czwartek, 06 październik 2016 20:59

Muzeum Wsi Radomskiej

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Wsi Radomskiej Muzeum Wsi Radomskiej Beata Polakowska
Małe chatki kryte strzechą, młyny wodne, wiatraki, kościół i dwór... Wspaniała lekcja przeszłości czeka na uczniów w Radomiu.

Muzeum jest samorządową instytucją kultury, wpisaną do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez Samorząd Województwa Mazowieckiego pod nr 21/99.

Muzeum jest instytucją kultury, której celem jest gromadzenie i trwała ochrona dóbr naturalnego i kulturalnego dziedzictwa ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym w zakresie etnologii, antropologii, kultury materialnej i folkloru. 

Obecnie Muzeum Wsi Radomskiej zajmuje obszar o powierzchni 32,5 ha, na którym zestawiono 80 obiektów dawnego budownictwa wiejskiego (chałupy, dwory, kościół, budynki gospodarcze, kuźnie, wiatraki i młyny wodne). Muzeum posia¬da również ponad 16 000 eksponatów ruchomych, wśród których na szczególną uwagę zasługują kolekcje: pojazdów, maszyn rolniczych, uli i narzędzi pszczelarskich, tkanin i sztuki ludowej. 

Muzeum organizuje, bądź współorganizuje wiele imprez plenerowych. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj, transmitowana przez TVP Polonia „Niedziela Palmowa”, „Dzień dziecka”, „Święto Chleba” czy „Festiwal Ziemniaka”. Ponadto w muzeum organizowane są imprezy historyczne, takie jak „Powstanie Styczniowe” czy „Lekcja Historii Polski w Muzeum Wsi Radomskiej”.

Warto nadmienić, iż w trakcie imprez plenerowych na terenie muzeum prowadzone są warsztaty oraz zabawy dla dzieci. Ponadto festyny muzealne to wyjątkowa okazja do obejrzenia maszyn rolniczych przy pracy, oraz do zabawy przy muzyce ludowej, granej na żywo przez kapele i zespoły ludowe.

Jedną z wielu atrakcji Muzeum Wsi Radomskiej jest otwarta niedawno trasa turystyczna, pt. „Zdarzyło się kiedyś nad wodą…”, w ramach której można zwiedzać dwa młyny wodne, chałupę wraz z zagrodą typu „okólnik” oraz tartak.

Od wielu lat muzeum prowadzi zajęcia edukacyjne z zakresu obrzędowości, rzemiosła i sztuki ludowej. Lekcje i warsztaty muzealne cieszą się ogromnym powodzeniem u grup zorganizowanych. Zajęcia prowadzone są przez pedagogów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz grupami osób niepełnosprawnych.

Tematyka lekcji i warsztatów muzealnych obejmuje życie codzienne mieszkańców wsi („Od ziarenka do bochenka”, „Od rośliny do tkaniny”, „Certyfikat pradziadka”, „Z kufra prababci”, „Ceramika”, „Wyrób kwiatów z bibuły”, „Gałganiane zabawki”, „Lekcja kaligrafii”) oraz zajęcia związane z rokiem obrzędowym („Powitanie wiosny”, „Wielki Post i Wielkanoc”, „Pisanki Wielkanocne”, „Święta Katarzyna i Święty Andrzej”, „Legenda o św. Mikołaju”, „Wigilia i Boże Narodzenie”). Stopień trudności zajęć dostosowany jest do wieku osób biorących w nich udział.

W muzeum znajduje się szereg udogodnień dla osób niepełnosprawnych – możliwość zwiedzania przy użyciu audiodeskrypcji dla osób z dysfunkcją wzroku, pawilon wystawowy i obiekt edukacyjny przystosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Fotografie: przekazane przez Muzeum - Barbara Polakowska

 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
ul. Szydłowiecka 30, 26 – 600 Radom

Telefon kontaktowy: (48) 332 92 81
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeum-radom.pl
Parking dla autobusów: Na terenie muzeum.
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet wstępu:
- normalny – 10 zł
- ulgowy – 6 zł
- rodzinny (nie więcej niż 2 osoby dorosłe i 4 dzieci) – 20 zł
- dzieci do 7 roku życia – wstęp bezpłatny
Cennik lekcji muzealnych:
- dzieci do 6 roku życia – 9 zł
- powyżej 6 roku życia – 12 zł
Wynajem terenu na ognisko – 60 zł/godz. (następna godzina: 30 zł)

Cennik przewodników:

1. Obsługa przewodnicka wliczona w cenę biletu wstępu
2. Przewodnik w języku obcym (j. angielski, j. niemiecki, j. rosyjski), na wcześniejsze zamówienie – 70 zł/godz.
3. Obsługa przewodnicka (audiodeskrypcja) dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Minimalny czas zwiedzania: 1 godzina 
Maksymalny czas zwiedzania: 2 godziny
Godziny i dni otwarcia:

1. Od Niedzieli Palmowej do 30 września:
- wtorek – piątek – 9.00 – 17.00
- sobota – niedziela – 10.00 – 18.00
2. Od 1 października do Niedzieli Palmowej:
- wtorek – piątek – 9.00 – 15.30
- sobota – niedziela – 10.00 – 15.00

W poniedziałki wstęp do Muzeum jest bezpłatny. Muzeum nie udostępnia do zwiedzania wystaw czasowych.
Muzeum jest czynne dla zwiedzających: w drugi dzień Świąt Wielkanocnych, 1 maja, 3 maja, w Boże Ciało, 15 sierpnia, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.
Muzeum jest nieczynne dla zwiedzających: w Nowy Rok, 6 stycznia, w Wielką Sobotę, w Niedzielę Wielkanocną, 1 listopada, 11 listopada, w Wigilię, w pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

1. Istnieje możliwość zakupu pamiątek w kasie muzeum
2. Istnieje możliwość wynajęcia terenu pod ognisko (zadaszone wiaty, grill, dostęp do prądu)
3. Lekcje i warsztaty muzealne odbywają się dla grup zorganizowanych po wcześniejszym ustaleniu daty i godziny. Rezerwacja terminów pod numerem tel. (48) 332 92 81 (wew. 39).

Stałe ekspozycje:

Muzeum udostępnia na powierzchni 32,5 ha obiekty architektury ludowej, w tym:
- budynki mieszkalne – chałupy i dwory
- budynki gospodarcze – stodoły, obory, spichlerze i inne
- budynki przemysłu wiejskiego – min. wiatraki, młyny wodne, tartak
- budynki sakralne – kościół, kościół, kaplica, dzwonnica
Ogromną część budynków można zwiedzać wewnątrz, gdzie znajdują się stałe ekspozycje prezentujące życie codzienne mieszkańców wsi.
Na terenie Muzeum znajduje się także pawilon ekspozycyjny ze stałą wystawą, pt. „Historia maszyn i narzędzi rolniczych”, prezentującą min. bogatą kolekcję autarkicznych ciągników SAM. Obiekt dostosowany jest do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:16

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.
Więcej w tej kategorii: « Teatr Capitol

30 Szydłowiecka
Radom, mazowieckie.
Polska ,26-616
+48 48 332 92 81
poniedziałek: 09:00–15:30,wtorek: 09:00–15:30,środa: 09:00–15:30,czwartek: 09:00–15:30,piątek: 09:00–15:30,sobota: 10:00–15:00,niedziela: 10:00–15:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation