wtorek, 04 październik 2016 14:20

Muzeum Romantyzmu

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Muzeum Romantyzmu Muzeum Romantyzmu
W pobliżu Ciechanowa w Opinogórze mieści się Pałacyk Krasińskiego, w którym od ponad 50 lat funkcjonuje jedyne w swoim rodzaju Muzeum Romantyzmu. 

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze otwarto 20 maja 1961 r., w 150 rocznicę dekretu Napoleona przywracającego Opinogórę Krasińskim.

Na Muzeum Romantyzmu składa się kilka obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Najstarszymi są: neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., mieszczący stałą ekspozycję poświęconą Zygmuntowi Krasińskiemu oraz neogotycki budynek Oficyny Dworskiej. Od 2008 r. w parku stoi, wzniesiony w oparciu o projekt Józefa Gałęzowskiego sprzed stu lat, Dwór, w którym można oglądać wystawę "Malarstwo polskie epoki romantyzmu”. Jesienią 2014 r. ukończono budowę Oranżerii, która pełni funkcję centrum koncertowo-teatralno-ekspozycyjnego.

Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego (1812-1859), dramatopisarza (autora "Nie-Boskiej Komedii", 1835) i poety, którego obszerna korespondencja jest dziś uznawana za szczytowe osiągnięcie polskiej epistolografii romantycznej. W muzeum gromadzone są też pamiątki epoki napoleońskiej. Tradycyjnie temat ten zajmował poczesne miejsce w siedzibach opinogórskiej gałęzi rodu Krasińskich, od czasu udziału ojca poety, Wincentego, jako dowódcy pułku szwoleżerów w kampanii napoleońskiej.

Najciekawsze eksponaty w Muzeum to: teczka Napoleona zabrana przez Kozaków podczas przeprawy przez Berezynę, portret Zygmunta Krasińskiego malowany przez jego żonę Elizę (Elżbietę) z Branickich Krasińską, drzewo genealogiczne rodu Krasińskich - miedzioryt odbity na jedwabiu z XVIII w., siedem portretów Krasińskich, marmurowe popiersie gen. Wincentego Krasińskiego - dzieło F. Bosio z 1808 r. oraz dwie empirowe biblioteczki z księgozbiorem francuskim z XVII i XVIII wieku złożonym z dzieł literackich, historycznych i filozoficznych.

W księgozbiorze Muzeum znajdują się także wczesne wydania utworów Krasińskiego, jak również korespondencja, zbiory grafik i map. W parku, nieopodal Dworu znajduje się jedyny w Polsce pomnik Zygmunta Krasińskiego, odsłonięty w 1989 r., przedstawiający Poetę siedzącego w fotelu. Autorem rzeźby jest Mieczysław Welter. 

Jest także w parku marmurowa ławeczka wykonana w 1832 r. na zamówienie Amelii Załuskiej, pierwszej muzy Zygmunta Krasińskiego, z wykutym napisem "Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła". Wg relacji gości odwiedzających Opinogórę, każdy kto siądzie na tej ławeczce, ten się zakocha.

Poza terenem parku zwiedzać można Kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński, jego rodzice i dzieci. W Kościele znajduje się nagrobek Marii z Radziwiłłów Krasińskiej, matki poety, przedstawiający kobietę błogosławiącą syna, oraz płaskorzeźby synów poety.

Muzeum prowadzi szeroko zakrojoną działalność wystawienniczą, edukacyjną i popularyzatorską, organizuje koncerty muzyki poważnej, spotkania poetyckie, sesje naukowe, lekcje muzealne, konkursy, wydaje materiały reklamowe, katalogi i przewodniki. 

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
06-406 Opinogóra, ul. Z. Krasińskiego 9

Telefon kontaktowy: (23) 671 70 25
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeumromantyzmu.pl
Parking dla autobusów: Tak
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet normalny- 10 zł
Bilet ulgowy – 8 zł (przysługuje dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym, żołnierzom)
Bilet do podziemi grobowych – 3 zł

Cennik przewodników:

Grupa zorganizowana – 40 zł do 40 osób

Minimalny czas zwiedzania: 1,0 godz. + 0,5 godz. (przy wyborze Kościoła i podziemi)
Maksymalny czas zwiedzania: 1,5 godz. + 0,5 godz. (przy wyborze Kościoła i podziemi)
Godziny i dni otwarcia:

Ekspozycje muzealne czynne są codziennie z wyjątkiem poniedziałków:
1 maja - 30 września 10.00 - 18.00
1 października - 30 kwietnia 8.00 - 16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Ostatnie wejście do Muzeum dla grupy zorganizowanej - 1,5 godz. przed zamknięciem obiektów

Grupy podczas rezerwacji pobytu w Muzeum zobowiązane są do zgłoszenia chęci zwiedzania Kościoła i krypt.

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w lekcjach muzealnych. 
Lekcje i warsztaty są doskonałym uzupełnieniem programu nauczania, wzbogacają szkolny proces dydaktyczno - wychowawczy. Uczestnicy zajęć przez bezpośredni kontakt z zabytkami mogą lepiej zrozumieć dany temat. Muzeum prowadzi lekcje na różnych poziomach nauczania – od przedszkola i szkoły podstawowej po licea i inne szkoły ponadgimnazjalne.
Koszt lekcji muzealnej – 40 zł
Czas trwania lekcji – 45 – 60 min. (w zależności od tematu)

Jednodniowy pobyt w Muzeum -zajęcia łączą w sobie zwiedzanie zespołu muzealnego (przekaz informacji dostosowany do grupy wiekowej), twórczy rozwój poprzez zajęcia plastyczne, ruchowe i integracyjne na terenie zespołu muzealnego z wykorzystaniem placu zabaw. Jednym z punktów programu jest posiłek przygotowany przez pracowników gastronomii działającej na terenie Muzeum. 
Koszt – 35 zł/os.
Czas trwania – 4-5 godz.Stałe ekspozycje:

Aktualne wystawy w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze:
1. Zygmunt Krasiński - Pałacyk Neogotycki
2. Ród Krasińskich - Oficyna muzealna
3. Gabinet Szwoleżerów Gwardii Napoleona I - kolekcja ze zbiorów Agnieszki i Marka Axentowiczów - Oficyna muzealna
4. Malarstwo polskie epoki romantyzmu - Dwór Krasińskich
5. Pułk Lekkokonny Polski Gwardii 1807 - 1815 ze zbiorów Stanisława Ledóchowskiego - Dwór Krasińskich

 Planowane wydarzenia:

Niedziele koncertowe w 2015 r.(każda druga niedziela miesiąca, godz. 12.00): 11 stycznia, 8 lutego, 8 marca, 12 kwietnia, 10 maja, 
14 czerwca, 12 lipca, 9 sierpnia, 13 września, 11 października, 8 listopada, 13 grudnia

Imieniny Zygmunta – 2 maja

Noc Muzeów

Koncerty w Oranżerii (każda czwarta sobota miesiąca)

Salonik Elizy

Zaduszki Poetyckie

 Sprawdź kalendarium wydarzeń:  KALENDARIUM WYDARZEŃ

 

Fotografie w artykule zostały dostarczone przez Muzeum

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:19

Artykuły powiązane

  • Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA Interaktywne Centrum Pszczelarstwa - APILANDIA
    Interaktywne Centrum Pszczelarstwa APILANDIA to jedyne takie miejsce w Polsce, gdzie w tak profesjonalny sposób promujemy temat pszczół i tajniki ich życia. W naszym Centrum gościmy wycieczki z całej Polski - są to głównie grupy szkolne, wyjazdy kolonijne a także grupy turystyczne z pobliskich Papieskich Wadowic; odwiedzają nas całe rodziny. W niesamowity sposób połączyliśmy tutaj ze sobą historię i nowoczesność; tradycję i innowację.
  • Żydowskie Muzeum Galicja Żydowskie Muzeum Galicja
    Żydowskie Muzeum Galicja powstało, by upamiętnić ofiary Holokaustu oraz ukazać historię i kulturę Żydów z nowej perspektywy. Muzeum znajduje się na krakowskim Kazimierzu, w sercu dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. Jesteśmy instytucją pożytku publicznego. Naszym celem jest rewizja tradycyjnych stereotypów dotyczących żydowskiej przeszłości w Polsce oraz pomoc zarówno Polakom, jak i Żydom w zrozumieniu własnej historii.

5 Krasińskiego
Opinogóra Górna, mazowieckie.
Polska ,06-406
+48 23 671 70 25

Wyszukaj cel wycieczki z dziećmi na mapie

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Serce na sznurku - recenz...

on 04 styczeń 2019
Serce na sznurku - recenzja

Książka "Serce na sznurku" Małgorzaty Domagalik, to historia dwójki bohaterów, niedźwiedzia polarnego Ksawerego oraz małej...

Summoner: Bitwa - Recenzj...

on 30 sierpień 2018
Summoner: Bitwa - Recenzja

Dzisiaj mamy prawie wszystko: smartfony, tablety, komputery, telewizję, X-boxy itd. Niestety nie mamy najważniejszego: magii...

Buntowniczka z pustyni. R...

on 24 luty 2018
Buntowniczka z pustyni. Recenzja

Amani, sierota mieszkająca z wujem, ciotką, kuzynami i kuzynkami od lat chce uciec z zabitej...

Cała prawda, Dan GEMEINHA...

on 14 czerwiec 2018
Cała prawda, Dan GEMEINHART - recenzja

Mark, trzynastoletni chłopiec, jest śmiertelnie chory – ma raka. Od lat marzył, by wspiąć się...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation