wtorek, 04 październik 2016 14:20

Muzeum Romantyzmu

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Romantyzmu Muzeum Romantyzmu
W pobliżu Ciechanowa w Opinogórze mieści się Pałacyk Krasińskiego, w którym od ponad 50 lat funkcjonuje jedyne w swoim rodzaju Muzeum Romantyzmu. 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otwarto 20 maja 1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim.

Na Muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej. Od 2008 r. w parku stoi, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat, Dwór, w którym można oglądać wystawę "Malarstwo polskie epoki romantyzmu”. Jesienią 2014 r. ukończono budowę Oranżerii, która pełni funkcję centrum koncertowo-teatralno-ekspozycyjnego.

Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza (autora "Nie-Boskiej Komedii", 1835) i poety, którego obszerna korespondencja jest dziś uznawana za szczytowe osiągnięcie polskiej epistolografii romantycznej. W muzeum gromadzone są też pamiątki epoki napoleońskiej. Tradycyjnie temat ten zajmował poczesne miejsce w siedzibach opinogórskiej gałęzi rodu Krasińskich, od czasu udziału ojca poety, Wincentego, jako dowódcy pułku szwoleżerów w kampanii napoleońskiej.

Najciekawsze eksponaty w Muzeum to: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę (Elżbietę) z Branickich Krasińską, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich - miedzioryt odbity na jedwabiu z XVIII w., siedem portretów Krasińskich, marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego - dzieło F. Bosio z 1808 r. oraz dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII wieku złożonym z dzieł literackich, historycznych i filozoficznych.

W księgozbiorze Muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, jak również korespondencja, zbiory grafik i map. W parku, nieopodal Dworu znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989 r., przedstawiający Poetę siedzącego w fotelu. Autorem rzeźby jest Mieczysław Welter. 

Jest także w parku marmurowa ławeczka wykonana w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego, z wykutym napisem "Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła". Wg relacji gości odwiedzających Opinogórę, każdy kto siądzie na tej ławeczce, ten się zakocha.

Poza terenem parku zwiedzać można Kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W Kościele znajduje się nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety.

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność wystawienniczą, edukacyjną i popularyzatorską, organizuje koncerty muzyki poważnej, spotkania poetyckie, sesje naukowe, lekcje muzealne, konkursy, wydaje materiały reklamowe, katalogi i przewodniki. 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
06-406 Opinogóra, ul. Z. Krasińskiego 9

Telefon kontaktowy: (23) 671 70 25
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumromantyzmu.pl
Parking dla autobusów: Tak
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny- 10 zł
Bilet ulgowy – 8 zł (przysługuje dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym, żołnierzom)
Bilet do podziemi grobowych – 3 zł

Cennik przewodników:

Grupa zorganizowana – 40 zł do 40 osób

Minimalny czas zwiedzania: 1,0 godz. + 0,5 godz. (przy wyborze Kościoła i podziemi)
Maksymalny czas zwiedzania: 1,5 godz. + 0,5 godz. (przy wyborze Kościoła i podziemi)
Godziny i dni otwarcia:

Ekspozycje muzealne czynne są codziennie z wyjątkiem poniedziałków:
1 maja - 30 września 10.00 - 18.00
1 października - 30 kwietnia 8.00 - 16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Ostatnie wejście do Muzeum dla grupy zorganizowanej - 1,5 godz. przed zamknięciem obiektów

Grupy podczas rezerwacji pobytu w Muzeum zobowiązane są do zgłoszenia chęci zwiedzania Kościoła i krypt.

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w lekcjach muzealnych. 
Lekcje i warsztaty są doskonałym uzupełnieniem programu nauczania, wzbogacają szkolny proces dydaktyczno - wychowawczy. Uczestnicy zajęć przez bezpośredni kontakt z zabytkami mogą lepiej zrozumieć dany temat. Muzeum prowadzi lekcje na różnych poziomach nauczania – od przedszkola i szkoły podstawowej po licea i inne szkoły ponadgimnazjalne.
Koszt lekcji muzealnej – 40 zł
Czas trwania lekcji – 45 – 60 min. (w zależności od tematu)

Jednodniowy pobyt w Muzeum -zajęcia łączą w sobie zwiedzanie zespołu muzealnego (przekaz informacji dostosowany do grupy wiekowej), twórczy rozwój poprzez zajęcia plastyczne, ruchowe i integracyjne na terenie zespołu muzealnego z wykorzystaniem placu zabaw. Jednym z punktów programu jest posiłek przygotowany przez pracowników gastronomii działającej na terenie Muzeum. 
Koszt – 35 zł/os.
Czas trwania – 4-5 godz.Stałe ekspozycje:

Aktualne wystawy w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze:
1. Zygmunt Krasiński - Pałacyk Neogotycki
2. Ród Krasińskich - Oficyna muzealna
3. Gabinet Szwoleżerów Gwardii Napoleona I - kolekcja ze zbiorów Agnieszki i Marka Axentowiczów - Oficyna muzealna
4. Malarstwo polskie epoki romantyzmu - Dwór Krasińskich
5. Pułk Lekkokonny Polski Gwardii 1807 - 1815 ze zbiorów Stanisława Ledóchowskiego - Dwór Krasińskich

 Planowane wydarzenia:

Niedziele koncertowe w 2015 r.(każda druga niedziela miesiąca, godz. 12.00): 11 stycznia, 8 lutego, 8 marca, 12 kwietnia, 10 maja, 
14 czerwca, 12 lipca, 9 sierpnia, 13 września, 11 października, 8 listopada, 13 grudnia

Imieniny Zygmunta – 2 maja

Noc Muzeów

Koncerty w Oranżerii (każda czwarta sobota miesiąca)

Salonik Elizy

Zaduszki Poetyckie

 Sprawdź kalendarium wydarzeń:  KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:19

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

5 Krasińskiego
Opinogóra Górna, mazowieckie.
Polska ,06-406
+48 23 671 70 25

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

Psierociniec. Kocia lista...

on 22 sierpień 2019
Psierociniec. Kocia lista życzeń - recenzja

Remik, pies poeta, którego wiersze zmieniają rzeczywistość, zostaje porwany! Autorami spisku są przebiegłe i samolubne...

Strzeżcie się, smoki! - r...

on 20 sierpień 2019
Strzeżcie się, smoki! - recenzja

Claudette, nieustraszona pogromczyni olbrzymów i smoków, nie boi się żadnego niebezpieczeństwa, jest na bakier z...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation