poniedziałek, 17 październik 2016 10:14

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Mazowieckie Muzeum Mazowieckie
  Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum publiczne powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne. 

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest często "muzeum secesji".  Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii - galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku. Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku obok secesji i zbiorów regionalnych jest również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami. Otwarta pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowana wystawa „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy” mieści się na 3 piętrach nowo wybudowanego budynku sąsiadującego z secesyjną kamienicą Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ulicy Tumskiej 8 i przedstawia 1000 lat bogatej historii miasta Płocka. Tradycja łączy się tu z nowoczesną technologią - gabloty z eksponatami sąsiadują z wszechobecnymi multimediami, których celem jest uatrakcyjnienie poznawania historii miasta przez odwiedzających wystawę gości i przekazanie im maksimum treści w przystępnej i nowoczesnej formie. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta Płocka z ok. 1800 r. o powierzchni 40 m2 i towarzyszące jej światła i dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach. Multum obiektów archeologicznych, historycznych i numizmatycznych czynią wystawę Muzeum Mazowieckiego bezprecedensowym zjawiskiem w regionie. Powstanie „X Wieków Płocka” współfinansowane było przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku mieści się w zabytkowym spichlerzu  z drugiej połowy XIX wieku. W zbiorach działu znajduje się ponad 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym: stroje ludowe, tkaniny, kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej, oraz zabytki kultury materialnej. W przygotowaniu są dwie wystawy stałe poświęcone kulturze ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu. W spichlerzu można oglądać wystawy czasowe oraz uczestniczyć w cyklicznie organizowanych warsztatach etnograficznych, spotkaniach z kulturą etniczną oraz konfrontacjach antropologicznych. Dział Etnografii prowadzi również badania naukowe dotyczące m.in. osadnictwa olenderskiego na Mazowszu.

14 marca 2013r. działalność rozpoczęło Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zwiedzający mogą oglądać multimedialną ekspozycję zgromadzoną w tym unikatowym w skali kraju miejscu. Płocka instytucja, której siedziba mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej bożnicy przy ulicy Kwiatka 7, pielęgnuje pamięć po społeczności, której już nie ma, a która zostawiła trwały ślad na mapie miasta i przez wieki współtworzyła jego tradycję oraz kulturę.

Oprócz części wystawienniczej Muzeum proponuje bogaty program kulturalno – oświatowy na który składają się koncerty kameralne, wieczory literackie, wykłady, małe spektakle teatralne, wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, filmy fabularne i dokumentalne. Bogata oferta lekcji i warsztatów Działu Upowszechniania i Promocji sprawia, że Muzeum Mazowieckie w Płocku jest wyjątkowym miejscem, instytucją, gdzie bezpośredni kontakt ze sztuką secesji i art déco oraz historią Płocka umożliwia jej autentyczne przeżywanie oraz wartościowe i rzetelne poznanie. 

Ponadto przygotowany i realizowany w Muzeum program edukacji historyczno-regionalnej zatytułowany „Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski i Europy” powoduje ugruntowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz ukształtowanie tożsamości małej i dużej Ojczyzny wśród uczniów szkół różnych typów.

Szczegółowe tematy lekcji i warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży zawiera Informator Edukacyjny „Muzeum-Szkole” dostępny na stronie www.muzemplock.art.pl  (zakładka Szkoły).

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Muzeum.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

MUZEUM MAZOWIECKIE W PŁOCKU

Ul. TUMSKA 8
09-402 PŁOCK

Telefon kontaktowy: 24 3647071
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumplock.art.pl 

Parking dla autobusów:

Najbliższy parking dla autobusów – Płock, Plac Obrońców Warszawy

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

MMP Tumska 8 + Spichlerz – bilet szkolny (do 30 osób) 120,00 PLN

MMP Tumska 8 – bilet szkolny (do 30 osób) 100,00 PLN

MMP Spichlerz – bilet szkolny (do 30 osób) 40,00 PLN

Cennik przewodników:

MMP Tumska 8 – 50,00 PLN

MMP Spichlerz – 25,00 PLN

Minimalny czas zwiedzania:

45 minut  

Maksymalny czas zwiedzania:

90 minut

Godziny i dni otwarcia:

Okres letni (1.05 – 14.10) od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00

Okres zimowy (15.10 - 30.04) od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Wcześniejsza rezerwacja przewodników – Dział Upowszechniania i Promocji Tel. 24 3647072 lub 24 3647073

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bogata oferta lekcji i warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży. Tematy zajęć opisane są w Informatorze Edukacyjnym „Muzeum – Szkole”, dostępnym na stronie www.muzeumplock.art.pl (w zakładce Szkoły)

Stałe ekspozycje:

Secesja w Europie i w Polsce

Art Deco

X Wieków Płocka

Bolesław Biegas (od 2015r. w Spichlerzu)

 Planowane wydarzenia:

3-5 czerwca 2016 r. - Jarmark Tumski

24 marca 2016 r. godz. 10.00 - 16.00 - Święto Purim

22 marca 2016 r. godz. 18.00 - film "Album Rodzinny"

17 marca 2016 r. godz. 17.00 - "Konfrontacje Historyczne" - "Podziemny kompleks Riese - Tajemnica III Rzeszy".

15 marca 2016 r. godz. 18.00 - koncert Michała Łanuszki - "Łanuszka/Cohen"

4 marca 2016 r. godz. 17.00 - wernisaż wystawy "Obszar pamięci"

3 marca 2016 r. godz. 18.00 - wernisaż wystawy "Sztuka z tezą. Rysunek Feliksa Tuszyńskiego"

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:06

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

8 Tumska
Płock, mazowieckie.
Polska ,09
+48 24 364 70 70
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 10:00–17:00,środa: 10:00–17:00,czwartek: 10:00–17:00,piątek: 10:00–17:00,sobota: 10:00–17:00,niedziela: 10:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation