wtorek, 04 październik 2016 14:59

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
  Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest pierwszym muzeum zbudowanym od podstaw w powojennej Polsce.

Budynek MOCAK-u powstał w miejscu dawnej fabryki Oskara Schindlera. Autorem projektu jest Claudio Nardi, włoski architekt, nawiązujący do nurtu neomodernistycznego. Muzeum stanowi kompleks budowli o różnych funkcjach i gabarytach, dzieląc się na trzy większe całości. Pomiędzy nimi biegnie wybrukowana droga wykorzystywana do projektów plenerowych. Dzięki tej konfiguracji MOCAK sprawia wrażenie wydzielonego miasteczka.

Ambicją MOCAK-u jest przekonanie odbiorców niezwiązanych profesjonalnie ze sztuką, że jest ona niezbędnym narzędziem pojmowania świata. Chcemy zwalczyć przesądy, według których powinna sprawiać przyjemność, narusza wartości i goni za skandalem. Zaprzyjaźnienie widza ze sztuka jest ważnym celem Muzeum. Do podstawowych zadań MOCAK-u należy przedstawianie twórczości artystów dwóch ostatnich dziesięcioleci w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo etycznych wartości i powiazań z codziennością.

W Muzeum na co dzień można zwiedzić dwie wystawy stałe – Kolekcję MOCAK-u oraz Bibliotekę Mieczysława Porębskiego, a także pięć wystaw czasowych, zmieniających się trzy razy w roku.

Na wystawie Kolekcji MOCAK-u prezentujemy część posiadanych zbiorów. Jej układ zmienia się raz w roku. Każda z odsłon jest przygotowywana pod kątem mediów lub problemów. Inicjując dialog pomiędzy dziełami, staramy się zachować autonomie każdego z nich. W ekspozycji uwzględniamy również dzieła, które korespondują z wystawami czasowymi. Największą atrakcja wystaw Kolekcji MOCAK-u są nowe nabytki. Do jednej z najbardziej monumentalnych i rozpoznawalnych prac należy rzeźba Mirosława Bałki 7+1. Składa się ona z ośmiu elementów w formie walca, a wykonanych z soli. Nie można również zapomnieć o słynnym już „pokoju z literkami” – (praca Między autorstwa Stanisława Dróżdża).

Biblioteka Mieczysława Porębskiego jest jednym z pierwszych projektów zrealizowanych przez MOCAK. Profesor Mieczysław Porębski (1921–2012), wybitny historyk, teoretyk i krytyk sztuki, przekazał Muzeum liczący ponad 5000 woluminów księgozbiór. Pomieszczenie Biblioteki zaaranżowano na wzór gabinetu z krakowskiego mieszkania Profesora.

Oprócz książek w Bibliotece znajdują się także prace malarzy – Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Do każdej wystawy MOCAK wydaje katalogi. W MOCAK Bookstore można znaleźć również inne interesujące publikacje jak eseje historyków sztuki i badaczy kultury. Bardzo fajnym elementem są różnego rodzaju przedmioty artystyczne, reprodukcje prac i pamiątki jak torby, bluzy, notatniki czy naklejki.

MOCAK zaprasza również do korzystania z Biblioteki gromadzącej albumy i przewodniki po muzeach, która jest przyjemnym i kameralnym, świetnie nadającym się do spotkań.

Na terenie Muzeum znajduje się ponadto kawiarnia MOCAK Cafe z kącikiem dla dzieci, wyposażonym w zabawki i książeczki.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

 

Adres:

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Kraków, ul. Lipowa 4

Telefon kontaktowy: 12 263 40 00
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.mocak.pl
Parking dla autobusów: Brak. Ulica Lipowa nie posiada żadnego parkingu, ale nie jest ulica ruchliwą. Dysponujemy szerokim podjazdem, na którym można bezpiecznie wysiąść. 
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 7 zł
Bilet rodzinny – 30 zł
Bilet grupowy normalny – 10 zł
Bilet grupowy ulgowy – 5 zł
Bilet specjalny – 1 zł
We wtorki wstęp wolny.
Cennik przewodników:

Oprowadzanie w języku polskim: 50 zł + bilet wstępu dla każdego zwiedzającego
Oprowadzanie dotyczy wszystkich aktualnie trwających wystaw w Muzeum. Oprowadzania należy rezerwować przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem w Recepcji Muzeum.

Lekcje muzealne dla grup do 25 osób wraz z opiekunem, czas trwania lekcji: 60–90 min, więcej informacji tutaj, 100 zł + bilet wstępu dla każdego zwiedzającego.

Minimalny czas zwiedzania: 60 minut
Maksymalny czas zwiedzania: 180 minut, zależy od zaangażowania
Godziny i dni otwarcia:

wtorek–niedziela 11–19
kasa czynna do godz. 18

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zapraszamy do udziału w lekcjach muzealnych. Po wcześniejszej rezerwacji można skorzystać z warsztatów edukacyjnych. We wtorki wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

W 2014 roku MOCAK został po raz kolejny odznaczony certyfikatem Miejsca Przyjaznego Maluchom. Budynek Muzeum jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Stałe ekspozycje:

Kolekcja MOCAK-u oraz Biblioteka Mieczysława Porębskiego

 Planowane wydarzenia:

brak informacji

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Fotografie: Rafał Sosin

 

Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 07 maj 2019 11:09

Artykuły powiązane

  • Kopalnia Soli „Wieliczka” Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice! Kopalnia Soli „Wieliczka”  Udane wycieczki szkolne. Poznaj ich tajemnice!
    Dokąd zabrać uczniów na jednodniową lub dwudniową wycieczkę szkolną? Jak ją zaplanować aby połączyć przyjemne z pożytecznym i zrealizować cele edukacyjne? Jeśli pracujesz jako nauczyciel lub wychowawca to z pewnością zadajesz sobie te pytania. Idealnym miejscem na taki wyjazd jest Kopalnia Soli w Wieliczce.
  • AMPA - Park Rozrywki dla Dzieci AMPA - Park Rozrywki dla Dzieci
    AMPA - Park Rozrywki dla Dzieci, to miejsce stworzone z myślą o najmłodszych. Na ponad 500 m2 powstała bezpieczna i przyjazna dzieciom sala zabaw, zaprojektowana w taki sposób, by dzieci w różnym wieku (0-11 lat) znalazły atrakcje dopasowane do swoich potrzeb i umiejętności. Centrum sali AMPA to najwyższej klasy, czteropiętrowa konstrukcja zabawowa, wyposażone w szereg atrakcji, między innymi:

5 Przemysłowa
Kraków, małopolskie.
Polska ,33-332
+48 12 263 40 00
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 11:00–19:00,środa: 11:00–19:00,czwartek: 11:00–19:00,piątek: 11:00–19:00,sobota: 11:00–19:00,niedziela: 11:00–19:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation