Muzeum w Grudziądzu

Muzeum w Grudziądzu to kilka obiektów na terenie tego zabytkowego miasta, prezentujących różnego rodzaju wystawy. 

Pod koniec XIX wieku, 24 listopada 1883 r. powołano w Grudziądzu Towarzystwo Starożytności (Altertumsgesellschaft), którego inicjatorem był dr Zygfryd Anger, dyrektor ówczesnego Gimnazjum Królewskiego. Wkrótce po tym, 15 czerwca 1884 roku, otwarto w Grudziądzu Miejskie Muzeum Starożytności. Początkiem jego zbiorów było kilka prywatnych kolekcji przekazanych w darze na rzecz nowej grudziądzkiej instytucji publicznej. Od swych początków ekspozycja muzealna stała się wielotematyczna. Można było obejrzeć na niej zabytki z zakresu archeologii, historii, etnografii, sztuki, rzemiosła artystycznego i numizmatyki. Nowo powstałe muzeum przez wiele lat nie miało swojej stałej siedziby. Jego zbiory były kilkakrotnie przenoszone z jednego obiektu do drugiego. Dopiero w 1912 roku zabytki umieszczono w specjalnie w tym celu wybudowanym budynku przy ul. Legionów 28. Obiekt ten wykorzystywano do 1956 roku. Od tego roku Muzeum eksponuje swe interesujące kolekcje w zabudowaniach dawnego klasztoru benedyktynek oraz w zabytkowych spichrzach, a od początku lat dziewięćdziesiątych również w Pałacu Opatek. Muzeum w Grudziądzu dzięki różnorodności propozycji umożliwia rozwój zainteresowań historycznych i artystycznych; przybliża kulturę materialną i duchową minionych wieków; daje okazję do zapoznania się z aktualnymi tendencjami w sztuce.

Zwiedzanie Grudziądza warto zacząć od wizyty w Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu. Zespół dawnego klasztoru benedyktynek, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum, należy do najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Pomorzu.

W kameralnych wnętrzach Gmachu Głównego Muzeum prezentowana jest Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego. W kolekcji znajdują się dzieła o wielorakich wartościach i różnorodnych tendencjach artystycznych – od sztuki przedmiotowej aż po różne odmiany sztuki abstrakcyjnej. Prace w niej zebrane odzwierciedlają wszechstronność twórców pomorskich, dają możliwość poznania ich dokonań.

Kolejny obiekt, w którym mieści się Muzeum, to słynne grudziądzkie spichrze. Usytuowane na wysokiej skarpie terenowej tworzą unikatowy ciąg obronny, charakterystyczny dla nadwiślańskiej panoramy miasta. Wszystkie reprezentują jednolity typ architektury użytkowo-obronnej.

W najstarszym grudziądzkim spichlerzu przylegającym do Bramy Wodnej mieści się wystawa „Historia Grudziądza”. Na czterech kondygnacjach spichrza prezentowane są dzieje miasta od średniowiecza do roku 1939. Ekspozycja ma układ chronologiczny.

Kolejne wystawy prezentowane są w salach Spichrza nr 13-15. Tutaj znajdują się ekspozycje archeologiczne – Średniowieczny gródek rycerski w Plemiętach, Biżuteria średniowieczna z Gruczna, Grudziądz w okresie wpływów rzymskich oraz Północna część ziemi chełmińskiej w pradziejach i średniowieczu. 

W spichrzu nr 17 znajduje się poświęcona kawalerzystom wystawa „Polski mundur kawaleryjski 1914 – 1945” oraz ekspozycja "Bronisław Malinowski (1951-1981). Mistrz olimpijski. Lekkoatleta"

Galeria:

 

Informacje organizacyjne:

Adres:

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
ul. Wodna 3/5, 86-300 Grudziądz

Telefon kontaktowy: 56 46 590 63
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www: www.muzeum.grudziadz.pl
Parking dla autobusów: Parking na błoniach nadwiślańskich – ul. Królowej Jadwigi – tuż obok Muzeum
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Wstęp bezpłatny – WTORKI:
od 1 października do 30 kwietnia w godzinach od 10.00 do 15.00
od 1 maja do 30 września w godzinach od 10.00 do 18.00

cennik lekcji muzealnych:
1,20 zł/os. - przedszkola
2,50 zł/os. - pozostałe typy szkół
opłata za lekcję muzealną zwalnia z obowiązku zakupu biletu wstępu na wystawy

opłaty za lekcję muzealną oraz przewodnika obowiązują również podczas bezpłatnych wtorków

Cennik przewodników:

grupy zorganizowane, grupy szkolne, przedszkolne zainteresowane oprowadzaniem po ekspozycjach stałych i czasowych wnoszą dodatkową opłatę za oprowadzanie:
grupy do 30 osób:
60,00 zł - całe muzeum;
30,00 zł - dwa wybrane obiekty muzeum;
15,00 zł - jeden obiekt muzeum
opiekun grupy - wstęp bezpłatny

Minimalny czas zwiedzania: (czas, w którym dzieci będą mogły zobaczyć najważniejsze ekspozycje)
1-1,5 godz.
Maksymalny czas zwiedzania: (czas, w którym dzieci będą mogły zobaczyć wszystkie ekspozycje odpowiednie do ich wieku i programu szkolnego)
2-2,5 godz.
Godziny i dni otwarcia:

1 V – 30 IX Muzeum czynne:
ŚRODA i CZWARTEK: 10.00 – 16.00
WTOREK i PIĄTEK: 10.00 – 18.00
SOBOTY, NIEDZIELE, ŚWIĘTA: 10.00 – 15.00

1 X – 30 IV Muzeum czynne:
WTOREK - CZWARTEK: 10.00 – 15.00
PIĄTEK: 10.00 – 18.00
SOBOTY, NIEDZIELE, ŚWIĘTA: 10.00 – 15.00

PONIEDZIAŁEK - nieczynne
WTOREK - wstęp bezpłatny

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

aby ustalić zwiedzanie z przewodnikiem należy wcześniej umówić się – telefonicznie, drogą elektroniczną w celu uzgodnienia daty i godziny zwiedzania

zgłoszenia grup powinny nastąpić z min. tygodniowym wyprzedzeniem

w przypadku rezygnacji z wizyty – prośba o zgłoszenie tego faktu do Muzeum

udział w lekcjach muzealnych, warsztatach wymaga wcześniejszego zapisania się na wybrane zajęcia

Stałe ekspozycje:

Galeria Współczesnego Malarstwa Pomorskiego
Historia Grudziądza
Wystawy archeologiczne

 

POMYSŁY NA WYCIECZKI Z DZIEĆMI, WYCIECZKI KLASOWE, WYCIECZKI Z RODZINĄ

Witamy Was na stronie poświęconej temu co najbardziej intryguje (oczywiście zaraz po lekcjach) uczniów, nauczycieli i rodziców: wycieczkom szkolnym w szeroko rozumianym znaczeniu tego słowa. Wiemy, że podróże kształcą, wiemy że uczą samodzielności, pozwalają poznać lepiej świat w całej swojej zmienności i okazałości i jeśli to przekonanie w nas drzemie to wspaniale. Bo to najprawdziwsza prawda! Strona, na której się znaleźliście nie tylko utwierdzi Was w tym przekonaniu, ale pomoże Wam wybrać cel wycieczki szkolnej, wskaże na jakie wydarzenia dla dzieci warto się wybrać, zaproponuje gry planszowe czy książki dla dzieci, które warto zabrać w podróż. 

A jeśli wycieczki szkolne przez pandemię nie dojdą do skutku, zachęcamy do wycieczek z rodziną. Prezentowane atrakcje dla dzieci z powodzeniem możecie odwiedzić sami. Zostańcie z nami po dobrej stronie! Życzymy wspaniałych podróży!

Redakcja Podrozezklasa.pl