czwartek, 22 kwiecień 2021 17:41

Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Recenzja

Oceń ten artykuł
(1 głos)
"Tatry. Przewodnik dla dużych i małych"  Wydawnictwo Literatura "Tatry. Przewodnik dla dużych i małych" Wydawnictwo Literatura
O ile przewodniki z reguły kojarzą się z niewielkimi gabarytowo publikacjami, które łatwo zmieszczą się w kieszeni plecaka, to książka, o której piszę, taka nie jest. Jednakże mogę śmiało powiedzieć, że jak dotąd nie spotkałem ciekawszego przewodnika, który zachęciłby najmłodszych, a także ich rodziców do odwiedzenia najwyższych polskich gór. Głęboko wątpię, że zabierzecie tę książkę ze sobą w górskie wędrówki, jednak śmiało możecie po nią sięgnąć planując kolejne wakacje, czy wyjazd na długi weekend. Możecie też wrzucić ją do walizki i przed wyjściem na szlak sięgnąć po nią, aby zachęcić siebie i dzieci do wysiłku odkrywania jednych z najpiękniejszych gór w Polsce - Tatr.

Przewodnik ten nie podpowie Wam, gdzie wynająć pokój, albo gdzie najlepiej zjeść, zachęci jednak z całą pewnością do tego, aby z pełnym szacunkiem, zrozumieniem i zachwytem eksplorować najwyższe góry Polski. Nie bez znaczenia jest fakt, że jednym z autorów książki jest Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bierze na siebie odpowiedzialność wprowadzenia czytelników w historię, przyrodę, kulturę Tatr, a przede wszystkim, w zasady odpowiedzialnego podróżowania po górach i robi to znakomicie.

Młodzi (i dorośli) czytelnicy dowiedzą się tutaj jak odpowiednio przygotować się do górskich wycieczek, jakie szlaki warto odwiedzić na początek, a jakie gdy już obędziemy się z górskimi wycieczkami, jakie zwierzęta można spotkać na górskich szlakach i na jakie szczególnie uważać. Jak należy się zachowywać jako odpowiedzialny turysta, jak szanować otaczającą nas przyrodę, co warto szczególnie w Tatrach zobaczyć. Informacji jest wiele, każda niemal strona okraszona jest zabawnymi i pobudzającymi wyobraźnie ilustracjami. Największą wartością jest jednak interesujący i barwny sposób prowadzenia opowieści, przekazywania informacji, który sprawia, że nogi aż rwą się do górskich wędrówek, a Tatry wracają do turystycznego kalendarza najbliższych wędrówek.

Serdecznie polecam!

Autor: Barbara Gawryluk, Paweł Skawiński
Tytuł: Tatry. Przewodnik dla dużych i małych

Wydawnictwo Literackie 2021, książka dla dzieci od lat 6 A także dla starszych.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3860/tatry 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 18 sierpień 2021 19:01

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA