poniedziałek, 17 październik 2016 10:14

Muzeum Mazowieckie w Płocku

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Muzeum Mazowieckie Muzeum Mazowieckie
  Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze polskie muzeum publiczne powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku, posiadające zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne, archeologiczne i etnograficzne. 

Ze względu na największą ekspozycję poświęconą sztuce secesji, zwane jest często "muzeum secesji".  Niezwykle interesująca wystawa mieści się na 4 piętrach i zawiera aranżację wnętrz mieszczańskich, sale rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, biżuterii - galerię malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku. Wizytówką Muzeum Mazowieckiego w Płocku obok secesji i zbiorów regionalnych jest również imponująca kolekcja art déco, która znacznie wzbogaciła się w ciągu ostatnich kilku lat. Pokaźny zbiór, liczący kilkaset muzealiów z okresu międzywojennego, tworzą przede wszystkim obiekty polskiego pochodzenia uzupełnione realizacjami europejskimi i amerykańskimi. Trzonem kolekcji są wysokiej klasy meble, dopełnione wyrobami rzemiosła artystycznego – szkła, ceramiki, metalu, tkaniny oraz stroju z jego akcesoriami. Otwarta pod koniec 2010 r., nowocześnie zaaranżowana wystawa „X Wieków Płocka. Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski, Europy” mieści się na 3 piętrach nowo wybudowanego budynku sąsiadującego z secesyjną kamienicą Muzeum Mazowieckiego w Płocku przy ulicy Tumskiej 8 i przedstawia 1000 lat bogatej historii miasta Płocka. Tradycja łączy się tu z nowoczesną technologią - gabloty z eksponatami sąsiadują z wszechobecnymi multimediami, których celem jest uatrakcyjnienie poznawania historii miasta przez odwiedzających wystawę gości i przekazanie im maksimum treści w przystępnej i nowoczesnej formie. Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest makieta Płocka z ok. 1800 r. o powierzchni 40 m2 i towarzyszące jej światła i dźwięk. Jest to jedna z największych i najbardziej unikatowych makiet prezentowanych w polskich muzeach. Multum obiektów archeologicznych, historycznych i numizmatycznych czynią wystawę Muzeum Mazowieckiego bezprecedensowym zjawiskiem w regionie. Powstanie „X Wieków Płocka” współfinansowane było przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Dział Etnografii Muzeum Mazowieckiego w Płocku mieści się w zabytkowym spichlerzu  z drugiej połowy XIX wieku. W zbiorach działu znajduje się ponad 9500 muzealiów z całego Mazowsza, w tym: stroje ludowe, tkaniny, kolekcja rzeźby, ceramiki, wycinanki ludowej, oraz zabytki kultury materialnej. W przygotowaniu są dwie wystawy stałe poświęcone kulturze ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu. W spichlerzu można oglądać wystawy czasowe oraz uczestniczyć w cyklicznie organizowanych warsztatach etnograficznych, spotkaniach z kulturą etniczną oraz konfrontacjach antropologicznych. Dział Etnografii prowadzi również badania naukowe dotyczące m.in. osadnictwa olenderskiego na Mazowszu.

14 marca 2013r. działalność rozpoczęło Muzeum Żydów Mazowieckich Oddział Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Zwiedzający mogą oglądać multimedialną ekspozycję zgromadzoną w tym unikatowym w skali kraju miejscu. Płocka instytucja, której siedziba mieści się w zabytkowej XIX-wiecznej bożnicy przy ulicy Kwiatka 7, pielęgnuje pamięć po społeczności, której już nie ma, a która zostawiła trwały ślad na mapie miasta i przez wieki współtworzyła jego tradycję oraz kulturę.

Oprócz części wystawienniczej Muzeum proponuje bogaty program kulturalno – oświatowy na który składają się koncerty kameralne, wieczory literackie, wykłady, małe spektakle teatralne, wystawy czasowe, zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, filmy fabularne i dokumentalne. Bogata oferta lekcji i warsztatów Działu Upowszechniania i Promocji sprawia, że Muzeum Mazowieckie w Płocku jest wyjątkowym miejscem, instytucją, gdzie bezpośredni kontakt ze sztuką secesji i art déco oraz historią Płocka umożliwia jej autentyczne przeżywanie oraz wartościowe i rzetelne poznanie. 

Ponadto przygotowany i realizowany w Muzeum program edukacji historyczno-regionalnej zatytułowany „Płock w przestrzeni kulturowej Mazowsza, Polski i Europy” powoduje ugruntowanie postaw patriotycznych i obywatelskich oraz ukształtowanie tożsamości małej i dużej Ojczyzny wśród uczniów szkół różnych typów.

Szczegółowe tematy lekcji i warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży zawiera Informator Edukacyjny „Muzeum-Szkole” dostępny na stronie www.muzemplock.art.pl  (zakładka Szkoły).

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Muzeum.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

MUZEUM MAZOWIECKIE W PŁOCKU

Ul. TUMSKA 8
09-402 PŁOCK

Telefon kontaktowy: 24 3647071
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumplock.art.pl 

Parking dla autobusów:

Najbliższy parking dla autobusów – Płock, Plac Obrońców Warszawy

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

MMP Tumska 8 + Spichlerz – bilet szkolny (do 30 osób) 120,00 PLN

MMP Tumska 8 – bilet szkolny (do 30 osób) 100,00 PLN

MMP Spichlerz – bilet szkolny (do 30 osób) 40,00 PLN

Cennik przewodników:

MMP Tumska 8 – 50,00 PLN

MMP Spichlerz – 25,00 PLN

Minimalny czas zwiedzania:

45 minut  

Maksymalny czas zwiedzania:

90 minut

Godziny i dni otwarcia:

Okres letni (1.05 – 14.10) od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00

Okres zimowy (15.10 - 30.04) od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Wcześniejsza rezerwacja przewodników – Dział Upowszechniania i Promocji Tel. 24 3647072 lub 24 3647073

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Bogata oferta lekcji i warsztatów muzealnych dla dzieci i młodzieży. Tematy zajęć opisane są w Informatorze Edukacyjnym „Muzeum – Szkole”, dostępnym na stronie www.muzeumplock.art.pl (w zakładce Szkoły)

Stałe ekspozycje:

Secesja w Europie i w Polsce

Art Deco

X Wieków Płocka

Bolesław Biegas (od 2015r. w Spichlerzu)

 Planowane wydarzenia:

3-5 czerwca 2016 r. - Jarmark Tumski

24 marca 2016 r. godz. 10.00 - 16.00 - Święto Purim

22 marca 2016 r. godz. 18.00 - film "Album Rodzinny"

17 marca 2016 r. godz. 17.00 - "Konfrontacje Historyczne" - "Podziemny kompleks Riese - Tajemnica III Rzeszy".

15 marca 2016 r. godz. 18.00 - koncert Michała Łanuszki - "Łanuszka/Cohen"

4 marca 2016 r. godz. 17.00 - wernisaż wystawy "Obszar pamięci"

3 marca 2016 r. godz. 18.00 - wernisaż wystawy "Sztuka z tezą. Rysunek Feliksa Tuszyńskiego"

Sprawdź kalendarium wydarzeń:

KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:06

Artykuły powiązane

  • Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA
    Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób promujemy temat pszczół i tajniki ich życia. W naszym Centrum gościmy wycieczki z całej Polski - są to głównie grupy szkolne, wyjazdy kolonijne a także grupy turystyczne z pobliskich Papieskich Wadowic; odwiedzają nas całe rodziny. W niesamowity sposób połączyliśmy tutaj ze sobą historię i nowoczesność; tradycję i innowację.
  • Żydowskie Muzeum Galicja Żydowskie Muzeum Galicja
    Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

8 Tumska
Płock, mazowieckie.
Polska ,09
+48 24 364 70 70
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 10:00–17:00,środa: 10:00–17:00,czwartek: 10:00–17:00,piątek: 10:00–17:00,sobota: 10:00–17:00,niedziela: 10:00–17:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

Cała prawda, Dan GEMEINHA...

on 14 czerwiec 2018
Cała prawda, Dan GEMEINHART - recenzja

Mark, trzynastoletni chłopiec, jest śmiertelnie chory – ma raka. Od lat marzył, by wspiąć się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation