Wyświetlenie artykułów z etykietą: IV. Najbardziej interesujący obiekt historyczny

W 1933 r. wiejski nauczyciel z Biskupina Walenty Szwajcer zauważył na półwyspie Jeziora Biskupińskiego wystające ponad powierzchnię gruntu drewniane pale. Zainteresował swoim odkryciem prof. Józefa Kostrzewskiego, uważanego za ojca polskiej archeologii. Już w następnym roku rozpoczęto prace wykopaliskowe, a odkrycie osady w Biskupinie okrzyknięto w prasie polskimi Pompejami.
W Malborku nad Nogatem wznosi się wspaniały Zamek Krzyżacki, który od 700 lat robi to samo głębokie wrażenie potęgi i siły. 
"Kostrzyńskie Pompeje", Stare Miasto, Brama Berlińska i wreszcie Bastion Filip. Kostrzyn to niezwykłe miejsce z niezwykła historią. Doskonały cel dla szkolnych wycieczek. 
Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5m n.p.m.) to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy w Śląskiem, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków Orlich Gniazd.
Spacerując między Sukiennicami a kościołem Mariackim, można nie zdawać sobie sprawy, że pod ziemią, na głębokości kilku metrów, kryje się prawdziwy skarbiec wiedzy o przeszłości Krakowa. Aby go odkryć, wystarczy zejść do Rynku Podziemnego.
W pobliżu Kętrzyna położona jest niewielka miejscowość Gierłoż. Adolf Hitler wybudował tam swoją główną kwaterę wojenną „Wilczy Szaniec”-„Wolfschanze”. To z tego miejsca wydawano najistotniejsze decyzje dotyczące wszystkich obszarów życia i losów podbitych narodów.
  Jedną z osobliwości Dolnego Śląska jest Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim w Gminie Walim - perełka wśród średniowiecznych warowni. 
  Wzgórze wawelskie jest dla Krakowa tym, czym Akropol dla starożytnych Aten lub Wzgórze Kapitolińskie dla Rzymu.
REKLAMA
REKLAMA