piątek, 07 kwiecień 2017 19:35

Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

Oceń ten artykuł
(6 głosów)
Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych zaprasza wycieczki szkolne
Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie prowadzi działalność od 19 marca 2003 r. Wyjątkowo bogate zbiory muzealne są świadectwem wojennych dziejów Podkarpacia z okresu I i II wojny światowej. 

Zwiedzanie rozpoczyna się od ekspozycji mieszczących się w największym w Krośnie schronie przeciwlotniczym z okresu II wojny światowej. Jego podziemia znajdują się pod budynkiem obecnego pasażu handlowego i stanowią wyjątkowo interesującą architekturę militarną tamtego okresu. 

Mieszczą one ekspozycje związane z historią i działalnością Krośnieńskiego Garnizonu Lotniczego, a w szczególności Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Uczelnia ta, pomimo swojego krótkiego okresu funkcjonowania ( od listopada 1938 r. do wybuchu II wojny światowej) wyjątkowo mocno zapisała się w historii Krosna i regionu. Infrastrukturę Szkoły wybudowaną ogromnym kosztem i wysiłkiem w okresie II RP unicestwiła w sierpniu 1944 r. armia niemiecka dokonując metodycznych wyburzeń saperskich w czasie swojego odwrotu. Nieliczne, zachowane do naszych czasów obiekty SPLdM pozostają tylko smutnym wspomnieniem świetności po jednym z największych i najbardziej nowoczesnych w Europie i na świecie ośrodków wojskowego szkolenia lotniczego tamtego okresu. 

Pamięć o tragicznych losach uczniów SPLdM w Krośnie przywraca zaaranżowana w pomieszczeniu schronowym żołnierska izba koszarowa posiadająca niemal kompletne, oryginalne wyposażenie 
Odrębną ekspozycję w schronie tworzą szczątki niemieckiego bombowca nurkującego Ju-87 „Stuka" wydobytego z inicjatywy muzeum w listopadzie 2015 r. Ten symbol potęgi niemieckiej Luftwaffe, kojarzony z rykiem syren uruchamianych w czasie bombardowania jest jedynym tego typu obiektem w zbiorach muzealnych w naszym kraju i jednym z nielicznych na świecie. 

Kolejne miejsce na muzealnej ścieżce zwiedzania zajmuje wystawa półplenerowa. Tworzą ją przede wszystkim pozostałości sprzętu pancernego użytego w czasie Bitwy o Przełęcz Dukielską. Batalia ta pochłonęła łącznie ponad 200 000 poległych, rannych i zaginionych żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu i sowieckiej Armii Czerwonej wspomaganej przez Korpus Czechosłowacki. W jej wyniku zniszczeniu uległo wiele miejscowości, a ludność cywila doświadczyła wojennej gehenny. Bitwa dukielska została nazwana przez historyków drugą największą górską bitwą pancerną II wojny światowej.

Jednym z najciekawszych eksponatów w tej części muzeum jest jedyny w polskich zbiorach muzealnych (w ekspozycji stałej) niemiecki pojazd półgąsienicowy typu „Kettenkrad" firmy NSU.
Jednak najbardziej cenne i unikalne zbiory mieszczą się w budynku muzeum. Wśród ponad półtora tysiąca zgromadzonych tu eksponatów są też niepowtarzalne okazy. Do najcenniejszych należą: 

  • drewniana tablica znad bramy głównej niemieckiego obozu pracy przymusowej w Szebniach (w pierwszej fazie funkcjonowania mieścił się tam obóz dla jeńców wojennych, gdzie zamordowano śmiercią głodową ponad pięć tysięcy jeńców sowieckich) – jest to jedyny tego typu obiekt zachowany w polskich i światowych zbiorach muzealnych; 
  • drewniana tablica z budynku zajętego przez sowieckiego Wojennego Komendanta Miasta oraz kontrwywiad wojskowy „Smiersz" po wkroczeniu jesienią 1944 r. Armii Czerwonej do Krosna – również ten przedmiot jest jedynym w swoim rodzaju obiektem zachowanym w polskich zbiorach muzealnych; 
  • suknia ślubna uszyta z czaszy brytyjskiego spadochronu zrzutowego, pochodzącego z największego na Podkarpaciu zrzutu dla Armii Krajowej, który nastąpił 1 lipca 1944 r. w Lubli – także ona pozostaje w polskich zbiorach muzealnych jedynym tego typu obiektem 
  • wśród 13 postaci i półpostaci żołnierzy różnych armii walczących na terenie Podkarpacia w okresie I i II wojny światowej można zobaczyć w oryginalnym umundurowaniu, oporządzeniu i uzbrojeniu żołnierzy Armii Karpaty broniących południowych granic II RP we wrześniu 1939 r., oraz wojskowej konspiracji niepodległościowej, walczących na terenie Podkarpacia w oddziale partyzanckim Armii Krajowej OP-11 oraz Samodzielnym Batalionie„ ZUCH" Narodowych Sił Zbrojnych. 

Przewodnik sprawujący opiekę nad uczestnikami wycieczki na bieżąco udziela fachowych informacji o wystawach oraz powiązanych z nimi wydarzeniach historycznych. 
Serdecznie zapraszamy.

Fotografie: Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

38-400 Krosno, ul. Czajkowskiego 92

Telefon kontaktowy:

502994116

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumkrosno.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

CENY BILETÓW 
Normalny - 12 zł 
Ulgowy (dzieci powyżej 7 lat, młodzież szkolna, studenci) - 7 zł 
Bilet rodzinny - 20 zł 
Wstęp wolny: Dzieci do lat 7, kombatanci wojenni, opiekunowie grup zorganizowanych

Cennik przewodników:

Cena biletu obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem.

Minimalny czas zwiedzania:

średni czas zwiedzani wynosi godzinę

Maksymalny czas zwiedzania:

średni czas zwiedzani wynosi godzinę

Godziny i dni otwarcia:

Od września do maja 
od wtorku do niedzieli od godz. 11:00 do godz. 16:00 
poniedziałek - nieczynne 
Godziny wejść: 
11:00 
12:30 
13:00 
13:30 
14:00 
14:30 
15:00 
15:30 
16:00 
Od czerwca do sierpnia 
od wtorku do niedzieli od godz. 10:00 do godz. 16:30 
poniedziałek - nieczynne 
Godziny wejść: 
10:00 
10:30 
11:00 
12:30 
13:00 
13:30 
14:00 
14:30 
15:00 
15:30 
16:00 
16:30 
Muzeum nieczynne w dniach: 1 stycznia, 1. i 2. dnia Świąt Wielkanocnych, Boże Ciało, 1 listopada, 24, 25 i 26 grudnia. 
Po uprzednim uzgodnieniu istnieje możliwość zwiedzania muzeum w innych niż wymienione terminach. 
Wejście na teren placówki w odstępach co pół godziny, z przerwą od godz. 11:30 do godz. 12:30.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Istnieje możliwość rezerwacji posiłków w sąsiadującej z muzeum restauracji "Oberża", cieszącej się na terenie Krosna opinią "najlepszej kuchni". Każdy bilet wstępu do muzeum upoważnia do 10 % zniżki przy płatnościach w "Oberży". W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się duży parking umożliwiający postój autobusu w czasie zwiedzania muzeum. Miejsce parkingowe dla autobusu należy uzgodnić w czasie rezerwacji terminu wycieczki do muzeum.

Stałe ekspozycje:

• Krośnieńskie lotnisko w czasie II WŚ 
• Ju-87 „Stuka" 
• Łopatki saperskie na przestrzeni wieków 
• Karpaty 1914-1915 
• Wrzesień 1939 
• Konspiracja niepodległościowa 
• Narzędzia wojen 
• Dukla 1944 
• Podkarpacie 1945 
• Tyle pozostało

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:42

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

92 Feliksa Czajkowskiego
Krosno, Województwo podkarpackie.
Polska ,38
+48 785 144 346
poniedziałek: Zamknięte,wtorek: 11:00–16:00,środa: 11:00–16:00,czwartek: 11:00–16:00,piątek: 11:00–16:00,sobota: 11:00–16:00,niedziela: 11:00–16:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation