poniedziałek, 17 październik 2016 07:15

Muzeum Wsi Słowińskiej

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Wsi Słowińskiej Muzeum Wsi Słowińskiej
  Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach powstało w 1963 r. jako Zagroda Muzealna, prezentująca w XIX-wiecznej chałupie in situ ekspozycję dotyczącą historii oraz kultury materialnej Kaszubów nadłebskich – dawnych mieszkańców Kluk i okolic – nazywanych Słowińcami.

W ciągu ponad pięćdziesięciu lat istnienia muzeum systematycznie poszerzało zajmowany teren oraz zbiory, by móc się obecnie pochwalić ponad 8-hektarowym obszarem, na którym znajdują się trzy zagrody in situ, dwie zagrody przeniesione z Kluk Żeleskich (starej, nie istniejącej już części wsi), chałupa z Żoruchowa przeznaczoną na wystawy czasowe, murowany budynek dawnej szkoły, w którym znajduje się Galeria Pomorskiego malarstwa Plenerowego, dwa piece chlebowe, karczma, magazyn i szałas rybacki oraz piwnica naziemna. Do muzeum należy ponadto zabytkowy cmentarz, założony w II połowie XVIII w., na którym chowano dawnych mieszkańców Kluk.

Pierwsza zagroda prezentuje wystawę wprowadzającą w tematykę kaszubską. W chałupie obejrzeć można mapy i dokumenty oraz poczytać o historii Pomorza, regionu oraz samego muzeum. Znajdują się tam również stanowiska odsłuchowe, dzięki którym turysta zapoznaje się z legendą o powstaniu wsi oraz źródłowymi opisami Kaszubów nadłebskich. W zagrodzie obok trzyrodzinnej chałupy stoją dwa budynki inwentarskie, w których utworzone zostały niewielkie wystawy prezentujące ważne dziedziny życia Słowińców. Kolejne chałupy ukazują wnętrza mieszkań pochodzących z różnych okresów funkcjonowania wsi. Najstarsza chałupa pochodzi z końca XVIII w. Zastosowano w niej unikatowy system ogniowy typu komin-kuchnia. Prezentowana jest tam stała wystawa pt. Wokół kuchennego pieca, przybliżająca charakterystykę pomorskiej kuchni z przełomu XIX i XX w.

Wieś Kluki położona jest niemal w samym sercu Słowińskiego Parku Narodowego, słynącego w Polsce ze swej unikatowej fauny oraz flory. Od brzegu jeziora Łebsko, które dawało pokarm dawnym mieszkańcom – w większości rybakom, muzeum dzieli około 1,5 km. Warto wybrać się tam na spacer, by wejść na drewniany pomost, a z wieży widokowej podziwiać wspaniały pejzaż z białymi wydmami w tle. Muzeum zwiedzać można przez cały rok – słowińskie chaty w biało-czarną kratę wyglądają urokliwie nawet skąpane w morzu jesiennych liści oraz przysypane śniegowym puchem. To latem jednak tętnią one prawdziwym życiem i, dzięki licznym pokazom i prezentacjom dokonywanym przez pracowników, zyskują atmosferę swojskości oraz autentyczności. Najwięcej turystów odwiedza muzeum w trakcie folklorystycznych imprez plenerowych. Sezon letni otwiera Czarne Wesele (1-3 maja). 1 czerwca organizowany jest festyn z okazji Dnia Dziecka. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się impreza W słowińskiej zagrodzie, a w każdą letnią niedzielę muzeum zaprasza na słowiński chleb pieczony w tradycyjnym piecu, drożdżowe baby oraz żur w ramach imprezy W niedzielę u Klicków. Sezon kończy Pożegnanie lata, organizowane w trzecią niedzielę września. Ogrom atrakcji dopełniają przyzagrodowe zwierzęta: konie rasy polskiej, owce i baran, koza oraz drób, a w muzealnym sklepiku nabyć można wyjątkową pamiątkę z pobytu.

Na bazie jednej z zabytkowych chałup utworzono zagrodę edukacyjną, w której organizowane są lekcje muzealne dla grup dzieci i młodzieży. Ich tematyka jest bardzo różnorodna – od kulinarnej (uczestnicy pieką chleb, wyrabiają masło, gotują zupę i smażą wafle drożdżowe), poprzez tkactwo i budownictwo, a kończąc na codziennych zajęciach Słowińców (cięcie drewna, kręcenie powrozów, budowanie szachulcowej ściany, pranie dzwonem i na tarze, łowienie drewnianych rybek z bali).

 

Galeria:

Fotografie: Przesłane przez Muzeum.

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
Kluki 27
76-214 Smołdzino

Telefon kontaktowy: (+48) 59 846 30 20
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  
Adres www:

www.muzeumkluki.pl  

Parking dla autobusów:

Możliwość zaparkowania na terenie przylegającym do obiektu dawnej szkoły w Klukach albo wzdłuż drogi.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Bilet szkolny zbiorowy (grupy powyżej 20 osób, wyłącznie dzieci i młodzież szkolna) – 6 zł. 

Cennik przewodników:

Oprowadzanie – 60 zł

Minimalny czas zwiedzania:

ok. 40 min,

Maksymalny czas zwiedzania:

ok. 90 min.

Godziny i dni otwarcia:

4 V – 31 VIII – od 10:00 do 18:00

1 IX – 3 V – od 9:00 do 16:00

Wszystkie poniedziałki: od 11:00 do 15:00 (wstęp bezpłatny, czynna tylko jedna zagroda).

Zwiedzanie muzeum należy rozpocząć co najmniej godzinę przed zamknięciem.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Możliwość zamówienia lekcji muzealnej. Różnorodna oferta edukacyjna obejmuje ciekawe zajęcia praktyczne oraz zwiedzanie muzeum. Szczegóły dostępne na stronie internetowej oraz pod numerem telefonu.

Stałe ekspozycje:

Muzeum prezentuje XVIII i XIX –wieczną architekturę charakterystyczną dla regionu słowińskiego oraz wyposażenie wnętrz pochodzące z okresu od początku XX w. do II połowy lat 40. Ekspozycję dopełnia Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego, mieszcząca się w należącym do muzeum budynku dawnej szkoły w Klukach, prezentująca obrazy artystów uwieczniających pomorskie pejzaże w I połowie XX w.

 

Reklama 

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 12:07

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.


Kluki, pomorskie.
Polska ,76-214
+48 59 846 30 20
poniedziałek: 11:00–15:00,wtorek: 10:00–18:00,środa: 10:00–18:00,czwartek: 10:00–18:00,piątek: 10:00–18:00,sobota: 10:00–18:00,niedziela: 10:00–18:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation