środa, 24 maj 2017 07:35

Muzeum Dobranocek w Rzeszowie

Oceń ten artykuł
(4 głosów)
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Dobranocek w Rzeszowie zaprasza wycieczki szkolne
Zapraszamy w sentymentalną podróż do jedynego w Polsce Muzeum Dobranocek z wyjątkową kolekcją pamiątek z popularnych animacji dla dzieci, powszechnie nazywanych dobranockami.

To miejsce niezwykłe, w którym można się przenieść do krainy wspomnień, wzruszeń i dobrych emocji - w świat wieczorynek.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie utworzono z myślą o dzieciach i dorosłych. Główną jego zaletą, za sprawą charakteru ekspozycji, jest łączenie pokoleń.

Każdy z nas, będąc dzieckiem wieczorną porą oczekiwał na pojawienie się na małym ekranie ulubionych bohaterów dobranocek. Były one emitowane około godziny 19.00 i zwykle trwały dziesięć minut. Czekało się na nie z niecierpliwością, gdyż były jednym z niewielu programów dla dzieci w ciągu dnia. Przynosiły także ukojenie po pełnym wrażeń dniu, stanowiły jego miłe zakończenie. Wielu z nas ma swoich ulubionych bohaterów - dla jednych jest to Miś Uszatek, Colargol albo Rumcajs, inni z sentymentem wspominają Bolka i Lolka, Krecika, Reksia czy Pomysłowego Dobromira.

Muzeum Dobranocek zostało oficjalnie otwarte 22 marca, przez Martynkę i Filipa - dzieci, towarzyszące prezydentowi miasta Tadeuszowi Ferencowi (prywatnie wielbicielowi Rumcajsa), w obecności licznie przybyłych sympatyków dobranocek.

Przez niespełna dwa lata muzeum mieściło się w niewielkim lokalu zabytkowej kamienicy przy ulicy Słowackiego 8. Tu odwiedziło nas ponad 46 tysięcy osób. Drugie urodziny zbiegły się w czasie z przeprowadzką do nowej siedziby przy ulicy Mickiewicza 13, rozbudową ekspozycji oraz powiększeniem dobranockowego zespołu.

W kolekcji Muzeum Dobranocek znajdują się oryginalne lalki z filmów kukiełkowych produkowanych w Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi. W muzealnych gablotach można spotkać bohaterów takich animacji, jak: Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola, Mały Pingwin Pik-Pok, Maurycy i Hawranek, Trzy Misie, Kolorowy Świat Pacyka, Plastusiowy pamiętnik i in. Są też takie skarby, jak emisyjne pacynki, jedyny istniejący rękopis oraz maszynopisy scenariuszy pierwszej polskiej dobranocki Jacek i Agatka, która swoją premierę w Telewizji Polskiej miała 2 października 1962 roku. Można również podziwiać projekty postaci: Gapiszona, Gucia i Cezara, Pyzy a także plansz wyświetlanych przed i po emisji wieczorynek.

W zbiorach znajdują się liczne folie-kadry z filmów animowanych, szkice, dekoracje, scenariusze, scenopisy i recepty animacyjne. Można tu spotkać bohaterów popularnych kreskówek takich, jak: Reksio, Bolek i Lolek, Porwanie Baltazara Gąbki, Kangurek Hip-Hop, Pampalini Łowca Zwierząt, Lis Leon, Przygody błękitnego rycerzyka, Smerfy i wiele innych.

W muzeum oprócz pamiątek związanych ze światem animacji można obejrzeć także przedmioty codziennego użytku, ozdobione wizerunkami dobranockowych postaci. Te z pozoru zwyczajne rzeczy budzą najwięcej emocji i wspomnień.

W kolekcji znajdują się: obrazy, zegary ścienne, budziki, tacki, talerze i kubki ceramiczne, a nawet wiaderko do zabawy w piasku. Zgromadzono tu opakowania po słodyczach - czekoladach, batonach: "Maja", "Ptyś", "Wilk i Zając", "Piaskowy Dziadek" a nawet gumach balonowych "Bolek i Lolek" i "Pszczółka Maja". Są też zachowane w stanie nienaruszonym artykuły spożywcze - miód sztuczny "Maja", gumy balonowe "Smerfy" i kosmetyczne: olejek i mydełka z wizerunkami Jacka i Agatki, proszek do prania "Cypisek", a także kostki mydła "Ptyś" i "Gąska Balbinka" - niektóre sprzed wielu lat.

W muzeum można spotkać dawne modele telewizorów, filmy na szpulach, kasetach i płytach, przezrocza małoobrazkowe, zestawy slajdów, a także wiele modeli projektorów. Chętni mogą posłuchać płyt winylowych z kołysankami, piosenkami oraz słuchowiskami na oryginalnym gramofonie Bambino, jak również obejrzeć pokaz przezroczy.

Wystawom towarzyszy tematyczna oferta edukacyjna lekcji muzealnych, warsztatów artystycznych oraz pokazów skierowana do uczestników w różnym wieku.

Ofertę dla szkół przystosowano do podstawy programowej, by uczniowie mogli korzystać z proponowanych zajęć w ramach lekcji. Rozbudzają one ich zainteresowania, skłaniają do czytania książek, oglądania filmów oraz twórczości własnej.

Najpopularniejszą formą zajęć edukacyjnych, które organizujemy od samego początku istnienia muzeum wraz z zaprzyjaźnionym Oddziałem dla Dzieci i Młodzieży Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, są spotkania Od bajki do Dobranocki, Wędrujące Dobranocki oraz Spotkania z Dobranocką, na których wielbiciele dobranocek poznają literackie pierwowzory bohaterów popularnych bajek.

Muzeum oferuje wiele konkursów oraz projektów edukacyjnych, zarówno w siedzibie, jak poza jej murami. Organizowane są zajęcia plastyczne, lekcje muzealne, warsztaty filmowe i imprezy okolicznościowe. Towarzyszą im gry, zabawy oraz inne atrakcje. Pojawiają się na nich filmowi bohaterowie: Miś Uszatek albo Reksio, budząc emocje małych i dużych wielbicieli animacji.

W placówce odbywają się spotkania ze znanymi twórcami - pisarzami, reżyserami, realizatorami filmów. Gościli tu: Wanda Chotomska, Bohdan Butenko, Tadeusz Wilkosz, Marek Nejman, Halina Filek-Marszałek, Joanna Jasińska-Koronkiewicz, Balbina Bruszewska, Krystyna Kulczycka i inni.

W sali projekcyjnej Muzeum Dobranocek wszyscy zwiedzający mogą uczestniczyć w pokazach filmowych. Tylko tu można obejrzeć najstarsze polskie dobranocki: Jacek i Agatka czy Gąska Balbinka. Można także spędzić czas, oglądając przygody bohaterów popularnych

Zapraszamy

Fotografie: Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

35-064 Rzeszów, ul. Mickiewicza 13

Telefon kontaktowy:

22 827 76 41 wew. 261

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeumdobranocek.com.pl 

Parking dla autobusów:

ul. Podpromie

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

ceny: bilety grupowe: 4zł/osoba

Cennik przewodników:

usługa przewodnika: 25zł

Minimalny czas zwiedzania:

ok 20 - 30 min

Maksymalny czas zwiedzania:

1 - 1,5 godz

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek: nieczynne
wt - pt 9.00 - 17.00
sb - ndz 10.00 - 18.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

w opisie

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

konieczność zarezerwowania terminu

Stałe ekspozycje:

brak info

Planowane wydarzenia:

Noc Muzeów

 

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:40

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

13 Adama Mickiewicza
Rzeszów, Województwo podkarpackie.
Polska ,
+48 17 748 36 51
poniedziałek: 09:00–17:00,wtorek: 09:00–17:00,środa: 09:00–17:00,czwartek: 09:00–17:00,piątek: 09:00–17:00,sobota: 09:00–17:00,niedziela: Zamknięte

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Jak zostać czarownicą w t...

on 22 sierpień 2019
Jak zostać czarownicą w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka mieszka w małym, szarym miasteczku w małym mieszkanku nad małym sklepikiem prowadzonym przez...

Kaczątko zwane Guzikiem -...

on 22 sierpień 2019
Kaczątko zwane Guzikiem - recenzja

Kolejna odsłona przygód Jasmine Green z Dębowej Farmy. Mama Jasmine jest weterynarzem, a ojciec zajmuje...

Psierociniec. Kocia lista...

on 22 sierpień 2019
Psierociniec. Kocia lista życzeń - recenzja

Remik, pies poeta, którego wiersze zmieniają rzeczywistość, zostaje porwany! Autorami spisku są przebiegłe i samolubne...

Strzeżcie się, smoki! - r...

on 20 sierpień 2019
Strzeżcie się, smoki! - recenzja

Claudette, nieustraszona pogromczyni olbrzymów i smoków, nie boi się żadnego niebezpieczeństwa, jest na bakier z...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation