie mieści się Muzeum Witrażu ze wspaniałą pracownią, w której okna stają się po prostu piękne... 

W Muzeum Witrażu przestrzenie ekspozycyjne przeplatają się z mieszcząca się tu od 1902 roku pracownią witraży. Podczas zwiedzania można obserwować niezmieniony od setek lat proces powstawania witraży. Struktura kamienicy, w której znajduje się teraz Muzeum, a która wybudowana została specjalnie dla potrzeb Krakowskiego Zakładu Witrażów S.G. Żeleński, również pozostała niezmieniona, a każde pomieszczenie ma swoją funkcję w procesie produkcyjnym. Wnętrza kamienicy i wyposażenie pracowni, przez którą wiedzie szlak "żywego Muzeum" zachowały swój oryginalny charakter. 

Pracownia witraży działa nieprzerwanie i nadal wykonuje zlecenia witrażowe – zarówno do przestrzeni sakralnych, jak i świeckich. Zwiedzający mogą zatem oglądać witrażystów przy pracy. Pracownia od ponad stu lat, i nadal, pełni znaczącą kulturotwórczą rolę otrzymując odznaczenia na krajowych i światowych wystawach za najwyższy poziom wykonywanych dzieł. Współpracowali z nią najznamienitsi polscy artyści początku XX wieku: Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Karol Frycz, Wojciech Jastrzębowski i Stefan Matejko (bratanek Jana), który był długoletnim dyrektorem artystycznym pracowni. To tu powstały najwybitniejsze dzieła polskiej sztuki witrażu. W Muzeum można też zapoznać się ze stałą ekspozycją, której każdy eksponat ma swoją niezwykłą, barwną jak szkła, z których został zrobiony, historię. Na przykład nasze najcenniejsze dzieło, witraż „Św. Teresa z aniołami" projektu Józefa Mehoffera został wykonany latem 1939 roku i wyruszył na montaż 3 września. Tę i inne historie zwiedzający mogą usłyszeć z ust naszych przewodników-gawędziarzy. 

Do podziwiania udostępniamy również witraże będące aktualnie w toku produkcyjnym, rozłożone na szklanych sztalugach we wszystkich pomieszczeniach pracowni. 
W Muzeum mieści się sklepik z pamiątkowymi witrażykami - wszystkie ręcznie wykonane w naszej pracowni, oraz kawiarnia, gdzie można obejrzeć filmy i animacje o witrażach oczekując na zwiedzanie przy filiżance kawy.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Pracownia i Muzeum Witrażu
Al. Krasińskiego 23
31-111 Kraków

Telefon kontaktowy: 512937979
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumwitrazu.pl
Parking dla autobusów: 1) parking dla autokarów pod Wawelem, odległość 5 min.spacerem
2) parking dla autokarów na ul. 3 maja (na tyłach stadionu Wisły), odl. 5 min.spacerem
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Dla dzieci (szczegóły na stronie: http://muzeumwitrazu.pl/dzieci/dzieci/) 
1) zwiedzanie z przewodnikiem dla min. 20 osobowych grup szkolnych 15 zł od dziecka (opiekunowie bezpłatnie) 
2) warsztaty dla dzieci, obejmujące zwiedzanie pracowni i zajęcia plastyczne: 25 zl od dziecka (opiekunowie bezpłatnie) 
3) lekcje muzealne obejmujące zwiedzanie pracowni oraz prezentację nt. historii witrażu lub nt. artystów młodopolskich 25 zł od ucznia (opiekunowie bezpłatnie) 
Dla dorosłych 
1) zwiedzaznie z przewodnikiem - ceny zależne od rozmiaru grupy, szczegóły:http://muzeumwitrazu.pl/grupy/grupy/ 
2) warsztaty witrażowe dla dorosłych już od 2 osób, szczegóły: (http://muzeumwitrazu.pl/warsztaty/)

Cennik przewodników: Włączone w ceny powyżej. Muzeum Witrażu można zwiedzać WYŁĄCZNIE Z PRZEWODNIKIEM. Jest to “żywe muzeum”, zwiedzanie obejmuje oglądanie wciąż funkcjonującej pracowni witraży i witrażystów przy pracy.
Minimalny czas zwiedzania: 45 minut (podstawowe zwiedzanie z przewodnikiem) 
Maksymalny czas zwiedzania: 3 godziny - w przypadku warsztatów dla dorosłych
Godziny i dni otwarcia: od wtorku do soboty 12:00 - 18:00, zorganizowane grupy przyjmujemy dodatkowo od wtorku do soboty o godz. 10:00
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Muzeum Witrażu można zwiedzał wyłącznie z przewodnikiem. Prowadzimy też warsztaty dla dzieci i lekcje muzealne (obejmujące zwiedzanie pracowni) Grupy mogą rezerwować termin zwiedzania lub warsztatów mailowo lub telefonicznie. Więcej szczegółów dla wycieczek szkolnych: http://muzeumwitrazu.pl/dzieci/dzieci/ 
Stałe ekspozycje: Dzieła witrażowe autorstwa wybitnych artystów Młodej Polski (Mehoffer, Frycz, Jastrębowski) oraz współczesne, kartony witrażowe
Planowane wydarzenia: brak informacji
Sprawdź kalendarium wydarzeń: KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

Reklama 

 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:21

Artykuły powiązane

  • Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA
    Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób promujemy temat pszczół i tajniki ich życia. W naszym Centrum gościmy wycieczki z całej Polski - są to głównie grupy szkolne, wyjazdy kolonijne a także grupy turystyczne z pobliskich Papieskich Wadowic; odwiedzają nas całe rodziny. W niesamowity sposób połączyliśmy tutaj ze sobą historię i nowoczesność; tradycję i innowację.
  • Żydowskie Muzeum Galicja Żydowskie Muzeum Galicja
    Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

23 aleja Zygmunta Krasińskiego
Kraków, małopolskie.
Polska ,33-332
+48 512 937 979

Wyszukaj cel wycieczki z dziećmi na mapie

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

Cała prawda, Dan GEMEINHA...

on 14 czerwiec 2018
Cała prawda, Dan GEMEINHART - recenzja

Mark, trzynastoletni chłopiec, jest śmiertelnie chory – ma raka. Od lat marzył, by wspiąć się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation