poniedziałek, 24 kwiecień 2017 09:42

Muzeum Obrony Wybrzeża

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Muzeum Obrony Wybrzeża zaprasza wycieczki szkolne Muzeum Obrony Wybrzeża zaprasza wycieczki szkolne
Głównym obiektem Muzeum jest stanowisko B2 - Bruno, gdzie znajduje się większość wystaw militarnych.

W maju 2013 roku, w jednym z magazynów amunicyjnych poniemieckiej baterii Schleswig-Holstein otwarto Muzeum Kolei Helskich (MKH) jako oddział Muzeum Obrony Wybrzeża. Ekspozycje MKH mają przypominać historię i rozwój helskich kolei normalnotorowych i wąskotorowych, budowanych do celów militarnych, a dopiero potem przekazywanych włądzom cywilnym.Naokoło schronu mieszczącego MKH rozrasta się z roku na rok wystawa plenerowa pokazująca uratowane przed zezłomowaniem elementy taboru kolejowego - zarówno wąskotorowego, jak i szerokotorowego.

1 maja 2013 roku w Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" odbyło się uroczyste otwarcie drugiej linii kolejki amunicyjnej, która będzie dowoziła turystów do Muzeum Kolei Helskich.

21 sierpnia 2013 roku na stanowisku B-1 (ANTON) odbyła się doniosła uroczystość - nastąpiło podpisanie aktu przekazania tego obiektu przez Agencję Mienia Wojskowego jako darowizny dla władz Helu na cele turystyczne i muzealne. Obiekt ten został wykorzystany przede wszystkim do przeniesienia magazynów ze stanowiska B-2 (Bruno) i odzyskania w ten sposób sal na tworzenie tam dalszych wystaw.

Stanowisko B-3 (CAESAR) jest przygotowywane do przejęcia roli muzeum etnograficznego. Opracowaliśmy szczegółowe plany remontu i adaptacji, mamy także plany zagospodarowania wnętrz i otoczenia na cele wystawowe. Staramy się o pozyskanie odpowiednich funduszy - a nie jest to niestety sprawa prosta....Na razie, na terenie tego stanowiska odbywają się w czasie corocznych "nocy muzeów" imponujące, militarne widowiska audiowizualne. Jest ono także udostępniane grupom rekonstrukcyjnym na odbywanie różnorakich ćwiczeń i treningów.

30 maja 2015 roku na stanowisku B-1 (ANTON) otwarto kolejny oddział MOW - Muzeum Przyrodniczo Etnograficzne. Budynek tego oddziału otacza ogródek przyrodniczy, który z miesiąca na miesiąc powiększa się o nowe okazy drzew, krzewów i roślin (a wśród nich kolekcję rożnych gatunków traw) i zaprasza do odpoczynku wśród przyrody. Po roku działalności ten oddział został z początkiem 2016 roku przekształcony w Muzeum Helu - gdyż zasadnicza większość ekspozycji dotyczy historii życia Helu - a więc są wystawy etnograficzne przedstawiające wnętrze helskiego domu rybackiego, prezentujące życie rybaków, kuźnię, stolarnię, i liczne kolekcje sprzętów codziennego użytku.

Fotografie: Muzeum Obrony Wybrzeża

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Helski Kompleks Muzealny Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu"

84-150 Hel

Telefon kontaktowy:

697888583

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.helmuzeum.pl 

Parking dla autobusów:

tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Muzeum składa się z 5 obiektów oddzielonych terenowo. UWAGA: faktury za bilety wstępu do wszystkich obiektów MOW są wystawiane WYŁĄCZNIE na stanowisku B-2 !!! - dlatego zalecamy rozpoczęcie zwiedzania od tego stanowiska.
KARNET (oszczędność ponad 30%)
uprawniający do wejścia na wszystkie obiekty Helskiego Kompleksu Muzealnego
(z wyjątkiem przejazdu kolejką!)
ulgowy - 15 zł (dla JEDNEJ osoby!)

Cennik przewodników:

Muzeum nie dysponuje przewodnikiem, wszystkie ważniejsze wystawy są zradiofonizowane, ponadto można wynająć PRZEWODNIK ELEKTRONICZNY (języki: polski, angielski, niemiecki).

Można wynająć telefonicznie przewodnika z Helu (niezależnego od naszego muzeum):

Jakub Zaniewski, tel. kom.: 517-477-865 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Minimalny czas zwiedzania:

2 godziny

Maksymalny czas zwiedzania:

2 dni

Godziny i dni otwarcia:

30 III - 30 IV 10:00 - 16:00
1 V - 31 V 10:00 - 17:00
1 VI - 30 VI 10:00 - 18:00
1 VII - 31 VIII 10:00 - 19:00
1 IX - 30 IX 10:00 - 17:00
1 X - 23 X 10:00 - 16:00

od ok. 24 X (ostatni weekend przed świętem Wszystkich Świętych) - do 29 III 2017r.
MUZEUM NIECZYNNE
- możliwość otwarcia tylko po uzgodnieniu telefonicznym
(697 88 85 83)
dla grup powyżej 20 osób.
UWAGA: Proszę w tej sprawie NIE pisać maili - lecz dzwonić do skutku - wyłącznie na podany tu telefon!!!

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak konieczności wcześniejszej rezerwacji

Stałe ekspozycje:

Liczne wystawy dotyczące obrony wybrzeża w 1939 roku, skansen uzbrojenia, Wystawa kpt. Borchardta, historia Helu, rybołówstwo

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

Reklama

Ostatnio zmieniany środa, 23 styczeń 2019 11:42

Artykuły powiązane

  • Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3
    Centrum Ceramiki i Szkła w Krakowie znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch potężnych obiektów muzealnych: Fabryki Schindlera oraz Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Wielu turystów podążających do tych dwóch lokalizacji nie zauważa tego bardzo interesującego miejsca, w którym prezentowane są artystyczne wyroby ze szkła artystów współczesnych oraz z przełomu wieku XIX i XX, a co ciekawsze zwiedzające mogą obejrzeć bardzo interesujący pokaz ręcznego formowania szkła. Co odważniejsi mogą spróbować samodzielnie wydmuchać szklaną bańkę. Wyrobu niestety nie będzie można zabrać do domu ze względu na jego kruchość. 
  • Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie Podróże z klasą w Muzeum Narodowym w Krakowie
    Kraków jest miastem o imponującej liczbie muzeów, w których zgromadzone są ogromne ilości bezcennych artefaktów dla historii Polski. Wycieczka z dziećmi do Krakowa bez próby poznania chociaż niewielkiej ich ilości wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem. A może nawet nietaktownym, jeśli tylko mamy zamiar naprawdę poznać to wspaniałe miasto. W ciągu 3 dni pobytu w Krakowie odwiedziliśmy kilka muzeów, w tym trzy obiekty będące pod opieką Muzeum Narodowego w Krakowie. Te trzy miejsca wypełniły cały nasz jeden dzień pobytu w Krakowie i chociaż dzieci pod koniec były już naprawdę zmęczone, to zgodnie stwierdziliśmy, że było warto.

Helska
Hel, pomorskie.
Polska ,84-150
+48 697 888 537
poniedziałek: 10:00–16:00,wtorek: 10:00–16:00,środa: 10:00–16:00,czwartek: 10:00–16:00,piątek: 10:00–16:00,sobota: 10:00–16:00,niedziela: 10:00–16:00

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

104-piętrowy domek na drz...

on 13 lipiec 2019
104-piętrowy domek na drzewie - recenzja

Kompletnie zwariowana, nieobliczalna, absurdalna i zabawna książka. Słowem: idealne dzieło dla miłośników książek w stylu...

100 głupich porównań dla...

on 11 lipiec 2019
100 głupich porównań dla bystrzaków - recenzja

"Nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi". Porównania też wcale nie muszą być głupie...

O Lence, Antku i planowan...

on 12 czerwiec 2019
O Lence, Antku i planowaniu - recenzja

Dwójka przyjaciół Lenka i Antek to para rezolutnych dzieciaków, które mają swoje marzenia, niektóre naprawdę...

Świnka Zwana Truflą - rec...

Świnka Zwana Truflą - recenzja

Jasmine jest córką Pani Weterynarz. Jej rodzina mieszka na niewielkiej farmie, w której rodzice opiekują...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation