Z książką w drogę

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia. Recenzja

Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia. Recenzja

 

W bliżej nieokreślonym archipelagu wysp należącym do królestwa Wielkiej Brytanii leżaa wyspa Burzomorze. Na wyspie tej mieszkał Strażnik, którego celem jest wypatrywanie niebezpieczeństwa i obrona wyspy. Wiele pokoleń wcześniej jego przodek zmierzył się z morskim potworem zwanym Gorm, który - przywołany przez morskie wiedźmy - niszczycielską siłą uderzył w wyspę i jego mieszkańców. Przodek Strażnika uderzył mieczem Gorma, który ranny uciekł z powrotem do morza, jednak nie zginął. Dlatego rolą Strażnika jest wypatrywanie niebezpieczeństwa i pilnowanie, by wiedźmy morskie nie przywołały ponownie potwora.

Trudno określić czym był ten potwór. Legendy opisują różnie jego wygląd. Wiadomo jednak, że jego pojawienie wiąże się z tajemniczymi wyspami, które od czasu do czasu pojawiały się na horyzoncie morza. Niewielu je widziało i nikt kto chciał do nich dotrzeć, nie wrócił do domu.

Strażnik był osobą samotną. Mieszkał w towarzystwie bezdzietnego małżeństwa Skraeveling, którzy zajmowali się Strażnicą i opiekowali się nim samym. Jego życie dramatycznie się odmieniło, gdy na brzegu morza, w koszyku, znalazł dziecko, dziewczynkę. Postanowił ją przygarnąć i się nią zaopiekować. Nadał jej dosyć dziwaczne imię: Meluzyna, imię zarezerwowane dla legendarnego potwora-kobiety. Meluzyna mieszkała ze Strażnikiem i Państwem Skraeveling. Czas płynął, Meluzyna rosła i aż stała się dosyć dużą dziewczynką o dość nietypowej w tych stronach urodzie i inteligencji. Wszystko toczyło się powoli do przodu, aż nadeszła straszna wieść: Strażnik utonął, a jego ciało wyrzuciło na brzeg morze.

Gdy zabrakło strażnika, okazało się, że od pokoleń tylko jedna rodzina pełniła tą funkcję i tylko kolejna osoba z rodu może ją prowadzić. Wezwano więc brata Strażnika, Willa, który wiele lat wcześniej wyjechał do Londynu, uciekając od magicznego i niezrozumiałego świata Burzomorza do świata racjonalnego, w którym wszystko można było wyjaśnić poprzez naukę. Do czasu przyjazdu Willa rolę strażnika przejęła Meluzyna i sprawowała ją możliwie skrupulatnie i z pełnym poświeceniem, zapisując w dzienniku swoje spostrzeżenia. Will Noctis wcale nie chciał wracać, ale pod naporem władz, musiał jednak zmienić zdanie i wsiadł na statek w podróż powrotną. W jego mniemaniu legenda o Gormie, potworze z morza była stekiem bzdur wymyślonym wieki temu i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości. Gdy wrócił, z przygodami, na Burzomorze i objął stanowisko strażnika, Meluzyna zauważyła, że wcale nie przykłada się do odpowiedzialnej roli, co więcej nie wierzy w cel swojej pracy. Zignorował też jej uwagi o pojawiającej się na horyzoncie wyspie. Taka sytuacja nie mogła przynieść niczego dobrego, tym bardziej, że Meluzyna zaczęła odczuwać, że morze ją przyzywa i niektórzy mówią, że Gorm znów się budzi...

Świat stworzony przez autora Philipa Reeve, to ciekawy świat, w którym rzeczywistość XIX-wiecznej Wielkiej Brytanii łączy się ze światem magii, wiedźm, trolli i potworów. Samotna wyspa, tajemnica pojawienia się tytułowej bohaterki, która krok po kroku jest odkrywana w powieści, Gorm, który drzemie gdzieś pod powierzchnią morza, pejzaż rozbijającego się o skały morza i pastwisk, ciągnących się milami. Pojawiające postacie niosą za sobą tajemnice, czasem są kimś innym niż się z początku wydaje. Czyta się tą książkę z wielką przyjemnością, mimo małych zgrzytów i uproszczeń, które od czasu do czasu się w niej pojawiają. Relacje niektórych bohaterów stają się przewidywalne, a wydarzenia zbytnio spłaszczone. I choć wiele jest brylantowych momentów w tej powieści, to te rysy pozostawiają lekki niesmak w czytelniku. Warto jednak sięgnąć po "Meluzynę Noctis i Czarną Głębię" ze względu na świat zbudowany w tej historii i pomysł, który autor dosyć zgrabnie rozwija.  

Polecamy!

  

Autor: Philip Reeve
Tytuł: Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia

Wydawnictwo Literackie 2022, książka dla dzieci i młodzieży (i dorosłych) od lat 11.

Książkę kupisz w Księgarni Bookomole: Meluzyna Noctis i Mroczna Głębia

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA