Co nowego?

Nowy rozkład jazdy w Muzeum Kolejnictwa

Nowy rozkład jazdy w Muzeum Kolejnictwa

Muzeum Kolejnictwa ogłosiło nowy Rozkład Jazdy, czyli listę wydarzeń i atrakcji na pierwsze półrocze tego roku. Wśród szeregu propozycji znalazło się kilka nowości, takie jak zwiedzanie zakamarków Muzeum z "lokomotywą, która została człowiekiem, Mickiem Jaggerem kolejnictwa", Panem Zbigniewem Gryzgotem, pokazy wyjątkowej maszyny, jaką jest walec parowy, czy nocne zwiedzanie Muzeum...

W kilku słowach o atrakcjach Muzeum:

 

ZAKAMARKI

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku to blisko 3 ha terenu, 2,5 km torów i ponad 140 jednostek zabytkowego taboru kolejowego. Ale to wie każde dziecko. A kto wie, że pod naszym zabytkowym warsztatem znajduje się autentyczny i równie zabytkowy poniemiecki schron przeciwlotniczy?! W to i wiele innych i nieoczywistych miejsc zabierze Was p. Zbigniew Gryzgot, lokomotywa która została człowiekiem, Mick Jagger kolejnictwa. Człowiek, który w jaworzyńskiej szopie pracuje już 53 rok…

 

NOCNE ZWIEDZANIE

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku to takie specyficzne miejsce, że autentyczny i atrakcyjny wygląd utrzymuje przez cały rok. To naprawdę nie ważne czy jest -20 stopni i śnieg czy +30 i słońce. Czy też deszcz. Nasze lokomotywy zawsze wyglądają dobrze. A lepiej mogą wyglądać nocą… Wszystkich chętnych zapraszamy na wyjątkowe nocne spacery śladem stalowych kolosów…

 

WALC RUTHERMEYERA

Walc jest tańcem wirowym pochodzenia niemieckiego o umiarkowanym tempie, w metrum 3/4. Znane są walce wiedeńskie i angielskie. Specjaliści rozpoznają także walc rosyjski i niemiecki. Ale na Przedgórzu Sudeckim znamy jeszcze jeden walc – Ruthermeyera. Cechuje go inne metrum sięgające 12 at i 10 ton masy. Zapraszamy do tańca z jedynym sprawnym walcem parowym w Polsce – Ruthermeyerem 704 z 1930 r.

 

DZIEŃ Z DIESLEM

Wszyscy wiedzą, że w każdy weekend i przez cały rok (przynajmniej dwa razy dziennie) na muzealną bocznicę wyrusza, któryś z naszych zabytkowych diesli. I tylko od Was zależy czy traficie na owoc czechosłowackiej myśli technicznej – motoraka 262.0M z 1958 r., najstarszą czynną lokomotywę spalinową w Polsce – czyli Deutza OMZ122 z 1940 r. czy na popis polskich inżynierów z Zielonej Góry, 409Da-1 z 1964 r. 

Więcej informacji:

http://muzeumtechniki.pl/rozklad-jazdy-2017/ 

 

Reklama

REKLAMA
REKLAMA