piątek, 14 październik 2016 18:34

Zamek w Łańcucie

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Zamek w Łańcucie Zamek w Łańcucie
  Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. 

Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.

ZAMEK

Zamkowe wnętrza zaliczane są do najpiękniejszych w Polsce. Znajdują się w nich liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów. Zwiedzający mogą podziwiać bogate i różnorodne zbiory malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, laki czy tkanin.

STAJNIE I WOZOWNIA

Dwa imponujące budynki zamkowych neobarokowych Stajni i modernistycznej z elementami klasycznymi Wozowni, choć tworzą oddzielny kompleks hippiczny stanowią cześć łańcuckiej rezydencji Potockich. Wzniesiono je na przełomie XIX i XX wieku według projektu francuskiego architekta Amanda Bauque i otoczono specjalnie założonym „przystajennym parkiem”. Urządzenie stajni, szorowni i siodlarni zamówiono w wiedeńskiej firmie R.Ph.Waagner.

Stajnie posiadają zachowaną oryginalną częścią dla koni wierzchowych oraz Szorownię Galową i Hol, w których ustawiono pojazdy konne należące do Muzealnej Kolekcji Pojazdów. Muzeum w Łańcucie posiada bowiem dwie oddzielne kolekcje pojazdów konnych: historyczną, związaną z rezydencją po rodzinie Potockich liczącą 55 pojazdów i muzealną, gromadzoną po II wojnie i wciąż otwartą, która liczy dzisiaj blisko 80 pojazdów.

SZTUKA CERKIEWNA

Utworzenie zbioru sztuki cerkiewnej w Łańcucie podyktowane było koniecznością ochrony bezcennych dóbr kultury, zagrożonych wskutek wysiedleń ludności ukraińskiej z obszaru południowo-wschodniej Polski w 1945 i 1947 roku. Kilkudziesięcioletni okres świadomego niszczenia zabytków sztuki religijnej doprowadził do zagłady około 330 cerkwi z 650 jakie istniały się w tej części historycznej diecezji przemyskiej, która po II wojnie znalazła się w granicach państwa polskiego. Zwielokrotnieniu strat zapobiegła prowadzona przez muzealników akcja zabezpieczania „niechcianych pamiątek historii”, głównie malarstwa, księgozbiorów i rzemiosła artystycznego. W te działania wpisuje się powołanie do życia (w 1960 roku) Wojewódzkiej Składnicy Zabytków Ruchomych w Łańcucie, przekształconej później w Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum Zamku w Łańcucie. Systematycznie zwożono do niej wyposażenia wielu pozbawionych opieki cerkwi.

STORCZYKARNIA

W Storczykarni prezentujemy różnorodne rodzaje i gatunki storczyków. Na ekspozycję trafiają rośliny najefektowniejsze, będące w okresie kwitnienia. Przez pozostałą część roku uprawiane są one w jednej z trzech szklarni zaplecza, w warunkach właściwych klimatycznej strefie pochodzenia. Zwiedzający mogą zobaczyć tu zarówno storczyki naziemne (rosnące na ziemi), litofity (rosnące na skałach), jak i epifity (rosnące na konarach drzew).

HISTORIA MIASTA I REGIONU w tym 10 PUŁK STRZELCÓW KONNYCH

Dział Historii Miasta i Regionu utworzony został w 1979 r. Jego powstanie związane z przejęciem budynku synagogi wraz ze zgromadzonymi w niej zbiorami etnograficznymi, zapoczątkowało proces tworzenia nowych ekspozycji, działających początkowo pod nazwą Działu Regionalnego. Zbiory pochodzące z obszaru dawnego powiatu łańcuckiego, wzbogacono z czasem kolejnymi partiami eksponatów, tworząc ostatecznie 3 ekspozycje stałe – mieszczańską, pułkową i etnograficzną.

W 1984 r. z inicjatywy st. wachm. Konstantego Bieniasza powstała ekspozycja 10 Pułku Strzelców Konnych. Zbiór pamiątek, po wywodzącym się z Łańcuta żołnierzu, zaprezentowany początkowo na wystawie czasowej, stał się zaczątkiem utworzenia ekspozycji stałej. Dalsze pozyskiwanie eksponatów, pochodzących ze zbiorów b. żołnierzy Pułku, pozwoliło stworzyć kolekcję, stanowiącą zarówno przegląd indywidualnych dziejów Dziesiątaków, jak i pełną panoramę dziejów łańcuckiej jednostki. W muzealnej kolekcji znajdują się zarówno przedmioty pochodzące z czasów II wojny światowej, jak i z okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to miastem garnizonowym niezmotoryzowanej jeszcze formacji był Łańcut. Kolekcję tworzą dokumenty, fotografie, mundury, medale i odznaczenia.

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Muzeum.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum – Zamek w Łańcucie
Ul. Zamkowa 1
37-100 Łańcut

Telefon kontaktowy: (17) 225 20 08
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Adres www:

http://www.zamek-lancut.pl 

Parking dla autobusów:

Najbliższy znajduje się przy Miejskim Domu Kultury, ul. Kościuszki 15.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Dzieci do lat 7 bezpłatnie. Dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat są objęte akcją MKiDN „Muzeum za złotówkę”, płacą więc 1 zł od każdej ekspozycji. Opłata za usługę przewodnicką w języku polskim dla grupy dzieci do 25 osób jest dodatkowo płatna i wynosi 75 zł. Opiekunowie grupy (nauczyciele, rodzice) są zobowiązani do zakupu biletów na wybrane ekspozycje w cenie ulgowej.
Ceny biletów:
Zamek: 23 zł normalny, 18 zł ulgowy,
Stajnie i Wozownia: 20 zł normalny, 16 zł ulgowy,
Karnet Zamek + Stajnie i Wozownia: 28 zł normalny, 20 zł ulgowy,
Sztuka Cerkiewna: 6 zł normalny, 3 zł ulgowy,
Oranżeria: 3 zł normalny, 1,5 zł ulgowy (bezpłatne wejście przy zakupie biletu na Zamek lub Karnetu)
Storczykarnia: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy,
Historia Miasta i Regionu w tym 10 Pułk Strzelców Konnych: 5 zł normalny, 3 zł ulgowy.

Cennik przewodników:

Opłata przewodnicka w ramach „biletów za złotówkę” - w grupie dzieci do 25 osób w języku polskim – 75zł
Opłata przewodnicka w ramach biletów normalnych, ulgowych i extra w grupie od 11 do 25 osób w języku polskim - wliczona w cenę biletu;
w grupie do 10 osób w języku polskim – płatna dodatkowo 75 zł.
Opłata przewodnicka w grupie do 25 osób w języku obcym płatna 150 zł.

Minimalny czas zwiedzania:

Zamek: 60 min. Zamek + Stajnie i Wozownia: 1 godzina 45 min.
Dodatkowe ekspozycje: Sztuka Cerkiewna: 45 min., Oranżeria: 20 min., Storczykarnia: 30 min., Historia Miasta i Regionu: 30 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

3 godziny 50 min. – wszystkie ekspozycje.

Godziny i dni otwarcia:

Szczegóły w zakładce Dla Zwiedzających na stronie Muzeum: http://www.zamek-lancut.pl/pl/Zwiedzanie 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

W poniedziałki wstęp wolny, bez możliwości skorzystania z usługi przewodnickiej i audioprzewodników.

Stałe ekspozycje:

Zamek, Stajnie i Wozownia, Sztuka Cerkiewna, Oranżeria, Storczykarnia, Historia Miasta i Regionu w tym 10 Pułk Strzelców Konnych.

 

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:08

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

1892 Tadeusza Kościuszki
Łańcut, Województwo podkarpackie.
Polska ,37-100
+48 17 225 20 08
poniedziałek: 12:00–16:00,wtorek: 09:00–16:00,środa: 09:00–16:00,czwartek: 09:00–16:00,piątek: 09:00–16:00,sobota: 10:00–18:00,niedziela: 10:00–18:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation