Muzeum Okręgowe w Koninie

Muzeum Okręgowe w Koninie

Muzeum Okręgowe w Koninie to zarówno fascynujące zbiory składające się na ciekawe wystawy jak i obiekty architektoniczne, stanowiące o zróżnicowanym kształcie tej instytucji.

Całe założenie muzealne powstało dookoła średniowiecznego zamku. Datowany na 1426 rok, wybudowany został przez jednego z największych dyplomatów epoki jagiellońskiej, biskupa Andrzeja Łaskarzyca herbu Godzięba. Pracował między innymi dla królowej Jadwigi i króla Władysława Jagiełły. Obecnie mury zamku stanowią ochronę dla ekspozycji archeologicznych i historycznych związanych z Koninem i całym regionem. Ponadto wymienić należy wyjątkową kolekcję biżuterii XIX i XX-wiecznej i zachwycającą kolekcję lamp. Na równą uwagę zasługuje także galeria, w której prezentowane jest polskie malarstwo, a niewątpliwy rarytas dla pasjonatów to gabinet numizmatyczny. W gosławickim zamku, jak w każdym tego typu szanującym się obiekcie, rezyduje duch! Choć wyjątkowo spokojny, jest przyczyną nieustannych anegdot.
W budynku klasycystycznego spichlerza znajduje się nasza muzealna maskotka, czyli słoń leśny, który żył w naszym regionie około 100 tys. lat temu. To tutaj zwiedzający mogą zobaczyć jeden z najbardziej kompletnych i największych w Europie szkieletów i model w skali 1: 1 pokazujący prawdopodobny wygląd zwierzęcia. To nie wszystkie atrakcje, ponieważ na wystawach prezentujemy również kości innych wymarłych roślinożerców, takich jak mamut, nosorożec włochaty, tur czy nosorożec Merck.
Dużą przyjemnością jest również spacer po naszym ogrodzie, utrzymanym w stylu romantycznym. Pewną rolę w jego zakładaniu odegrały zapiski Izabeli Czartoryskiej „Myśli różne. O sposobie zakładania ogrodów". Inną ciekawostką przyrodniczą jest bezpośrednie sąsiedztwo jeziora Gosławskiego. Ze względu na swoją wyjątkowo wysoką temperaturę, również w okresie zimowym, przyciąga nawet bardzo rzadkie gatunki ptactwa. Stanowi to oczywiście nie lada gratkę dla ornitologów.
Skryty w malowniczych klombach stoi zrekonstruowany dwór polski. Na podstawie pamiętników, inwentarzy, wywiadów ze starszymi mieszkańcami pamiętającymi podobne dworki w regionie odtworzono wnętrza, urządzając je meblami i bibelotami datowanymi od XVIII w. do początku XX w. Na piętrze w pokoju guwernantki prezentujemy pamiątki po Zofii Urbanowskiej.
Skansen etnograficzny stanowiący bardzo ważną część muzeum to tak naprawdę mała wieś, na którą składają się obiekty takie jak chałupa, stodoła, 2 wiatraki. Jej dopełnienie stanowią maszyny rolnicze, pasieka, przydomowy ogródek, piec chlebowy i mała kapliczka. Pod opieką muzeum znajduje się również skansen archeologiczny w Mrówkach koło Wilczyna. Ten malowniczo położony obiekt jest precyzyjną rekonstrukcją „grodku stożkowego". Wydarzenia z udziałem grup rekonstrukcyjnych, takie jak „Byliśmy pod Grunwaldem", pozwalają przenieść się w odległe czasy i zasmakować życia, jako średniowieczny woj.
Nad wizytami najmłodszych w muzeum czuwa Dział Oświatowo-naukowy, który dokłada starań, aby była to niezapomniana przygoda rozpalająca wyobraźnię.
W calu zapoznania się z pełną ofertą zapraszamy na stronę internetową www.muzeum.com.pl

Galeria zdjęć:

Źródło: Muzeum Okręgowe w Koninie

Stałe Ekspozycje Muzeum

Konin Poprzez Wieki - prezentacja dziejów miasta
Biżuteria i styl - stała ekspozycja prezentująca kolekcję biżuterii ze zbiorów MOK.
Pradzieje Ziemi Konińskiej - ekspozycja w syntetyczny, skondensowany sposób obrazuje najważniejsze etapy pradziejów regionu. Wszystkie eksponaty pochodzą z badań własnych Muzeum.
Magia światła - wystawa prezentująca zbiór lamp
Judaika - wystawa prezentuje obiekty związane z religią i szeroko rozumianą kulturą żydowską z Działu Historycznego konińskiego muzeum
Deski renesansowe z kościoła św. Jakuba w Rzgowie - zbiór polichromowanych desek składa się z 44 sztuk różnej długości i szerokości. Wykonane z drewna modrzewiowego stanowią pozostałość częściowo zachowanego stropu z kościoła parafialnego.
By czas nie zaćmił - wystawa to prezentacja kilkudziesięciu lat historii górnictwa Wielkopolski Wschodniej. Poświęcona jest Kopalni Węgla Brunatnego „Konin", Kopalni Węgla Brunatnego „Adamów" i Kopalni Soli „Kłodawa". Przedsiębiorstwa te wniosły swój wielki wkład w przygotowanie i realizację zadania.
Mamuty, nosorożce - na wystawie prezentowane są znaleziska szczątków kostnych wymarłych wielkich roślinożerców, które zamieszkiwały okolice dzisiejszego Konina w zimnych okresach zlodowaceń, jak i wtedy, kiedy klimat przypominał dzisiejszy.
Słoń leśny - ekspozycja postała przy współpracy Zakładu Paleozoologii Uniwersytetu Wrocławskiego i poświęcona jest bardzo ważnemu dla muzealnictwa przyrodniczego znalezisku, jednemu z najbardziej kompletnych z dotychczas znalezionych w Europie szkieletów słonia leśnego.
Sztuka polska XIX i XX wieku - ekspozycja w galerii gosławickiego zamku prezentuje sztukę polską XIX – początku XX w. Większość to akademickie, drobiazgowe, studyjne przedstawienia np.: Portret Aleksandra Niemojewskiego, z 1849 r. W. K. Stattlera (1800-1875), Portret dziewczynki, z 1858 r. Jana Matejki (1838 – 1893), Św. Antoni, z 1862 r. Piotra Kaczorowskiego (1826 – 1891), Portret kobiety w czarnej sukni, z 1891r. F. Ernesta Brylla (1862 – 922).
Gabinet numizmatyczny

W strukturze muzeum znajdują się również:

Skansen maszyn i urządzeń górniczych
Skansen etnograficzny - prezentuje zbiory z terenów dawnego województwa konińskiego, dzisiejszych powiatów konińskiego, kolskiego, słupeckiego i tureckiego. Na powierzchni 0,25 ha prezentowane jest 5 obiektów
Dwór polski - rekonstrukcja XVIII-wiecznego dworu z Ruszkowa pod Kołem.
Skansen archeologiczny w Mrówkach - zrekonstruowany gródek stożkowy usytuowany w lesie, w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Kownackiego.

 

WARSZTATY MUZEALNE:

 • Zbuduj gród Mieszka - warsztaty lepienia z grodów z gliny połączone z krótka pogadanka i prezentacja multimedialna na temat grodów.
 • Zaprojektuj swój herb - podczas pierwszej części zajęć uczestnicy dowiadują się co to są herby, z czego się składają, jakie występują na nich symbole i jak wykorzystywano je na przestrzeni wieków. W części warsztatowej uczniowie otrzymują wycięte w kształcie obwódki herbu kawałki twardej tektury, na której za pomocą przeróżnych materiałów plastycznych projektują swój własny herb.
 • Muzealna gra terenowa - klasa dzielona jest na grupy. Gra toczy się na terenie muzealnego ogrodu (ogrodzona powierzchnia, około 2 ha). Każda grupa otrzymuje pierwszą zagadkę. Jej rozwiązanie naprowadza uczestników do kolejnej zagadki – i tak odwiedzając różne miejsca – do punktu zakończenia gry. W trakcie zabawy uczestnicy zdobywają kolejne informacje, które sprawdzane są na zakończenie gry.
 • Muzealna gra smartfonowa - odmiana gry muzealnej, której uczestnicy otrzymują koordynaty GPS miejsc, w których znajdują się ukryte zadania. Podczas gry każda z grup musi być wyposażona przynajmniej w jednego smartfona z aparatem fotograficznym, GPS-em oraz dostępem do mobilnego internetu. W miejscach, w których znajdują się zadania mogą być wyłącznie kody QR, których zeskanowanie daje dostęp do treści zadania. Zadania są multimedialne – m.in. w postaci nagrań dźwiękowych, zdjęć bądź aplikacji sprawdzających wiedzę.
 • Życie codzienne w dworku, warsztaty z kaligrafii i odciskania pieczęci - w ramach zajęć uczestnicy odwiedzają dworek . Podczas zwiedzania dowiadują się m.in. jak wyglądało codzienne życie w pierwszej połowie XIX wieku. Kolejną częścią są warsztaty, podczas których uczestnicy uczą się pisać gęsim piórem. Na sporządzonych przez siebie dokumentach odlewają i wyciskają pieczęć w laku.
 • Od ziarenka do bochenka - to warsztaty z wypieku chleba według tradycyjnej receptury. Podczas zajęć uczestnicy dowiadują się: jak dawniej przygotowywano ciasto na chleb i jak przebiegał jego wypiek, jak wyglądają różne rodzaje ziaren i dlaczego niektóre chętniej były wykorzystywane do wypieku chleba, w czym tkwił sekret smaku i długotrwałej świeżości tradycyjnie wypiekanego chleba. Warsztaty to jednak przede wszystkim samodzielne wyrabianie ciasta na pyszne bułeczki, które po wypieku można skosztować w pięknym otoczeniu skansenu etnograficznego (zajęcia sezonowe – od połowy kwietnia do końca września).
 • Warsztaty bożonarodzeniowe - ich uczestnicy uczą się tworzyć „światy" – niepowtarzalne ozdoby bożonarodzeniowe, wykonane w całości z... opłatka. Światy to własnoręcznie wykonywane ozdoby choinkowe, w najprostszych słowach – przodek dzisiejszych bombek (warsztaty sezonowe – od 28 listopada do 20 grudnia).
 • Wielkanocne warsztaty batiku - batik to technika zdobienia poprzez nakładanie kolejnych warstw wosku pszczelego i barwnika. Podczas warsztatów, organizowanych przez Dział Etnograficzny naszego muzeum, technikę batiku wykorzystujemy dla stworzenia wyjątkowych wielkanocnych pisanek (warsztaty sezonowe).
  Zachęcamy do korzystania z oferty pakietowej, tj. udziału klas/grup w warsztatach oraz lekcjach muzealnych połączonego ze zwiedzaniem naszych ekspozycji.

LEKCJE MUZEALNE:

 • Bohater narodowy- na przykładzie Józefa Piłsudskiego
 • Wybuchła Niepodległość
 • Religia, kultura i sztuka judaistyczna na przykładzie zborów muzealnych
 • Społeczność żydowska w Koninie na przełomie XIX i XX wieku
 • Konin nasza mała ojczyzna. Jak powstało miasto, najstarsze zabytki w mieście
 • Konin średniowieczny
 • Polska biżuteria patriotyczna w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie
 • Biżuteria i styl- opowieści o stylach we wzornictwie XIX w
 • Obraz olejny w zbiorach Muzeum Okręgowego w Koninie
 • Jak powstała Lampa naftowa?
 • Dawne lampy techniczne i gospodarcze
 • Polski order i odznaczenie
 • Polskie odznaczenia wojskowe
 • Ziemia konińska w epoce Biskupina
 • Najciekawsze znaleziska archeologiczne na ziemi konińskiej
 • Prahistoria ziemi konińskiej
 • Słoń leśny z odkrywki „Jóźwin" KWB Konin
 • Jak powstawały skamieniałości
 • Górnictwo węgla brunatnego i soli w regionie konińskim
 • Nieświęci garnki lepią- pokaz lepienia z gliny
 • Jak to z lnem było
 • Życie codzienne na dworze szlacheckim
 • Zostań architektem: lekcja muzealna o zamkach

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Okręgowe w Koninie
ul: Muzealna 6, 62-505 Konin

Telefon kontaktowy: 513 616 358
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeum.com.pl 
Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

RODZAJ BILETU
normalny – 10 zł/os.
ulgowy – 5 zł/os.
rodzinny (do 5 osób) – 15 zł / grupa

RODZAJ USŁUGI
oprowadzanie – 40 zł
lekcja muzealna bez zwiedzania – 4 zł/os.
lekcja muzealna ze zwiedzaniem – 7 zł/os.
warsztaty bez zwiedzania – 10 zł/os.
warsztaty ze zwiedzaniem – 13 zł/os.
gra terenowa/gra smartfonowa bez zwiedzania – 6 zł/os.
gra terenowa/gra smartfonowa ze zwiedzaniem – 9 zł/os.
przygotowanie ogniska – 100 zł

Cennik przewodników: Koszt przewodnika to jednorazowa opłata od grupy w wysokości 40 zł. Grupa nie może przekraczać 25 osób.
Minimalny czas zwiedzania: 1,5 godz.
Maksymalny czas zwiedzania:

3 godz.

Godziny i dni otwarcia:

wtorek, środa, czwartek, piątek: 10:00 – 18:00
sobota: 14:00 – 18:00
niedziela: 14:00 – 18:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: jak w opisie powyżej
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Grupy należy zgłaszać pod numerem telefonu telefon: 63 242 75 99, wew.11. Albo pod numerem : 513 616 358.
Zachęcamy do zajęć łączonych, czyli zwiedzanie + warsztaty. Sugerujemy aby zarezerwować sobie wówczas minimum 2 godziny na pobyt w Muzeum. Obiekty muzealne zlokalizowane są w pięknym ogrodzie, można przedłużyć sobie pobyt korzystając z tych sprzyjających warunków i zorganizować piknik, lub ognisko.

 

Reklama

{source}
<div id="47fd6afd-fc0b-495e-affa-028278d08469"></div> <script type="text/j-avascript"> var widgetParams = "{ 'Id':'47fd6afd-fc0b-495e-affa-028278d08469','AffId':'11809'}"; var params=encodeURIComponent(JSON.stringify(widgetParams)); var link = 'https://weben1.com/ElasticWidget2/Generate?query='+params; var iframe = document.createElement('iframe'); iframe.frameBorder=0; iframe.width = "100%"; iframe.height="205px"; iframe.id="webe"; iframe.setAttribute("src", link); document.getElementById("47fd6afd-fc0b-495e-affa-028278d08469").appendChild(iframe); </script>
{/source}

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA