wtorek, 04 październik 2016 14:59

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK
  Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK jest pierwszym muzeum zbudowanym od podstaw w powojennej Polsce.

Budynek MOCAK-u powstał w miejscu dawnej fabryki Oskara Schindlera. Autorem projektu jest Claudio Nardi, włoski architekt, nawiązujący do nurtu neomodernistycznego. Muzeum stanowi kompleks budowli o różnych funkcjach i gabarytach, dzieląc się na trzy większe całości. Pomiędzy nimi biegnie wybrukowana droga wykorzystywana do projektów plenerowych. Dzięki tej konfiguracji MOCAK sprawia wrażenie wydzielonego miasteczka.

Ambicją MOCAK-u jest przekonanie odbiorców niezwiązanych profesjonalnie ze sztuką, że jest ona niezbędnym narzędziem pojmowania świata. Chcemy zwalczyć przesądy, według których powinna sprawiać przyjemność, narusza wartości i goni za skandalem. Zaprzyjaźnienie widza ze sztuka jest ważnym celem Muzeum. Do podstawowych zadań MOCAK-u należy przedstawianie twórczości artystów dwóch ostatnich dziesięcioleci w kontekście powojennej awangardy i konceptualizmu oraz wyjaśnianie sensu tworzenia sztuki poprzez wskazywanie jej poznawczo etycznych wartości i powiazań z codziennością.

W Muzeum na co dzień można zwiedzić dwie wystawy stałe – Kolekcję MOCAK-u oraz Bibliotekę Mieczysława Porębskiego, a także pięć wystaw czasowych, zmieniających się trzy razy w roku.

Na wystawie Kolekcji MOCAK-u prezentujemy część posiadanych zbiorów. Jej układ zmienia się raz w roku. Każda z odsłon jest przygotowywana pod kątem mediów lub problemów. Inicjując dialog pomiędzy dziełami, staramy się zachować autonomie każdego z nich. W ekspozycji uwzględniamy również dzieła, które korespondują z wystawami czasowymi. Największą atrakcja wystaw Kolekcji MOCAK-u są nowe nabytki. Do jednej z najbardziej monumentalnych i rozpoznawalnych prac należy rzeźba Mirosława Bałki 7+1. Składa się ona z ośmiu elementów w formie walca, a wykonanych z soli. Nie można również zapomnieć o słynnym już „pokoju z literkami” – (praca Między autorstwa Stanisława Dróżdża).

Biblioteka Mieczysława Porębskiego jest jednym z pierwszych projektów zrealizowanych przez MOCAK. Profesor Mieczysław Porębski (1921–2012), wybitny historyk, teoretyk i krytyk sztuki, przekazał Muzeum liczący ponad 5000 woluminów księgozbiór. Pomieszczenie Biblioteki zaaranżowano na wzór gabinetu z krakowskiego mieszkania Profesora.

Oprócz książek w Bibliotece znajdują się także prace malarzy – Jerzego Nowosielskiego, Tadeusza Kantora, Marii Jaremy, Andrzeja Wróblewskiego, Tadeusza Brzozowskiego, Adama Hoffmanna oraz Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Do każdej wystawy MOCAK wydaje katalogi. W MOCAK Bookstore można znaleźć również inne interesujące publikacje jak eseje historyków sztuki i badaczy kultury. Bardzo fajnym elementem są różnego rodzaju przedmioty artystyczne, reprodukcje prac i pamiątki jak torby, bluzy, notatniki czy naklejki.

MOCAK zaprasza również do korzystania z Biblioteki gromadzącej albumy i przewodniki po muzeach, która jest przyjemnym i kameralnym, świetnie nadającym się do spotkań.

Na terenie Muzeum znajduje się ponadto kawiarnia MOCAK Cafe z kącikiem dla dzieci, wyposażonym w zabawki i książeczki.

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

 

Adres:

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Kraków, ul. Lipowa 4

Telefon kontaktowy: 12 263 40 00
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.mocak.pl
Parking dla autobusów: Brak. Ulica Lipowa nie posiada żadnego parkingu, ale nie jest ulica ruchliwą. Dysponujemy szerokim podjazdem, na którym można bezpiecznie wysiąść. 
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: Bilet normalny – 14 zł
Bilet ulgowy – 7 zł
Bilet rodzinny – 30 zł
Bilet grupowy normalny – 10 zł
Bilet grupowy ulgowy – 5 zł
Bilet specjalny – 1 zł
We wtorki wstęp wolny.
Cennik przewodników:

Oprowadzanie w języku polskim: 50 zł + bilet wstępu dla każdego zwiedzającego
Oprowadzanie dotyczy wszystkich aktualnie trwających wystaw w Muzeum. Oprowadzania należy rezerwować przynajmniej z tygodniowym wyprzedzeniem w Recepcji Muzeum.

Lekcje muzealne dla grup do 25 osób wraz z opiekunem, czas trwania lekcji: 60–90 min, więcej informacji tutaj, 100 zł + bilet wstępu dla każdego zwiedzającego.

Minimalny czas zwiedzania: 60 minut
Maksymalny czas zwiedzania: 180 minut, zależy od zaangażowania
Godziny i dni otwarcia:

wtorek–niedziela 11–19
kasa czynna do godz. 18

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zapraszamy do udziału w lekcjach muzealnych. Po wcześniejszej rezerwacji można skorzystać z warsztatów edukacyjnych. We wtorki wstęp do Muzeum jest bezpłatny.

W 2014 roku MOCAK został po raz kolejny odznaczony certyfikatem Miejsca Przyjaznego Maluchom. Budynek Muzeum jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Stałe ekspozycje:

Kolekcja MOCAK-u oraz Biblioteka Mieczysława Porębskiego

 Planowane wydarzenia:

brak informacji

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

Fotografie: Rafał Sosin

 

Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 08:02

Artykuły powiązane

  • Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA
    Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób promujemy temat pszczół i tajniki ich życia. W naszym Centrum gościmy wycieczki z całej Polski - są to głównie grupy szkolne, wyjazdy kolonijne a także grupy turystyczne z pobliskich Papieskich Wadowic; odwiedzają nas całe rodziny. W niesamowity sposób połączyliśmy tutaj ze sobą historię i nowoczesność; tradycję i innowację.
  • Żydowskie Muzeum Galicja Żydowskie Muzeum Galicja
    Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

5 Przemysłowa
Kraków, małopolskie.
Polska ,33-332
+48 12 263 40 00
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 11:00–19:00,środa: 11:00–19:00,czwartek: 11:00–19:00,piątek: 11:00–19:00,sobota: 11:00–19:00,niedziela: 11:00–19:00

Wyszukaj cel wycieczki z dziećmi na mapie

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

Cała prawda, Dan GEMEINHA...

on 14 czerwiec 2018
Cała prawda, Dan GEMEINHART - recenzja

Mark, trzynastoletni chłopiec, jest śmiertelnie chory – ma raka. Od lat marzył, by wspiąć się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation