Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie prowadzi działalność od 19 marca 2003 r. Wyjątkowo bogate zbiory muzealne są świadectwem wojennych dziejów Podkarpacia z okresu I i II wojny światowej. 

Zwiedzanie rozpoczyna się od ekspozycji mieszczących się w największym w Krośnie schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej. Jego podziemia znajdują się pod budynkiem obecnego pasażu handlowego i stanowią wyjątkowo interesującą architekturę militarną tamtego okresu. 

Mieszczą one ekspozycje związane z historią i działalnością Krośnieńskiego Garnizonu Lotniczego, a w szczególności Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Uczelnia ta, pomimo swojego krótkiego okresu funkcjonowania ( od listopada 1938 r. do wybuchu II wojny światowej) wyjątkowo mocno zapisała się w historii Krosna i regionu. Infrastrukturę Szkoły wybudowaną ogromnym kosztem i wysiłkiem w okresie II RP unicestwiła w sierpniu 1944 r. armia niemiecka dokonując metodycznych wyburzeń saperskich w czasie swojego odwrotu. Nieliczne, zachowane do naszych czasów obiekty SPLdM pozostają tylko smutnym wspomnieniem świetności po jednym z największych i najbardziej nowoczesnych w Europie i na świecie ośrodków wojskowego szkolenia lotniczego tamtego okresu. 

Pamięć o tragicznych losach uczniów SPLdM w Krośnie przywraca zaaranżowana w pomieszczeniu schronowym żołnierska izba koszarowa posiadająca niemal kompletne, oryginalne wyposażenie 
Odrębną ekspozycję w schronie tworzą szczątki niemieckiego bombowca nurkującego Ju-87 „Stuka" wydobytego z inicjatywy muzeum w listopadzie 2015 r. Ten symbol potęgi niemieckiej Luftwaffe, kojarzony z rykiem syren uruchamianych w czasie bombardowania jest jedynym tego typu obiektem w zbiorach muzealnych w naszym kraju i jednym z nielicznych na świecie. 

Kolejne miejsce na muzealnej ścieżce zwiedzania zajmuje wystawa półplenerowa. Tworzą ją przede wszystkim pozostałości sprzętu pancernego użytego w czasie Bitwy o Przełęcz Dukielską. Batalia ta pochłonęła łącznie ponad 200 000 poległych, rannych i zaginionych żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu i sowieckiej Armii Czerwonej wspomaganej przez Korpus Czechosłowacki. W jej wyniku zniszczeniu uległo wiele miejscowości, a ludność cywila doświadczyła wojennej gehenny. Bitwa dukielska została nazwana przez historyków drugą największą górską bitwą pancerną II wojny światowej.

Jednym z najciekawszych eksponatów w tej części muzeum jest jedyny w polskich zbiorach muzealnych (w ekspozycji stałej) niemiecki pojazd półgąsienicowy typu „Kettenkrad" firmy NSU.
Jednak najbardziej cenne i unikalne zbiory mieszczą się w budynku muzeum. Wśród ponad półtora tysiąca zgromadzonych tu eksponatów są też niepowtarzalne okazy. Do najcenniejszych należą: 

  • drewniana tablica znad bramy głównej niemieckiego obozu pracy przymusowej w Szebniach (w pierwszej fazie funkcjonowania mieścił się tam obóz dla jeńców wojennych, gdzie zamordowano śmiercią głodową ponad pięć tysięcy jeńców sowieckich) – jest to jedyny tego typu obiekt zachowany w polskich i światowych zbiorach muzealnych; 
  • drewniana tablica z budynku zajętego przez sowieckiego Wojennego Komendanta Miasta oraz kontrwywiad wojskowy „Smiersz" po wkroczeniu jesienią 1944 r. Armii Czerwonej do Krosna – również ten przedmiot jest jedynym w swoim rodzaju obiektem zachowanym w polskich zbiorach muzealnych; 
  • suknia ślubna uszyta z czaszy brytyjskiego spadochronu zrzutowego, pochodzącego z największego na Podkarpaciu zrzutu dla Armii Krajowej, który nastąpił 1 lipca 1944 r. w Lubli – także ona pozostaje w polskich zbiorach muzealnych jedynym tego typu obiektem 
  • wśród 13 postaci i półpostaci żołnierzy różnych armii walczących na terenie Podkarpacia w okresie I i II wojny światowej można zobaczyć w oryginalnym umundurowaniu, oporządzeniu i uzbrojeniu żołnierzy Armii Karpaty broniących południowych granic II RP we wrześniu 1939 r., oraz wojskowej konspiracji niepodległościowej, walczących na terenie Podkarpacia w oddziale partyzanckim Armii Krajowej OP-11 oraz Samodzielnym Batalionie„ ZUCH" Narodowych Sił Zbrojnych. 

Przewodnik sprawujący opiekę nad uczestnikami wycieczki na bieżąco udziela fachowych informacji o wystawach oraz powiązanych z nimi wydarzeniach historycznych. 
Serdecznie zapraszamy.

Fotografie: Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 92

Telefon kontaktowy:

502994116

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumkrosno.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

CENY BILETÓW 
Normalny - 12 zł 
Ulgowy (dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna, studenci) - 7 zł 
Bilet rodzinny - 20 zł 
Wstęp wolny: Dzieci do lat 7, kombatanci wojenni, opiekunowie grup zorganizowanych

Cennik przewodników:

Cena biletu obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem.

Minimalny czas zwiedzania:

średni czas zwiedzani wynosi godzinę

Maksymalny czas zwiedzania:

średni czas zwiedzani wynosi godzinę

Godziny i dni otwarcia:

Od września do maja 
od wtorku do niedzieli od godz. 11:00 do godz. 16:00 
poniedziałek - nieczynne 
Godziny wejść: 
11:00 
12:30 
13:00 
13:30 
14:00 
14:30 
15:00 
15:30 
16:00 
Od czerwca do sierpnia 
od wtorku do niedzieli od godz. 10:00 do godz. 16:30 
poniedziałek - nieczynne 
Godziny wejść: 
10:00 
10:30 
11:00 
12:30 
13:00 
13:30 
14:00 
14:30 
15:00 
15:30 
16:00 
16:30 
Muzeum nieczynne w dniach: 1 stycznia, 1. i 2. dnia Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 listopada, 24, 25 i 26 grudnia. 
Po uprzednim uzgodnieniu istnieje możliwość zwiedzania muzeum w innych niż wymienione terminach. 
Wejście na teren placówki w odstępach co pół godziny, z przerwą od godz. 11:30 do godz. 12:30.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Istnieje możliwość rezerwacji posiłków w sąsiadującej z muzeum restauracji "Oberża", cieszącej się na terenie Krosna opinią "najlepszej kuchni". Każdy bilet wstępu do muzeum upoważnia do 10 % zniżki przy płatnościach w "Oberży". W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się duży parking umożliwiający postój autobusu w czasie zwiedzania muzeum. Miejsce parkingowe dla autobusu należy uzgodnić w czasie rezerwacji terminu wycieczki do muzeum.

Stałe ekspozycje:

• Krośnieńskie lotnisko w czasie II WŚ 
• Ju-87 „Stuka" 
• Łopatki saperskie na przestrzeni wieków 
• Karpaty 1914-1915 
• Wrzesień 1939 
• Konspiracja niepodległościowa 
• Narzędzia wojen 
• Dukla 1944 
• Podkarpacie 1945 
• Tyle pozostało

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA